Türkiye'den çıkan mülteci teknesi Pirgo kıyılarına vurdu

banner37

Türkiye'den çıkan mülteci  teknesi Pirgo kıyılarına vurdu

Pirgo açıklarında içerisinde yaklaşık 56 Suriye uyruklu mültecinin bulunduğu bir balıkçı teknesi tespit edildi. 56 mülteci ile tekneyi kullanan kaptan tutuklandı.

Mültecilerin yaşları 18 ile 45 arasında değişen 55 erkek ile 1 genç kadın olduğu belirtildi. İnsan tacirlerinin mültecilerin her birinden 2 bin dolar aldığı bildirildi.

Rum Haber Ajansı, Türkiye sahillerinden geldiği iddia edilen balıkçı teknesinin 22.00 civarlarında Pirgo kıyılarına ulaştığını yazdı.

Haberde, mültecilerle ilgili rutin prosedürlerin uygulanmasının ardından, mültecilerin Koçinotrimitya’daki mülteci evine gönderildikleri belirtildi.

Mülteci kadının polise verdiği ifadede, eşinin geçtiğimiz yıl Güney Kıbrıs’a geldiğini ve kendisini beklediğini söyledi.

Mültecileri taşıyan tekneyi kullanan kişi ise, erkek kardeşinin dört yıldır Baf’ta yaşadığını ve onu ziyarete geldiğini iddia etti.

Göçmenleri Aşağı Pirgo deniz bölgesine getiren bir kişi tutuklandı”

Aşağı Pirgo deniz bölgesine, geçtiğimiz Çarşamba akşamı, içerisinde 56 göçmenin bulunduğu teknenin gelmesi olayıyla ilgili olarak Suriye asıllı 49 yaşındaki bir kişinin tutuklandığı belirtildi.

Alithia gazetesi, Rum polisinin, Antalya Limanı’ndan yola çıktığı iddia edilen teknenin, Aşağı Pirgo’ya getirilmesi olayıyla ilgili olarak teknedeki yolcular arasında bulunan Suriye asıllı bir kişiyi tutukladığını yazdı.

Söz konusu Suriye asıllı kişinin, kıyıdan 3 deniz mili uzaklıktayken gemiden atladığını ancak daha sonra polis tarafından tespit edilerek tutuklandığını belirtti. Habere göre Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi Suriyeli hakkında 8 gün tutukluluk emri verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER