banner6

“Türkiye ‘yeter’ deyip yapıyor”

banner37

Müteahhitler Birliği Başkanı Gürcafer, sosyal konut projelerinin sürekli değişen iktidarlar nedeniyle hayat bulamadığını söyledi

“Türkiye ‘yeter’ deyip yapıyor”
banner99

  Başbakanı Ünal Üstel ile görüşmesi sonrasında ekranlar karşısına geçen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın gençlere sosyal konut müjdesi vermesinin yankıları sürüyor.
   Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, KIBRIS TV’de katıldığı canlı yayında ev sahibi olamayan gençleri, konut sahibi yapacak olan sosyal konut projesini değerlendirdi.

   Gürcafer, son dönemde dövizdeki artış ile birlikte banka faizlerinin oldukça yükseldiğini ifade ederek inşaat maliyetlerinin de yükseldiğini, bu noktada vatandaşın alım gücücün sıfırlandığını belirtti.

   Barınma ihtiyacının devam ettiğini ve bu bağlamda sosyal konut projesinin bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Gürcafer, “Biz de sürekli olarak söylüyoruz. Devlet barınma ihtiyacını karşılamalıdır. Bizim de birlik olarak uzunca bir süredir böyle bir çalışmamız vardı” dedi. Çalışmalarının sonlanamamasının nedeni olarak sıklıkla yaşanan hükümet değişikliklerinden dem vuran Gürcafer, “bu noktada yasama ve yürütmenin dokunuşuna ihtiyaç var. Biz çalışmalarımızı neticelendiremedik, çünkü sürekli hükümetler değişti. Yeni kurulan hükümetler de sosyal konut projesini bir türlü öncelik olarak gündemlerine almadı” dedi.

   “Sürdürülebilir bir sosyal konut politikasının oturtulması gerekiyordu ama yapılamadı. Her zaman olduğu gibi Türkiye ‘yeter artık biz yapıyoruz’ dedi” ifadelerini kullanan Gürcafer sözlerine şöyle devam etti:

   “Tabi yarın TOKİ gelecek ve gökdelenler dikilecek şeklinde bir durum yok. Sayın İçişleri Bakanı ile görüştük. İçişleri eski Bakanı Ayşegül Baybars’ın hazırladığı proje vardı. Maraş bölgesinden sosyal konut birimine ait olan alana yapılacaktı. Hatta projeyi bizim mimarlarımız çizdi. Bunun lansmanı da yapılmıştı ama hükümet değişince yine o proje yarım kalmıştı”

“Sürdürülebilir olmalı”

   Gürcafer, şu an Derinya bölgesi diye telaffuz edilen noktanın eski projeyle ilişkili olduğuna dikkat çekerek, TOKİ’nin devreye girmesinin finansal kaynakla ilişkili olabileceğini söyledi.

   “Bizim sosyal konut birimimiz var, yasalarımız var. Bu birimlerin yapacağı çalışmalara kaynak yaratılacak” diyen Gürcafer, sosyal konut sorununun bütünlüklü bir şekilde masaya yatırılması ve sürdürülebilir olması gerektiğini ifade etti.

   Gürcafer, bunun finansal çözümünün de kendi içimizde yapılması gerektiğinin altını çizerek “Taşıma suyla değirmen dönmez. Bugün gelip 500 konut yaptı şeklinde olmaz” dedi.

   Yapılacak projenin konut ihtiyacının yüzde 1’ini dahi karşılayamayacağına değinen Gürcafer bu nedenle sürdürülebilir bir proje hazırlığında olunması gerektiğine vurgu yaptı.

   Gürcafer, sosyal konutların hak sahiplerinin nasıl belirleneceğinin de çok önemli bir konu olduğunu dile getirerek, “Bu adalet temeline oturan çok ciddi bir çalışmayla belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104