Türk Bankası ‘Mobil Hizmet Noktası’ ile bir yeniliğe daha öncülük ediyor

banner37

Türk Bankası 120. Kuruluş yılını kutladığı bu günlerde ülkemiz bankacılığında yine bir ilk’e imza atıyor

Türk Bankası ‘Mobil Hizmet Noktası’ ile bir yeniliğe daha öncülük ediyor
banner90
banner8

Müşteri odaklı ve dijital hizmet anlayışına önem vermeyi sürdüren Türk Bankası,  “Mobil Hizmet Noktası” ile bankacılık hizmetlerini müşterilerinin ayağına götürüyor.

banner134
Banka, pandemi nedeni ile yaşanan olağandışı koşulları da değerlendirerek, “Mobil Hizmet Noktasını” uygulamaya geçirdi. Mobil Hizmet Noktası ile, müşterilere çeşitli dijital bankacılık kanalları vasıtasıyla hizmet alma imkanı yaratılırken, bankacılık ve yatırım ürünlerinin yanında sigorta ürünlerinin de tanıtımı ve satışı gerçekleştiriliyor. Tanıtımın yapıldığı ilk gün Mobil Hizmet Noktası, müşteriler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

Sektörde bir ilke imza atılarak, ülkenin ihtiyaç duyulan her yerine düzenli olarak oluşturulan rotalarda hizmet götürmesi planlanan Mobil Hizmet Noktası,yeni nesil ATM cihazı ile para çekme,para yatırma işlemlerinin yanında,görüntülü müşteri hizmetleri (Video Banking), self-servis fatura ödeme, Açık Yatırım ürünleri,Türk Sigorta, Anadolu Sigorta ve Anadolu Hayat Emeklilik ürünleri ilemüşterilerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Halkımızı ilklerle tanıştırması ve aynı zamanda toplumsal sosyal sorumluluk alanındaki farkındalığıile bilinen Türk Bankası, dijital dönüşüm vizyonu dahilinde, 120.yılındada ülkemize ilkleri getirecek teknoloji odaklı projeler üzerinde yoğun çalışmalarına devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75