“Türkiye, Kıbrıs’ın geriye kalanına da hakim olmak isteyecek”

banner37

“Türkiye, Kıbrıs’ın geriye kalanına da hakim olmak isteyecek”
banner90
banner99

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, Türkiye’nin tahrikkar tavırlarında sınırları aştığını ve çözümsüzlük halinde Türkiye’nin kuzeye tamamen yerleşerek, Kıbrıs’ın geriye kalanına da hakim olmak isteyeceğini öne sürdü.

Güney’de yayımlanan Fileleftheros gazetesi, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, sözde “Türk tahrikleri” ve Kıbrıs sorununda yaşanan çıkmazla ilgili açıklamalarını aktardı.
Habere göre Kiprianu, bir anma töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunundaki çıkmazın devam etmesinin birçok tehlike doğurduğuna işaret ederek, Türkiye’nin adadaki varlığını sürdürmesini sağlayan en büyük müttefikin, “devam eden bölünme ve işgal” olduğunu söyledi.
Türkiye’nin “saldırgan ve tahrikkar tavırlarında sınırları aştığını” iddia eden Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözülmemesi halinde, olayların bazılarının inandığı şekilde gelişmeyeceğini ve Rumların bir tarafta, “yasadışı oluşumun” diğer tarafta kalmayacağını; Türkiye’nin de kuzeye tamamen yerleşerek, “Kıbrıs’ın geriye kalanına da hakim olmak isteyeceğini” öne sürdü.
Kiprianu ayrıca, Türk arzularına karşı kapsamlı bir strateji belirlenmesi halinde, her şeyin üstesinden gelinebileceğini ifade etti.

ŞİLLURİS VE OMİRU’DAN DEĞERLENDİRMELER

banner134
Gazetenin bir diğer haberinde ise, Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in ve Meclis eski Başkanı Yannakis Omiru’nun Türk faaliyetleriyle ilgili değerlendirmeleri yer aldı.
Habere göre Şilluris, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik bölgesi” içerisindeki eylemlerin “daha önce eşi benzeri görülmemiş tahrikler” olduğunu iddia etti.
Şilluris, milli davayla ciddi şekilde ilgilenmeleri için yabancı ortaklara baskı yapılması gerektiğini belirtti.
Öte yandan Rum Meclisi eski Başkanı Yannakis Omiru da, Türkiye’nin “bugüne kadarki en büyük tahriğiyle” karşı karşıya olduklarını söyledi.
Omiru, Rum Yönetimi’nin “kuşatma altında olduğunu” iddia ederken, Maraş konusunda da BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlal edildiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75