banner6

Türk tarafı, Anastasiadis'in ön şartlarından vazgeçmesini bekliyor

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 4 Haziran'da New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapılacak görüşmede Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'in tavrının Cenevre yolunu açmasını umduğunu söyledi.

Türk tarafı, Anastasiadis'in ön şartlarından vazgeçmesini bekliyor
banner151

Akıncı, yapılan görüşmelerin ardından Türkiye Dışişileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Anastasiadis'in Cenevre'de yer alması planlanan Kıbrıs Konferansı'nın devamı ile ilgili ön şartlarının devam ettiğini belirten Akıncı, "Olumlu yaklaşımımızın yansıması kendisini Rum tarafında da göstersin ve önkoşulsuz, bugüne kadarki mutabakatlara bağlı kalarak Cenevre'de buluşmayı kabul etsinler. Bu tüm taraflar için yararlı olacak" dedi.

Kıbrıslı Rum lider, Cenevre'ye gitmek için öncelikle Güvenik ve Garantiler başlığının grüşülmesini, sonuç alınması halinde Toprak Ayarlaması başlının ele alınması ön koşulunu ortaya sürmüştü.  

Akıncı, Anastasiadis ile aynı neslin insanları olduğunu ve nesillerinin son denemesini başarıya götürme arzusu taşıdığını aktardı.

"Cenevre'de büyük resme odaklanalım orada tüm tarafların kazançlı çıkabileceği bir durumu yaratalım" diyen Akıncı, bunu başarmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Kıbrıs'ta varılacak çözümün, bu sayede oluşacak işbirliği ortamının Doğu AKdeniz'in istikrarına katkıda bulunacağını kaydeden Akıncı, bunun aynı zamanda Türkiye ile Yunanistan ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkilere de olumlu yansımaları olacağını söyledi. Akıncı, "Bu niyetle New York'a gideceğim. Umarım Anastasiadis'in tavrı Cenevre yolunu açacak bir tavır olsun" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na süreçte gösterdiği destek ve katkı nedeniyle teşekkür etti.

Müzakereler Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye'nin yapıcı tutumu sayesinde sürdü

Akıncı'nın ardından sözü alan Çavuşoğlu, Türkiye'nin müzakere sürecinde yapıcı tavrını sürdürdüğünü, Kıbrıs Rum tarafının Enosis plebisitine okullarda atıfta bulunulması kararının ardından müzakerelerin, Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye'nin yapıcı tutumu nedeniyle sürdüğünü söyledi.  

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis'in Kıbrıs Konferansı'nın yeniden toplanabilmesi için 11 Şubat 2014 ortak açıklaması ve 12 Ocak 2017 Cenevre Kıbrıs Konferansı sonuç bildirgesine aykırı ön koşullar sürdüğünü söyledi.  

Ortak açıklama ve Cenevre Kıbrıs Konferansı sonuç bildirgesi parametrelerinin oldukça net olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Bunları sulandırmaya yönelik, bunlarla çelişen öneriler sunmak müzakereleri öldürmeden sürmesini amaçlamaktır" dedi. Bu tavrın aynı zamanda iç siyasete yönelik adımlar olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, enerjilerini boşa harcamak yerine çözüme harcamaları kerektiğini belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının öldürmeden müzakere sürecini uzatmak, kopma halinde de bunun sorumluluğunu Türk tarafına atmak olduğunu anlatan Çavuşoğlu, bu niyetin tüm dünya tarafından görüldüğünü, Kıbrıs Rum tarafının bu çabalarından vazgeçmesi gerektiğini belirterek "Türkiye ya da Türk tarafının suçlama çabaları iyi niyetli çabalar değil. İç politika kaygıları nedeniyle mutabakatlara rağmen Türk tarafının siyasi eşitliğini kabul etmeyen açıklamalar süreci olumsuz etkileyen açıklamalardır" dedi.

"Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının ön şartsız Cenevre'ye dönmeye hazır"

Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının ön şartsız Cenevre'ye dönmeye hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin her zaman KKTC'nin yanında olacağını bir kez daha vurguladı.

Çavuşoğlu, aynı zamanda Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı sürdürdüğü hidrokarbon çalışmalarının müzakereleri olumsuz etkileyeceği gibi bölgede gerilimlere neden olacağını anlattı. Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafına çağrıda bulunarak  "Kıbrıs Türk tarafının haklarını görmezden gelme adımlarından vazgeçmelerini öneriyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, süreçle ilgili atılacak adımlar konusunda hem KKTC içerisinde hem de KKTC ile Türkiye arasında tam bir mutabakat bulunduğunu da sözlerine eklerken "Akıncı'yı yapıcı tavır ve işbirliği için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de bu iş birliği devam edecek" dedi.

Akıncı varsayım üzerine yorum yapmadı

New York'tan sonuçş çıkmaması durumunda nasıl bir yol izleneceği ile ilgili bir soru üzerine New York'a olumlu bir sonuç almak için gideceklerini, başarısızlık durumunda bunun değerlendirmesini o zaman yapacaklarını söyleyen Akıncı, beklentisinin Kıbrıs Rum tarafının ön koşullardan vazgeçmesi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu ise bunun son fırsat penceresi olduğunu, ön şartların kaldırılması ve Cenevre'ye gidilmesinin beklentileri olduğunu bu konuda da Genel Sekretere görev düştüğünü aktardı.

Kıbrıs Rum tarafında 18 Temmuz'da başlayacak sondaj çalışmaları hakkındaki bir soruya ise Çavuşoğlu, "Bu güne kadarki tüm mesajlarımızda, Rum kesimini, şirketleri ve şirketlerin merkezlerinin bulunduğu ülkeleri tek taraflı adımlara alet olmamaları konusunda uyarıyoruz" dedi. Kıbrıs Rum tarafının tavrının Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye'nin haklarını görmezden gelen bir tavır olduğunu aktaraf Çavuşoğlu, "Vazgeçmezlerse Türkiye olarak atacağımız adımlar vardır" dedi.

"Sıfır asker sıfır güvenlik derseniz tartışacak bir şey olmaz"

Garantiler konusunda bir soruya ise Çavuşoğlu "sıfır asker sıfır güvenlik derseniz tartışacak bir şey olmaz" şeklinde cevap verirken Akıncı "Toptancı yaklaşımlarla bir sonuca varmak mümkün değil" dedi.

Akıncı, sayıca az olan Kıbrıslı Türklerin güvenlikle ilgili daha fazla endişelerini olduğunu belirtirken yeniden söz alan Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye'nin garantisine daha fazla ihtiyaç duyduğunu söyledi.  

Çavuşoğlu, "B planı" ile ilgili başka bir soruya ise şu anda önlerinde "A planı" olduğunu ve buna odaklandıklarını, önemli olanın bu olduğunu ancak başarı sağlanamaması halinde "B planın"nın da "C planı"nın da gündeme geleceğini ifade etti.

Foto: Arşiv

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 16:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110