Türkiye, AB’yle Geri Kabul Anlaşması’nı askıya aldı

banner37

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz gerilimi nedeniyle AB’nin uygulayacağı yaptırımlara karşılık verildiğini söyledi

Türkiye, AB’yle Geri Kabul Anlaşması’nı askıya aldı
banner90
banner8

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB ile Geri Kabul Anlaşması’nın askıya alındığını duyurdu. Doğu Akdeniz’de yaşanan sondaj gerilimi hakkında ise Çavuşoğlu, “Almanya’nın bu konuda arabuluculuk yapma konusunu destekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

TGRT Haber’deki Gündem Özel programına konuk alan Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki sondaj gerilimi ile AB’nin bunun sonucunda aldığı yaptırım kararlarını değerlendirdi.

Türkiye’nin AB yaptırımlarına “Doğu Akdeniz’deki varlığını artırarak“ yanıt verdiğini anlatan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

banner134
“AB sadece Rum kesimi ve Yunanistan’ı memnun etmek için karar alıyor… Biz Doğu Akdeniz’e cevap olarak 4. gemimizi gönderdik. Biz, bu şekilde Rum ve Yunanistan’ı memnun etmek için adımlar atarsanız varlığımızı arttırırız dedik. AB’nin yaptırım kararının değeri yok”.

Almanya’nın önerisine destek


AB’nin sorunun çözüme kavuşturulması için arabuluculuk yapması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Almanya’nın bu konuda arabuluculuk yapma konusunu destekliyoruz. Fakat biz onlara taraflı tutum sergilememeleri konusunda da uyardık, objektif olalım dedik. Tersine adım atılırsa varlığımızı arttırırız. Egemenlik faaliyetlerimizi sorgulatmayız” diye konuştu.

Türkiye’nin ayrıca AB ile Geri Kabul Anlaşması’nı askıya aldığını duyuran Çavuşoğlu, “Geri Kabul Anlaşması ve vize serbestisi aynı anda yürürlüğe girecek. Geri Kabul Anlaşması’nı askıya aldık” açıklamasını yaptı.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş20
Vatandaş20 - 1 yıl Önce

Türkiye Hükümeti'nin kararı çok yerinde bir karar. Avrupa Haçlı Birliği (AHB) Doğu Akdeniz'e at gözlüğü ile bakmamalıdır.

SIRADAKİ HABER

banner75