Türk tarafı garantileri konuşmaya hazır

banner37

Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, Güvenlik ve Garantiler konusunu “sıfır asker ve sıfır güvenlik” koşulu olmadan tartışılabileceği pozisyonuna sahip

banner87
Türk tarafı garantileri konuşmaya hazır
banner90
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, Güvenlik ve Garantiler konusunu konuşmak için hazır. Türk tarafı, Rum tarafının “sıfır asker ve sıfır güvenlik” ön koşulu olmadan, Güvenlik ve Garantiler konusunun tartışılabileceğini düşünüyor.

Türkiye, güvenlik ve garantilerin günün şartlarına göre adapte edilebileceği görüşünü benimsiyor. Güvenlik ve Garantiler konusunda değişiklik yapılabilmesi için garantörlerin yer alacağı beşli konferans işaret ediliyor. Rum tarafı, AB üyesi olacak Federal Kıbrıs’ın garantilere ve garantörlere ihtiyaç olmadığı görüşünü savunuyor.

Formül arayışı

Güvenlik ve garantiler konusunda, taraflar arasında, Kıbrıs’ta her iki toplumun güvenlik endişelerine cevap verecek bir formül bulunması arayışları son olarak Cenevre’de yer alan görüşmelerde ele alınmıştı.

Bu konuda, her iki toplumun beklentilerine yanıt veren ve özellikle birisinin güvenliğinin, diğeri için tehdit oluşturmaması yaklaşımı benimseniyor.

BM ise güvenliğin birçok şeyle ilgili olduğunu, Kıbrıslı Türk ve Rumların kendini güvende hissetmesinin sadece askeri unsurlara bağlı olmadığını düşünüyor. BM çevreleri, öncelikle her iki halkın çözümün yaşayacağına inanması gerektiğini, anlaşmayı sağlama kadar, onun nasıl uygulanacağının da önemli olduğu belirtiliyor.

BM çevreleri, güvenlikle ilgili müzakerelerde, eski metinlerden ziyade, yeni unsurların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, mevcut yapının halkın endişelerini gideremiyorsa yeni yöntemler üzerinde durmak gerektiğine dikkat çekiyor.

Güvenlikte katmanlar

BM çevrelerinde, Güvenlik konusunda, adadaki iki toplumun çözüme inanması ve iç güvenlik gibi iki önemli katmandan söz ediliyor.

Birinci katmanda, halkın çözüme inanması gerekiyor. Federal yapının güvenilir olduğu, bunun çalışacağı, yaşayacağı, kişilerin eşit olacağı ve haklarının korunacağına inanması gerektiği düşüncesi öne çıkıyor.

İkinci katmanda ise iç güvenlik konusu yer alıyor. Bu noktada, hukukun üstünlüğünün uygulandığı etkin bir yargı sistemi ön planda bulunuyor. Polisin, birbirinden ayrı yaşayan toplumların yeniden bir araya getirilmesi ihtimalinde, hukukun üstünlüğünün uygulamada yardımcı olması bekleniyor. Diğer ülkelerdeki örneklere bakıldığında, özellikle başlangıç aşamasında bunun önemli olduğu düşünülüyor.

Bu iki katman, halkların bir anlaşmanın uygulanıp uygulanmayacağına inanması açısından önem arz ediyor. Bu iki katman dışında, uygulama zaman alacağı için bir çeşit güvenlik uygulamasına ihtiyaç duyuluyor. Bunun ardından birleşik Kıbrıs’ın dış güvenlik ve buna bağlı dış politika konularının gündeme gelmesi öngörülüyor.

Garanti Anlaşması tek başına fesih edilemez

Garanti Anlaşması’nın, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin mevcut anayasal yapısı ile ilgili bir antlaşma olduğu biliniyor. Anlaşmayla ilgili tartışılan en önemli nokta, tek taraflı askeri müdahale hakkının olup olmayacağıdır. Rum tarafının uzun dönemdir talep ettiği garantilerin kaldırılması, tek taraflı olarak uygulanamıyor.

Bu anlaşmanın feshi, tarafların tümünün uzlaşısı ile ortaya çıkabilir. Yani, Türkiye’nin rızası olmadan anlaşma fesih edilemiyor.

Annan Planı döneminde Garanti Anlaşması’nda bazı noktalar güncelleştirilmişti ve uzun vadede, gerektiği takdirde feshi için öngörülen bir madde bulunuyordu.

Geçiş dönemi de gündeme gelmişti

Kıbrıs müzakerelerinde güvenlik ve garantiler konusunda geçiş dönemi önerilerinin de konuşulduğu biliniyor. Geçiş dönemindeki önerilerde ilk aşamada, adada çözüm sonrası Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs arasında imzalanacak olan bir barış anlaşmasını içermesi söz konusuydu. Böyle bir anlaşmanın, Kıbrıs’ta bir çözüm anlaşmasının imzalanmasından sonra yapılması öngörülüyordu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, dönem dönem yaptığı açıklamalarda bu anlaşma önerisini, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması adı altında açıklıyordu. Bu anlaşmanın, üç ülkenin çıkarlarına hizmet etmesi hedefleniyordu.

İkinci bölümde yani Güvenlik ve Garantilerle ilgili kısımda ise geçici bir süre için 2 bin 500 polis ve askerden oluşan bir alayın adada bulunması düşüncesi bulunuyordu. Bu polis ve askerlerin, adada belli kurallar ile düzenlemeler dahilinde görev yapması planlanıyordu.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75