Türkiye'deki seçimler daha fazla ilgi gördü

banner37

Türkiye ve KKTC’de aynı gün gerçekleşen seçimleri değerlendiren Akademisyen Mehmet Hasgüler, KKTC’deki yerel seçimlerin Türkiye’deki seçimlerin gölgesinde kaldığını belirtti

banner87
Türkiye'deki seçimler  daha fazla ilgi gördü
banner90
banner8

Türkiye ve KKTC’de aynı gün gerçekleştirilen seçimleri değerlendiren Akademisyen Mehmet Hasgüler, Türkiye’de başkanlık sistemine geçilen seçimlerin KKTC’deki yerel yönetim seçimlerinin önüne geçtiğini ve Türkiye’deki seçimlerin halk arasında daha fazla ilgi gördüğünü söyledi.

KIBRIS TV’de yayınlanan ve KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay tarafından hazırlanıp sunulan ‘Markaj’ programına konuk olan Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, Türkiye’de 24 Haziran’da yapılan seçimlerin birkaç özellikte öne çıktığını kaydetti.

Hasgüler, bu seçimlerde Cumhur İttifakı’ndan Recep Tayyip Erdoğan’ın, referandumda halk tarafından kabul edilen yeni sistemin başkanı olarak seçildiğini hatırlattıktan sonra, “İlk kez muhalefet içerisinde yaygın bir kitleye sahip olan, büyük bir kitleyi heyecanlandıran Muharrem İnce’nin Erdoğan’ın karşısına çıkması ve bu seçimlerin Bahçeli’ye yaraması dikkatleri çekti” dedi.

Meral Akşener’in, Erdoğan ve İnce yanında stratejik olarak zayıf kaldığını belirten Hasgüler, Akşener’in beklenilen etkiyi yaratmadığını söyledi.

Seçimleri etkileyen diğer ana unsurların, Türkiye’nin OHAL içinde bulunması, etrafında yaşanmakta olan savaş, Kandil mevzusu, Suriye mevzusu ve en fazla da 15 Temmuz darbesinin yarattığı milliyetçilik duygusu olduğunu belirten Hasgüler, “MHP, Cumhur İttifakı altında denetleyici rol üstlendi” dedi.

MHP olmasaydı Cumhur İttifakı’nın bu rakamlara ulaşamayacağını kaydeden Hasgüler, “çoğu kesimin MHP’ye mühür vurma adı altında Erdoğan’a oy verdiğini” belirtti.

“İnce, CHP’nin üstündeki ölü toprağını attı”

Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, “Muharrem İnce’nin 50 günlük performansı, CHP’nin toparlanmasına ve seçmen kitlesinden partiye küsen kesimin tekrardan partiye destek vermesine sebep oldu” dedi.

“Ben olsam CHP’nin sözcüsü Bülent Tezcan’ı aday olarak göstermem” diyen Hasgüler, Bülent Tezcan’ın bu konuya örnek olduğunu, onun gibi bir sürü ismin olduğunu ve bu isimlerin halkın arasına giremeyecek kadar yabancılaştırılmış olduklarını belirtti.

“Erdoğan ve partisi 16 yıldır ne kadar iktidarsa, Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi CHP’de bir o kadar iktidar ve bu yüzden kaybediyorlar” diyen Hasgüler, “Bu anlayışı silecek ve ortadan kaldıracak bir sistem lazım” diye konuştu.

Hasgüler, “Bence CHP’de Kılıçdaroğlu ve ekibine yakın zamanda büyük bir isyan bayrağı açılacak. Hak, hukuk, adalet arayışı CHP içerisinden başlayacak diye düşünüyorum” dedi

“Medya ahlaksız düzeyde yayıncılık yaptı”

“Özellikle devlet televizyonunun muhalefet olan partiye ve iktidar dışındaki diğer partilere ayırdığı süre ve yer Türkiye’deki seçimleri etkiledi” diyen Hasgüler, Akşener’in ve partisinin seçimde ve yarışta geride kalmasının bir nedeninin de medya olduğunu vurguladı.

Hasgüler “Türkiye medyası ahlaksız düzeyde ayrımcı bir yayıncılık yapmıştır” dedi ve seçimlerin sadece sandığa oy atmaktan ibaret olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Hasgüler, “Sen muhalefet olarak 10-12 milyon oy alıyorsun ve sana oy veren 10-12 milyon kişiye bunu başarı olarak satıyorsun, yıllardır muhalefet ettiğini sanan bir CHP var” dedi.

“Muharrem İnce de yüzde 22 oy alsaydı CHP’nin kaçacak yeri kalmayacaktı” diyen Hasgüler “bu da yaşansaydı resmen dükkânı kapamaları gerekirdi” diye konuştu.

“Türkiye’nin ciddi bir muhalefete ihtiyacı var”

“Türkiye’nin şu anda İnce gibi muhalefete CHP’den fazla ihtiyacı olduğu bir gerçektir” diyen Hasgüler, “Siyaset 7/24 yapılacak bir iştir, siz bunu kısmi zamanla yaparsanız sonuç bu olur” dedi.

Hasgüler, “Adam akıllı muhalefet olmak için medyanın gücüne bile ihtiyaç yoktur” diye konuştu.

“CTP kentlilik üzerinden kitleselleşme yaşadı”

KKTC’de gerçekleşen yerel yönetimler seçimlerini de değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, CTP’nin büyük kentleri kazanarak kentler üzerinde geniş kitlelere ulaştığını ve şimdide köylere takıldığını söyledi ve “UBP’nin stratejik belediyecilik ya da yönetim başarısı yok” dedi.

“CTP küçük belediyelerde kendini kanıtladı ama Girne ve Mağusa’da kendi iç sorunlarından dolayı oralarda organize olamıyor, bir önceki belediye seçimlerinden halledilememiş sorunlar da buna gebe oldu” diye konuşan Hasgüler, CTP’de taktik hatalar yapıldığını, büyük kentlerde daha farklı yol izlenebileceğini söyledi.

Hasgüler “Harmancı’nın hakkını teslim etmek lazım, giderek Akıncı ekolü yaratıyor ve toplumu inandırdı” dedi.

“HP ve YDP coşkusunu kaybetti, yerel seçime motive olmadılar” diyen Hasgüler, bunun aslında tüm partilere uyarı olduğunu ve gençlerin her zaman siyasette söz sahibi olmasının ülkenin istikbali açısından önemli olduğunu vurguladı.

Hasgüler, “Siyasal partiler aday belirlerken önceden adaylarının potansiyelini belirlemeli ve bir makro yerel yönetim konsepti alarak onun envanterini çıkarması gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75