Turizmcilerin gözü, kulağı hükümette

banner37

Kademeli açılım sürecinin yaşandığı ülkemizde, uzun zamandır kapalı olan otelciler ve turizmin diğer paydaşları, ısrarla açılım istiyor. “Kapalı kalmaya daha fazla tahammülümüz kalmadı” görüşünde birleşen otelciler ve acenteler, belirlenen kriterlerle faaliyete geçecekleri günü bekliyor

Turizmcilerin gözü, kulağı hükümette
banner90
banner8

ÇAĞINER: AÇILMA TARİHİ VE KRİTERLERİ BELİRLENMELİ… KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, turizmde planlama yapabilmek için Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun belirleyeceği kriterlerle birlikte kapalı devre ve eş zamanlı olarak kademeli veya bütünsel açılım tarihi beklediklerini kaydetti. Çağıner, buna bağlı olarak charter ve tarifeli uçuşlar ile kara kapılarından girişlerin de serbest bırakılmasının önemli olduğunu söyledi

TOLUN: UÇUŞLAR SERBEST BIRAKILMALI… KITSAB Başkanı Orhan Tolun, bilet fiyatlarının düşmesi ve fiyatlarda üst limit belirlemesini ve sadece İstanbul’dan değil, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin diğer illerinden de ülkemize direkt uçuşun serbest bırakılması yönündeki taleplerini yineledi. Tolun, “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirlediği şartlarda normal seferler serbest bırakılmalı” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU


Ülkede pandeminin yarattığı olumsuzluklar tüm sektörleri darmaduman ederken, turizmciler de bundan nasibini fazlasıyla alıyor.


Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve Bakanlar Kurulu’nun aldığı kapanma kararının ardından, kademeli açılımlar devam ederken, bulaşın ilk gününden beri kapalı tutulan oteller ve turizmin diğer paydaşlarının daha fazla kapalı kalmaya tahammülü kalmadı.


Turizmciler, belirli kriterlerle açılım bekliyor.


Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, planlama yapabilmek için kriterlerin ve açılma zamanının belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Belirlenecek kriterler ve tarihle, sadece Ercan Havalimanı’ndan değil, Larnaka’dan ve kara giriş kapılarından da turistin gelebilmesinin serbest bırakılmasının öneminden bahseden Çağıner, “Kapalı devre ve eş zamanlı kademeli veya bütünsel açılım tarihi ve kriterlerinin yanında charter ve tarifeli uçuşlar ile kara kapılarından girişlerin de serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.


Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun da bilet fiyatların düşmesi ve fiyatlarda üst limitin belirlenmesini, sadece İstanbul’dan değil, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin diğer illerinden de ülkemize direkt uçuşların serbest bırakılması yönündeki taleplerini yineledi.


Bunların yanında “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirlediği şartlarda normal seferler serbest bırakılmalı” diyen Tolun, gerek ev karantinası, gerekse çift aşı zorunluluğu ile uçuşların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Çağıner: Planlama yapabilmek için kriterler ve tarih istiyoruz


KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, perşembe günü Turizm Bakanlığı’nda, turizm sektöründen temsilcilerin toplantı yaptığını, burada turizmle alakalı tüm sektörlerin taleplerinin konuşulduğunu kaydetti.


Çağıner, otelciler olarak açılmak istediklerine dikkat çekerek, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun belirlediği kriterlerle gerek kademeli, gerekse hemen açılma yönünde tarihin belirlenmesini istediklerinin altını çizdi.

banner134

Planlama yapabilmek için kriterlerin ve açılma zamanının belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Çağıner, tarih ve kriterle ilgili şu örneği verdi:


“Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu, 15 Mayıs’a kadar 18 yaş üstünün yüzde 60 aşılanmasının tamamlama kriteri ile otellerin açılmasını şart koşabilir”.


 

“Kapalı devre ile eş zamanı kademeli veya bütünsel açılım”


Çağıner, kapalı devre denilen toplantı, casino veya 3 günlük tatil için charter veya tarifeli seferlerle, çift PCR ile ülkeye gelinebilmesi ve aynı zamanda kademeli veya bütünsel açılma istediklerini belirterek, bu konuda tarih ve kriterleri beklediklerini yeniledi.


Belirlenecek kriterler ve tarih sonunda sadece Ercan Havalimanı’ndan değil, Larnaka’dan ve kara giriş kapılarından da turistin gelebilmesinin serbest bırakılmasının öneminden bahseden Çağıner, “Kapalı devre ve eş zamanlı kademeli veya bütünsel açılım tarihi ve kriterlerinin yanında charter ve tarifeli uçuşlar ile kara kapılarından girişlerin de serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Tolun: Yüksek Danışma Kurulu oluşturulması kararlaştırıldı


 KITSAB Başkanı Orhan Tolun, Turizm Bakanlığı’nda bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlatarak, acenteler, oteller, havayolu şirketleri gibi turizmin kolları olan sektörlerden oluşan 30 kişilik toplantıda Yüksek Danışma Kurulu oluşturulmasını kararlaştırdıklarını söyledi.


16/87 Sayılı Turizm Teşvik Yasası’nın 40’ıncı maddesinde yer alan Danışma Kurulu’nda turizm sektörlerinden temsilciler de bulunacağını belirten Tolun, acentecilerin de uzun bir süredir bu kurulun oluşmasını talep ettiklerini ifade etti.

“Üst limit belirlenmeli ve uçuşlar serbest bırakılmalı”

  “Toplantıda nasıl bir açılım istediğimize de yer verildi” diyen Tolun,  bilet fiyatların düşmesi ve fiyatlarda üst limit belirlenmesini ve sadece İstanbul’dan değil, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin diğer illerinden de ülkemize direkt uçuşların serbest bırakılmasını talep ettiklerini belirtti.


Bunların yanında “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirlediği şartlarda normal seferler serbest bırakılmalı” diyen Tolun, gerek ev karantinası, gerekse çift aşı zorunluluğu ile uçuşların başlamasını beklediklerini kaydetti.


Tolun, turizmin ise aşılama şartı ile açılması gerektiğini toplantıda dile getirdiklerinin altını çizerek,  toplumda bulaş konusunda hassasiyet olduğunu belirtti.


Aşılama olmadan turizmin açılması noktasında bulaş olabileceğini anlatan Tolun, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirleyeceği kurallar ve kriterler çerçevesinde, toplumun da razı olacağı bir açılım olması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75