Türkiye ile KKTC arasında mali protokol imzalandı

banner37

İlk dilimde Türkiye’den KKTC’ye 750 milyon TL kaynak aktarımı gerçekleştirilecek

banner87
Türkiye ile KKTC arasında mali protokol imzalandı
banner90
banner99

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Başbakanlık’ta dün saat 16.15 sıralarında gerçekleştirilen imza töreninde, anlaşmaya, Başbakan Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imza koydu.

Anlaşmanın imzalanması ile birlikte ilk dilimde Türkiye’den KKTC’ye 750 milyon TL kaynak aktarımı gerçekleştirilecek.

Oktay: Yatırımın hızlandırılması anlamında ivme kazandıracak

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklaması şöyle: “TC Cumhurbaşkanımızın iyi dileklerini iletiyorum… Barış istiyorsanız her şeye hazır olmak gerekiyor. Meclis Başkanı ile bir araya geldik, orada da bazı konuları görüştük. KKTC kurumsal bir yapıya büründü. Refah seviyesi sürekli artan trendde gelişerek devam ediyor. Bunun daha ileri aşamalara çıkmasını istiyoruz. Biz her alanda Kıbrıs Türkü’nün yanındayız, birlikteyiz.


Somut işbirliği anlamında, yeni kurulan hükümetle somut meyvelerle ifade etmek istediğimiz şeylerden biri, 750 milyon TL’lik kaynak aktarımı ile ilgili ilk dilimi bugün (dün) itibariyle serbest bırakıyoruz. Bu önemli, devam eden yatırımın hızlandırılması anlamında, can suyu boyutunda da ivme kazandıracak.


Enerji olayı sürekli gündemde. Su da nasıl rahatlattıysa, enerji sorununun kökten çözülmesi için ilgili bakanlıklarda çalışmalar sürüyor.”


Başbakan Ersin Tatar’ın açıklaması ise şöyle:


“Son günlerde Doğu Akdeniz’de yaşananlar, işbirliği içerisinde hak ve çıkarların korunması KKTC’nin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. KKTC, kendi halkının hak ve çıkarını, TC’nin de güvenliğine dikkatle bakarak yoluna devam ediyor.


Çeşitli alanlarda alt yapı da dahil üretken ve verimli pozisyonu artırmak, ekonomik anlamda ticaret ve çeşitli sektörleri aktarmak, güçlü ekonomi yaratmak görevlerimiz arasında. KKTC, her zaman Türkiye ile güçlendi.”

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75