banner6

Türkiye'de çok ciddi sorunlar yaşatan sistem düşündürücü

banner37

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) As Başkanı Teksen Köroğlu, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Şehir hastanesi’ ile ilgili yaptığı açıklamaya açıklık getirmesini, çünkü ciddi şüpheleri olduğunu söyledi.

Türkiye'de çok ciddi sorunlar  yaşatan sistem düşündürücü
banner8

Mehmet KARA

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Şehir hastanesi’ ile ilgili yaptığı açıklamalarının ardından KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Asbaşkanı Teksen Köroğlu, “Şehir hastanesi KKTC’ye ne getirecek, ne götürecek? Bunun bilinmesi gerekir” ifadelerini kullanarak konuyu tartışmaya açacak önemli açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’de şehir hastanelerinde çok ciddi sorunlar yaşanıyor olduğu hususunda, çeşitli şehirlerdeki tabip örgütlerinden gelen açıklamaların üzerinde ciddiyetle durulması gereken iddialar olarak değerlendirilmelidir” diyen Köroğlu, Türk Tabipler Birliği ve birçok şehirlerdeki Tabip Odaları’nın Türkiye’deki şehir hastaneleriyle ilgili sağlık paydaşlarıyla birlikte toplantılar yapıp sorunları anlattığını söyledi.

“Bakan, balıklama dalışla sistemi önerdi”

Köroğlu,  KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun, bu konuda hiç bir görüş birliği sağlanmadan böylesine ‘balıklama dalışla’ sistemi önermesine şahsen bir anlam veremediğini kaydetti.

Teksen Köroğlu şöyle devam etti;

“Şimdiden karşılaşacağımız sorunların çözümü için üzerimize düşen görevi yapmak için KTTB, KTTO,

KTDTO ve tüm sağlık çalışanları ile toplum genelinde tüm odalar, sendikalar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, tüm paydaşları toplantıya çağırıp, görüş ve önerilerini almak için çalıştay ve ya çalışmalar yapma kararını yönetim kurullarımızın acil olarak gündemlerine alacağını düşünüyorum. Çünkü ülkenin sağlık sistemini, halkın sağlığını KKTC hükümetinin iki dudağı arasına bırakıp, birileri istedi diye sorgusuz sualsiz riske attırmak ülkeye yapılacak en büyük kötülüklerden bir yenisi olacak.

KKTC yurttaşlarının eğitimde ve diğer birçok konularda olduğu gibi sağlık sisteminde yeni bir travmaya dayanabileceklerini sanmıyorum.”

banner134

“Şehir hastaneleri devlet hastanesi değil”

Türkiye’deki şehir hastanelerinin devlet hastanesi olmadığını, devletin kiracı olduğu hastaneler statüsünde faaliyet gösterdiğine vurgu yapan Köroğlu, “Türk Tabipler Birliği’nden, çeşitli şehirlerdeki meslek örgütlerimizden aldığımız bilgiler, ciddi kayıpların beklendiğini gösteriyor. Hem çalışanlar hem de hastalar açısından sorunlar yaşanacak denilmekte. Sağlık Bakanı, yeni devlet hastanesinden bahsederken Türkiye’deki şehir hastanelerindeki statünün aynısının uygulanacağını söyleyerek ‘bu sistemi merak edenler alsın okusun ve eleştirilerini ortaya koysun. Biz Türkiye ile görüşmeye hazırız’ demiştir. KKTC deki gelmiş geçmiş yönetimlerin şimdiye kadar yaptıkları kamu yararına olmayan birçok yanlışı gördüğümüz için hemen bunu araştırmaya başladık” dedi.

“Mükemmel ve tozpembe değil”

Şehir hastanelerinin bakanın kendilerine aktardığı gibi mükemmel ve tozpembe olmadığını öğrendiklerini belirten Köroğlu, şehir hastanelerinin ‘KKTC’ye ne getirecek, ne götürecek?’ sorularına sağlıklı cevap bulmak için masaya yatıracaklarını söyledi.

Sağlığın, seçim yatırımlarına kurban edilmemesini engellemenin herkesin görevi olması gerektiğine dikkat çeken Köroğlu, “Çünkü ülke nüfusumuza ve şartlarımıza uygun sosyal devlet anlayışından kopmadan, bir sağlık sistemi oluşturmak gerekir. Biz bunu istiyoruz” dedi.

Kâr amaçlı piyasa mantığının sağlıkta da yerleşmesine izin vermenin Kıbrıs Türk toplumuna yapılacak başka bir ihanet olduğunu anlatan Köroğlu, “Hükümet neden böyle bir sistemi desteklemek istemektedir?”diye sordu.

“Şehir hastaneleri ile ilgili Türkiye’deki meslek odalarından öğrendiğiniz ciddi sorunlar nelerdir” sorusuna ise

Teksen Köroğlu, “Türkiye’de kamu özel ortaklığı ile kurulan Şehir hastaneleriyle ilgili meslek odalarının yaptığı bu tespitlere, sağlık bakanlığının Kıbrıs’ta nasıl bir yaklaşımla çözüm önerileri getireceğini, nasıl bir anlaşmayı imzalamayı planladığını merak ediyor ve açıklamalarını bizler de bekliyoruz” dedi.

“Olumlu ve olumsuz yönleri masaya yatırılmalı”

Teksen Köroğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“Türkiye’de sağlık bakanlığının belirlediği araziye, yine sağlık bakanlığı tarafından çizilen veya çizdirilen proje için ihale açılır. İhaleye göre sağlık bakanlığı yapılacak binalar ve bu binalarda kullanılacak donanım için hastanenin hizmete girmesinin ardından 25 veya 49 yıla kadar uzatılabilecek bir süre boyunca kira ödeyecektir.

Kiranın hastanenin döner sermayesinden karşılanması öngörülüyor ancak, yetersiz kalması durumunda hazineden ödeme güvencesi veriliyor.

İhaleyi alan şirkete hastanede yüzde 70 doluluk oranı garanti ediliyor ve tam KDV muafiyeti veriliyor. Kira bedelinde kur farkının yaratacağı zararların bile giderilmesi taahhüt dahilindedir. Ayrıca döner sermaye ödemelerinde öncelik bu kiranın karşılanması olarak belirtiliyor. Yani sağlık çalışanlarına, eğer para kalırsa ödeme yapılır. Zaten Döner Sermaye Yönetmeliği’nde yer alan maddeye göre, ‘sağlık çalışanlarına döner sermaye ek ödemesi yapılabilir’. Yani eğer para kalmazsa ek ödeme yapılmayacaktır. Tamamı zarar olan bu maddelerin içinde verilen yüzde 70 doluluk garantisine ayrıca dikkat çekmek istiyorum”

Teksen Köroğlu, İngiltere’den alınan bu sistemin bugün İngiltere’de bile sorgulanmakta olduğunu ve karar vermeden önce olumlu, olumsuz tüm yönlerin masaya yatırılması ve ona göre çözüm için nihai kararının verilmesinin gerektiğini söyleyerek ‘British Medical Assocation (BMA), 90'lardan beri edindiği tecrübeyle kamu özel ortaklığındaki hastanelerden kaçınmayı öneriyor. Sağlık alanında parçalanma değil bütünleşmeyi, kâr amacının değil, kamu yararının benimsenmesi gerektiğine dikkat çekiyor’ ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 10:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104