Türkiye'den gelen su düzenli kontrol ediliyor

banner37

Mersin’in Anamur ilçesinde, KKTC’ye su temin etmek amacıyla inşa edilen ve ‘Asrın Projesi’ olarak duyurulan Alaköprü Barajı’nın Dragon Çayı’nı olumsuz yönde etkilediği ve hastalık yaydığıyla ilgili yapılan eylem üzerine, KKTC Su İşleri Dairesi Müdürü Nazife Yılmaz, KIBRIS’a açıklamalarda bulundu.

Türkiye'den gelen su  düzenli kontrol ediliyor
banner99

Meyil AVCAN

Su İşleri Dairesi Müdürü Nazife Yılmaz, Türkiye’den gelen suyun Çamlıbel İçme suyu Arıtma Tesisi’nde uluslararası kriterler çerçevesinde ilaçlandıktan sonra kullanıma sunulduğunu kaydetti.

Mersin’in Anamur ilçesinde, KKTC’ye su temin etmek amacıyla inşa edilen ve ‘Asrın Projesi’ olarak duyurulan Alaköprü Barajı’nın Dragon Çayı’nı olumsuz yönde etkilediği ve çayın suyunun azalması sebebiyle balıkların ölmesinin, çevreye hastalık yaydığıyla ilgili geçtiğimiz gün yapılan eylem üzerine, KKTC halkının Türkiye’den gelen suyla ilgili şüphelerini gidermek adına Su İşleri Dairesi Müdürü Nazife Yılmaz, KIBRIS’a açıklamalarda bulundu.

Türkiye’den ülkemize gelen suyun Çamlıbel İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde arıtılarak insanlara dağıtıldığı bilgisini veren Nazife Yılmaz, tesiste insani tüketim amaçlı uluslararası her türlü tüzük ve yönetmeliğe uyularak ilaçlama yapıldığını belirtti.

banner134
Yılmaz, “Bizi enterese eden esas nokta, Çamlıbel Arıtma Tesisi’dir” diyerek, Anamur ilçesindeki Alaköprü Barajı’yla ilgili Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlar aldığını ve buna KKTC’nin müdahale etmesi söz konusu olmadığını söyledi.

“Ülkemize gelen su, düzenli olarak belirli testlere tabi tutulup, kontrol edilmektedir”

Çamlıbel İçme Suyu Arıtma Tesisi’ndeki suyun düzenli olarak kontrol edildiğini ifade eden Yılmaz, tesisin işletmesinden sorumlu görevliler tarafından düzenli olarak kontrol yapıldığı ve rapor tutulduğunu vurguladı.

Nazife Yılmaz, tüm denetimlerin laboratuvarlarda akredite edilerek, gerekli tüm testlerden geçtiğini ve insani tüketim amaçlı her türlü tüzük ve yönetmelik içerisinde adı geçen kötü bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

Eğer öyle bir durum söz konusu olursa, suyun halka ulaşımının engelleneceğini net bir şekilde aktaran Yılmaz, Türkiye’den (TC) gelen suyla ilgili Devlet Su İşleri (DSİ) TC yetkili temsilcisiyle, KKTC Proje Müdürlüğü’nün irtibata geçip bilgilendirildiğini söyledi.

Su İşleri Dairesi Müdürü Nazife Yılmaz, ülkemize gelen suyun gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini sözlerine ekleyerek suyun temiz olduğunu yineledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75