banner6

Türkiye üç yeni NAVTEX yayınladı!

banner37

Türkiye Deniz Kuvvetleri, denizcilere yönelik üç yeni NAVTEX yayımlayarak, Kıbrıs’ın güneybatısında ve Kıbrıs'ın kuzeyinde, Girne açıklarında yaklaşık 20 bin kilometrekarelik deniz bölgesini bağladı.

Türkiye üç yeni NAVTEX yayınladı!
banner151 banner143

Fileleftheros gazetesi, yayımlanan ilk uyarıyla birlikte, Türkiye Deniz Kuvvetleri’ne ait bir geminin, Baf’ın yaklaşık 80 kilometre güneybatısındaki bir bölgede ve sabah 04.00 ile 08.00 saatleri arasında, deniz altına bazı cihazlar batıracağı konusunda bilgi verildiğini yazdı.

Gazete, aynı dönem içerisinde, bahse konu geniş bölge içerisinde, özel bir Amerikan gemisinin ise, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin onayıyla birlikte İngiliz Üsleri hesabına deniz altına kablolar döşeyeceğini de anımsattı.

Haberde, Türkiye’nin yayımladığı ikinci NAVTEX ile birlikte ise, bağlamış olduğu deniz bölgesinde yarın 09.00-11.00 saatleri arasında mermilerle tatbikatlar yapacağı konusunda bilgi verdiğini kaydetti.

Gazete, Türkiye’nin 16 Nisan’dan 26’a Nisan’a kadar, arama-kurtarma tatbikatları yapmak için Apostolos Andreas’tan Meis’e kadar olmak üzere, Kıbrıs’ın kuzeyi ile kuzeybatısındaki büyük çaplı bölgeleri, yayımladığı NOTAM’la bağladığını da anımsattı.

Simerini ise, “Gerçek Mermilerle Tatbikat” başlıklı manşet haberinde, Türkiye’nin iki yeni NAVTEX yayımlayarak, Rum Yönetimi’nin 5, 6, 7, 8, 10, 11 ve 12 numaralı parsellerinin bulunduğu bölgede, bugün gerçek mermilerle tatbikat yapacağı konusunda bilgilendirmede bulunduğunu kaydetti.

Tatbikata Ankara’nın savaş gemileri ile denizaltılarının katılacağını kaydeden gazete, aynı zamanda bölgede CN253, F16 ve F4 tipi savaş uçaklarının bulunduğunu belirtti.

Gazete, Türkiye’nin yapacağı tatbikatın, 7 Nisan–17 Ağustos tarihleri arasında Rum Yönetimi hesabına faaliyet gösterecek Ramform Hyperion isimli geminin çalışma yapacağı deniz bölgesini kapsamakta olduğunu da söyledi.

Türkiye yayınladığı üçüncü NAVTEX'te ise 24-28 Nisan tarihlerinde Kıbrıs'ın kuzeyinde Girne açıklarında tatbikat yapacağı bildirildi

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 11:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104