'Türkiye de Cenevre'den sonuç bekliyor'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Türkiye’deki temaslarının çok yararlı ve verimli geçtiğini belirtti.

'Türkiye de Cenevre'den sonuç bekliyor'
banner90
banner99

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’deki temaslarının çok yararlı ve verimli olduğunu belirterek, “Kıbrıs sorununun çözüm odaklı bir şekilde bu konferansta artık bir sonuca bağlanması yönünde bir kararlılık vardır. Bizde bu kararlılık öteden beri biliniyor. Türkiye’de de, bu kararlılığı bir kere daha gözlemlemiş olmanın memnuniyeti içerisinde döndüm” dedi.

Kıbrıs Konferansı öncesi Türkiye’de temaslar yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’la bir araya geldi.
Akıncı, İsviçre’de 28 Haziran’da başlayacak Kıbrıs Konferansı öncesinde gittiği Türkiye’deki resmi temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Akıncı’yı taşıyan Türkiye Cumhuriyeti GAP uçağı saat 18.30’da Ercan Havalimanı’na indi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, iki gün süren Türkiye temaslarında önceki gün Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, dün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Sonuç kararlılığı var”

banner134
Akıncı, görüşmelerde, Kıbrıs müzakerelerinin içinde bulunduğu son durumu, son durak olarak değerlendirdikleri İsviçre’deki Kıbrıs Konferansı’nda yapılacak olan çalışmalarla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Akıncı, Türkiye’deki temaslarının çok yararlı ve verimli olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Kıbrıs sorununun çözüm odaklı bir şekilde bu konferansta artık bir sonuca bağlanması yönünde bir kararlılık vardır. Bizde bu kararlılık öteden beri biliniyor. Türkiye’de de, bu kararlılığı bir kere daha gözlemlemiş olmanın memnuniyeti içerisinde döndüm.

Karşılıksız kalmamasını temenni ettiğim bu yaklaşımlarla, Kıbrıs sorununda artık nihai bir sonuca gitmeyi canı gönülden arzu ediyoruz. Rum tarafının da, Yunanistan’ın da, benzeri tavırlar içerisinde olması halinde Crans-Montana’da bir sonuç almamak için neden kalmaz.”

İhtiyatı elden bırakmamak gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, karamsar olmadan pozitif düşünerek çalışmaları sürdüreceklerini ifade etti.

Akıncı, “Temenni ederim ki, bu yapacağımız çalışmalar, Kıbrıs’ın geleceğine hem toplumumuzun, hem Rum toplumunun geleceğine büyük katkılar yapsın, büyük olumluluklar getirsin, Kıbrıs’ın kaderinde yeni bir döneme geçelim ve bundan tüm taraflar da olumlu hayırlı sonuçlar elde etsinler” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75