banner6

Türkiye ihlallerde bulunuyor

banner37

Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Kornilios Korniliu, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde deniz ve hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir şikayet mektubu gönderdi. 

Türkiye ihlallerde bulunuyor
banner99

Fileleftheros gazetesine göre, Korniliu, çarşamba günü BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi resmi belgesi olarak dağıtılan mektupta “Türkiye’nin eylemlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin işgal atındaki toprakları üzerinde sözde bir hava sahası talep ederek ve devam eden de fakto bölünmeyi güçlendirerek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sabote edilmesini hedeflediğini” savundu.

“İşgal makamlarının” Türk hava kuvvetlerinin yaptığı tatbikatlar için yasadışı olduğunu iddia ettiği üç talimat verdiğini söyleyen Korniliu, Türkiye’nin radyo çağrılarıyla sistematik olarak Lefkoşa “FIR Hattı”nda sivil ve askeri uçakları taciz etmeyi sürdürdüğünü iddia etti. 

Korniliu, Türkiye’nin,  Lefkoşa “FIR Hattı” içerisinde ihalelerde de bulunmaya devam ettiğini savundu. 

Türkiye’nin sistematik olarak uluslararası hukuku ihlal etme, ayrıca uluslararası kural ve tüzüklere meydan okuma politikasının uluslararası sivil havacılık güvenliğini tehlikeye attığını kaydeden Korniliu, bu durumun bölgenin istikrarına olumsuz etki yaptığını ve Kıbrıs üzerinde hava trafiğinde zorluklar yarattığını iddia etti. Korniliu, Türkiye’nin bu eylemlerinin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen müzakereler sürecini etkilediğinden de söz etti. 

Gazete 31 Ekim tarihli Korniliu’nun söz konusu mektubuna tüm “Türk ihlallerinin” ayrıntılı olarak kaydedildiği iki belgenin de eklendiğini aktardı. ​

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 10:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104