banner6

Turizmde hedef yüzde 15 büyüme

banner37

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, turizmde 2017 yılında ciddi anlamda atılım yaptıklarını, 2018’in de çok iyi geçeceği yönünde ümitlendiklerini söyledi.

Turizmde hedef yüzde 15 büyüme
banner150 banner151 banner143

Ali CANSU

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, ülke turizminde 2017’ye göre 2018’de yüzde 13 ile 15 arasında büyüme beklediklerini söyledi.

Esenyel, turizmde, 2017 yılında ciddi anlamda atılım gösterdiklerini, 2018’in de çok iyi geçeceği yönünde ümitlendiklerini kaydetti.

Bunun temellerinin sürdürülebilir bir turizm politikasından geçtiğini ifade eden Esenyel, “Yaptığımız anket araştırmalarında adamızı ön plana çıkaran güvenlik, fiyat istikrarı ve alınan hizmet gibi üç önemli unsur öne çıkmıştır. Bu amaçla tarih ve kültür varlıklarını dış dünyaya tanıtma çabalarını artırdık” dedi.

Bugüne kadar turist getirmekte zorlandıkları ama istatistiklere baktıkları zaman geçmiş yıllara göre çok iyi bir ivme kazanan Baltık ülkeleri olan Nordik ile İskandinav ülkelerine çok ciddi yatırım yapmaları gerektiğinin altını çizen Esenyel, “Turizmde artık bölgesel özelliklerimizi ön plana çıkararak yolumuza devam edeceğiz. Fuarlarda artık Kıbrıs’tan dünya markası olan farklı temalar işleyerek bu temaları parlatacağız” şeklinde konuştu.

“1 milyon rakamı gerçekleşecek”

Bu yıl ülkemizdeki doluluklar, gelen kişi ve geceleme sayısında tüm pazarlarda büyük artışlar olduğunu anlatan Esenyel, “Yıllardır psikolojik rakam olan 1 milyon konaklamalı turist, bu yıl gerçekleşecektir” dedi.

“Rumlar büyümemizi hazmedemiyor”

Esenyel, Güney Kıbrıs’a Larnaka’dan giriş yaparak ülkemizde konaklamak isteyen İsrail ve üçüncü dünya ülkelerinden turistlere çıkartılan sorunlarla ilgili bakanlığın çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Esenyel, KKTC’nin tüm organları ile gerekli temasları yaparak Rumların bu haksız rekabeti ile insanlık dışı davranışlarını dünyaya açıklama ihtiyacı duyduklarını kaydetti.

“Biz bir kez daha gördük ki turizm sektörü dünyanın en önemli sektörüdür. Turizm öyle bir ekonomi oluşturuyor ki KKTC’nin küçük ekonomik hacmine büyük kazanımlar sağlıyor” diyen Esenyel, esnafından restorancısına ve otelcisine kadar herkese geçim imkanı sağlayan bir sektör haline geldiği için Rumların bu büyümeyi hazmedemediklerini ve kontrol edemedikleri güzel gidişatın önüne set çekmek istediklerini söyledi.

“Rumlar başaramayacak”

Rumların bunu başaramayacaklarını da kaydeden Esenyel, adamızda bulunan TC mali protokol heyetine bu konuyu aktardıklarını ifade eden Esenyel, “Açılımlarımızı çok sıcak karşıladılar. Bunun güzel bir yol haritası ile aşılacağı müjdesini de aldık” dedi.

Turizmde de TC’nin her zaman yanlarında olduğunu anlatan Esenyel, üçüncü dünya ülkelerinden adamıza gelip engellenmeye çalışılan turistlerin Türkiye üzerinden KKTC’ye gelmesi için A ve B planlarının mevcut olduğunu belirtti.

Rumların ülkemize gelecek turistleri engelleme çabalarına karşılık kendilerinin de bazı adımlar atarak bunları engelleyeceklerini ifade eden Esenyel, şöyle devam etti:

“İsrail’den Larnaka üzerinden adamıza gelecek ve engellenen yolcuları, Antalya ve Adana üzerinden getireceğiz. Bu rotalar da yerine oturacak. Bunların giderlerini TC ile birlikte çözeceğiz. Bunun son şekilleri yapılıyor.”

Turizmde sektörle birlikte ilerliyoruz

Turizmde sektörle birlikte hareket ederek doğru siyasetin yerli yerine oturtulması gerektiğini anlatan Esenyel, “Biz yaparız olur” mantığının dışında hareket ederek turizm politikasının sektörel ve sivil toplum kuruluşları ile paylaşılarak yapıldığını belirtti.

Bugün gelinen aşamada Turizm Bakanlığı’nın yaptığı her açılımın ardından sektör ile sivil toplum örgütlerinin emeği olduğunu da kaydeden Esenyel, atılan adımların onlar tarafından da desteklendiğini söyledi.

Yılsonuna kadar 1 milyon 200 bin turisti aşmayı beklediklerini de anlatan Esenyel, bunun yanında turizme ayrılan bütçenin yeterli olmadığını belirtti.

İsmet Esenyel, “KKTC bütçesinin yüzde 2.6’sı turizmdedir. Bu rakamı biz yüzde 4’e çıkartsak başka bir şey istemeyiz. Şu siyasi konjonktürde bu bize yeter olur. Şu anda çalışmalar sürüyor. Bütçenin artırılacağı ümidimiz de vardır” şeklinde konuştu.

Türkiye’den gelen turist sayısı 1 milyonu aşmalı

Esenyel, şöyle devam etti:

“İsrail yanında İran ve Azerbaycan da bize çok ciddi turist akışı sağlıyor. Türkiye pazarı da gittikçe yükselen bir trend içerisine girmiştir. Türkiye’den Yunan adalarına 2.5 milyon turist gidiyorsa ve ülkemize de en az 1 milyon kişi gelmesi gerekir.

TC’deki tur operatörlerine buradan çağrım, Kıbrıs’ı ön plana çıkarmalarıdır. Bunun için bizler de elimizden geleni yapacağız”.

Yeni destinasyonlara girişte bunların önemli açılımlar sağlayacağını da kaydeden Esenyel, turizmde daha iyi ve güzel günlerin bizleri beklediğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 10:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110