banner6

Türk Devletleri Teşkilatı’nın Ankara’da gerçekleştirilen olağanüstü zirvesine katılan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, zirveyi KIBRIS’a değerlendirdi

banner37

Ertuğruloğlu, “Devletimize sahip çıkmamız ve tanınma noktasında kararlı bir duruş sergilememiz gerekir. Bunu dünyaya haykırmaya devam edersek, asla ve asla bu yoldan geri dönmeyeceğimizi ve her türlü bedeli ödemeye de hazır olduğumuzu hissettirdiğimiz sürece bu devletin tanınması kaçınılmazdır” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın Ankara’da gerçekleştirilen olağanüstü zirvesine katılan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, zirveyi KIBRIS’a değerlendirdi
banner90
banner99


ÖZEL HABER - Taha Can GÜRLEK 


   Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Ankara’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi’ni “tarihi bir gün” olarak nitelendirdi. İlk defa anayasal ismimi KKTC ile üye olduğumuz bir teşkilat var” diyen Ertuğruloğlu, Türk dünyasının, Türk ailesinin bir mensubu olarak burada yer almak, bu tarihe tanıklık etmek bizim için gerçekten gurur verici” ifadelerine yer verdi. 
   Gerçekleşen toplantı ve yaptığı ikili temaslara ilişkin konuşan Tahsin Ertuğruloğlu, “Bizim devletimize sahip çıkmamız ve tanınma noktasında kararlı bir duruş sergilememiz gerekir. Bunu dünyaya haykırmaya devam edersek, asla ve asla bu yoldan geri dönmeyeceğimizi ve her türlü bedeli ödemeye de hazır olduğumuzu hissettirdiğimiz sürece bu devletin tanınması kaçınılmazdır” dedi.

“Tarihi bir gün yaşadık”
   “Tarihi bir gün yaşadık” diyen Ertuğruloğlu, sözlerine şöyle devam etti:
   “Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğimizin ilk gününden itibaren bir tarih yazılmaktadır çünkü ilk defa anayasal ismimizle üye olduğumuz bir uluslararası teşkilat var. Diğer üyeliklerimiz başka isimler altında olduğu için bu üyelik bir o kadar daha anlamlı ve bu üyelikle, bu isimle ilk defa bir Dışişleri Bakanları toplantısına katıldık arkasından da zirveye katıldık. Gerçekten çok anlamlı ve çok duygusal bize göre. Türk dünyasının, Türk ailesinin bir mensubu olarak burada yer almak, bu tarihe tanıklık etmek bizim için gerçekten gurur verici”

“Utanılacak bir yaklaşım”
   İki devletli çözüm politikasını eleştirenlerle ilgili olarak da değerlendirmede bulunan Ertuğruloğlu, “Bu politikaya geçtik geçeli, bu politikayı benimsemeyenler bunun asla mümkün olmadığını ve bu yoldan geri dönülmesi gerektiğini söyleyerek başladılar. Bir insanın kendi devletinin tanınmasını arzulamaması gerçekten böyle bir şeyi bizim algılamamız mümkün değil. Bir insanın kendi devletinin tanınmasını öngörmemesi, tanınmasının gündeme gelmesinden üzüntü duyması ve bunun engellenmesi gereken, bundan vazgeçilmesi gereken bir hamleymiş gibi bunu değerlendirmesi bize göre utanılacak bir yaklaşımdır” ifadelerine yer verdi.
   “İki eşit egemen devlet, eşit uluslararası statü politikasına geçtik diye bir anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasının önündeki bütün engeller kalkacak ve bir anda ülkeler sıraya girip bizi tanıyacaklar diye bir olayın da olmadığını söyleyen Ertuğruloğlu, halk ile her zaman gerçekleri paylaştıklarının altını çizdi. 

 “Tanınmamızı engelleyen Güvenlik Konseyi daimi üyeleri”
“Bizim tanınmamızı bilinçli bir şekilde engelleme kararlılığında hareket eden bir Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi var” diyerek sözlerine devam eden Bakan Ertuğruloğlu, Güvenlik Konseyi’ni oluşturan ve kararlarını alan 5 daimi ülkenin kendi etki alanları içinde olan ülkeleri de engelleyerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasının önüne geçtiklerini anımsattı. Ertuğruloğlu, bunun bu şekilde devam edeceğine yönelik bir olayın söz konusu olmadığını ifade ederek, “Çünkü bu 5 daimi üye giderek etkinliklerini kaybetmeye başlamışlardır. Halen etkindirler ama eskiden olduğu kadar etkin olmadıkları ve dünyanın yeni bir düzene doğru gitmekte olduğu da bir realitedir.  Dolayısıyla devletimizin tanınmasının önü açıktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2023, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104