Türkçe dersi verilip, ülke kültürü tanıtılacak

banner37

Ülkede, ilk ve orta öğrenimde ana dili Türkçe olmayan 33 farklı ülkeden 3 bin 127 öğrenci bulunuyor. Yeterli derecede Türkçe bilmeyen bu öğrenciler eğitim hakkından yararlanmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor. Eğitim Bakanlığı, bu öğrencilerin sorununu çözmek için düğmeye bastı

Türkçe dersi verilip,  ülke kültürü tanıtılacak

Ceren ÖZBİL

   Milli Eğitim Bakanlığı, ana dili Türkçe olmayan ve Türkçe konuşmayı bilmeyen ilk ve orta eğitim öğrencilerinin, eğitimde yaşadıkları dil sorununun çözümü için düğmeye bastı.

   Bakanlık, eylül ayı itibarıyla, bu öğrencilere, bir program çerçevesinde, konuştukları dillerden ayrı Türkçe dersi verilecek ve ülke kültürünü tanımaları için de kurslarla etkinlikler düzenlenecek.

    Bakanlıktan alınan bilgiye göre, ülkede şu anda eğitim gören ve ana dili Türkçe olmayan 3 bin 127 öğrenci bulunuyor.

   İlk ve ortaöğrenimdeki öğrenci sayısının yüzde 6’sını oluşturan bu öğrenciler, Kuzey Kıbrıs’a 33 farklı ülkeden geldi.

Burhan: Ana dili Türkçe olmayan 3 bin 127 öğrenci var

   Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, ülkedeki ilk ve ortaöğretime kayıtlı ana dili Türkçe olmayan toplam 3 bin 127 öğrenci olduğunu açıkladı.

    Bu öğrencilerin 33 farklı ülkeden geldiğini ifade eden Burhan, “Ülkede ilk ve ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin yüzde 6’sının ana dili Türkçe değil” dedi.

   Burhan, anadili Türkçe olmayan öğrencilerin Girne bölgesinde daha yoğun olduğunu ifade ederek, sadece Girne’de, bin 268 ana dili Türkçe olmayan öğrenci olduğunu belirtti.

“Çalışma başlattık”

   Burhan, ana dili Türkçe olmayan bu öğrencilerin ülkede eğitim alabilmesi adına çalışma başlattıklarını anlattı ve şöyle konuştu:

   “Göreve geldiğimizde, okullardan, bu sorun bize ulaştı. Biz de bunun üzerine çalışma başlattık. Bu çalışmalardan bir tanesi 6 ile 13 yaş grubuna ve 13 ile 17 yaş grubuna yabancı dilden Türkçe’ye eğitim vermek olacak. Bu çalışmalar ise Eylül ayı itibari ile başlayacak. Çok farklı dilleri konuşan öğrenciler var. Bu nedenle tüm dillerde öğretmenler bulmamız zor olacaktı. Biz de direkt konuştukları dilden Türkçe’ye eğitim verme kararı aldık”.

“Kültürel olarak uyum sağlamaları için de çalışmalar başlayacak”

   Dil eğitiminin yanında bu öğrencilerin ülkenin kültürünü tanıması için de çalışmalar yapılacağını belirten Burhan, bu konuda çeşitli destek çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

   Burhan, “Eylül ayından sonra hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacağız. Bu öğrencilere ülke kültürünü tanıtıcı kurslar verilecek ve onlar için aktiviteler düzenlenecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER