Türkiye’den KKTC’ye 800 milyon TL

banner37

Ankara’ya resmi ziyarette bulunan Başbakan Saner, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı ile Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından kabul edildi

Türkiye’den KKTC’ye  800 milyon TL
banner90
banner99

Başbakan Ersan Saner, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, dün Ankara’ya gitti.

Heyet, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından kabul edildi.

Başbakan Ersan Saner ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaklaşık bir buçuk saat süren toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) 800 milyon TL kaynak aktarılacağını açıkladı.

Oktay, kaynağın kamu harcamaları, sağlık, savunma ve diğer alanlarda kullanılacağını, ayrıca yeni havalimanı, 500 yataklı hastane ve ülke içi karayolları ulaşım için de 2021'de KKTC'ye destek vereceklerini söyledi.

Oktay: Türkiye olarak sonuna

kadar yanınızda arkanızda olacağız

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi.
Oktay, Başbakan Saner'i Külliyenin girişinde karşıladı. Saner ile Oktay, karşılamanın ardından heyetle birlikte görüşmeye geçti.
Başbakan Saner ile Fuat Oktay'ın görüşmesine, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı.
Görüşmede, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü ile Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de yer aldı.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC'den çok değerli misafirleri ağırladıklarını ifade ederek, Başbakan Ersan Saner ve hükümet ortakları Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu'na başarılar diledi, yeni hükümetin ülkeye hayırlı olmasını temenni etti.

Oktay, yeni hükümetin ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptığını ifade ederek, "Hoş geldiniz, hayırlı olsun, inşallah yeni hükümet Kıbrıs Türk halkının sorunlarının çözümüne ilişkin adımlar atacak. Yeni süreç hayırlı olsun. Türkiye olarak sonuna kadar yanınızda arkanızda olacağız, Kıbrıs Türküyle her alanda birlikteyiz" dedi.

“Kamu ödemeleri ve ekonominin rahatlaması

için 800 milyon TL kaynak aktarılacağız”

Bu zor dönemde Covid-19 salgını başta olmak üzere her alanda Kıbrıs Türkünü asla yalnız bırakmayacaklarını ifade eden Oktay, aşılama sürecinin başında olduklarını ve salgının geride kalmasını ümit ettiklerini, 2021'e bu açıdan iyimser baktıklarını söyledi.

2021'de daha iyi bir tablo göreceklerine inanç belirten Oktay, bunun turizm ve ekonomi anlamında da olumlu yansımaları olacağını kaydetti.

Oktay, dünyada olduğu gibi KKTC'de de sıkıntılar yaşandığını, ancak Türkiye olarak bu sorunların çözümü için Kıbrıs Türk halkının yanında olduklarını ifade ederek, bu konuda Kıbrıs Türk halkına müjde niteliğinde bir haber vereceğini kaydetti ve KKTC'ye kamu ödemeleri başta olmak üzere diğer ödemelerin yapılması ve ekonominin rahatlaması için 800 milyon TL kaynak aktarılacağını söyledi.

Oktay, bununla birlikte maaşlar dahil birçok sorunun çözüleceğine inanç belirterek, birlik ve beraberlik içinde sorunların aşılacağını ancak asıl arzusunun Türkiye Cumhuriyeti yardımlarının Kıbrıs Türk halkının hayatına dokunması olduğunu belirtti.

Yol, su, tarımsal sulama, elektrik, hayat standartlarının iyileştirilmesi ve sanayi yatırımları yanında kamu hizmetlerinde bürokrasinin azaltılması ve e- devlet alanında gelişmelerin hedeflendiğini ifade eden Oktay, bu konularda bütçe ve teknik destek verileceğini kaydetti.

“Ulaşımla alakalı yarım kalan

banner134
projeler de yeni yılda devam edecek”

Oktay, ulaşımla alakalı yarım kalan projelerin de yeni yılda devam edeceği müjdesini vererek,  İskele Mağusa ve Lefkoşa'da yaklaşık 40 kilometrelik duble yol çalışmalarının süreceğini, ayrıca ısrarla hem taşrada hem de merkezde ulaşım çalışmalarının devam edeceğini anlattı.

“Ercan Havalimanı’ndaki çalışmalar

7-8 ay içinde tamamlanacak”

Pandemi hastanesinin açıldığını, 500 yataklı hastane ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, Havalimanındaki çalışmaların süreceğini ifade eden Oktay, bu konuda taahhüt verdi ve bu çalışmaların 7-8 ay içerisinde tamamlanacağını, KKTC'nin turizm alanındaki rekabetçiliğinin artırılacağını söyledi.

Oktay, 2021 bütçesi ile ilgili de KKTC'nin destekçisi olacaklarını ifade ederek, bütçenin hazır hale gelmesi için desteği sonuna kadar vereceklerini vurguladı ve "2021'de çok daha güzel günlerde görüşeceğiz" dedi.

Oktay, Maraş ile ilgili sürecin de devam ettiğini belirterek, sahil yolu ve Demokrasi Caddesinin şu anda açık olduğunu, yeni süreçte de yeni gelişmelerin olacağını dile getirdi.

Saner, Türkiye’nin Kıbrıs Türk

halkına desteği için teşekkür etti

Başbakan Ersan Saner de, KKTC'de yeni hükümetin ilk ziyaretinin Anavatan'a yapılması geleneğini bugün gururla gerçekleştirdiklerini söyledi. Saner, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıbrıs Türk halkına desteği için teşekkür ederek, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Oktay olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti.

Anavatan'ın desteği olmadan KKTC olarak uluslararası alan ve içteki yatırımlarda başarılı olamayacaklarını ifade eden Saner, bu alanda Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC'ye verdiği desteğin kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. 

KKTC’ye 500 bin aşı gelecek

  Öte yandan Başbakan Ersan Saner, temaslarını tamamlamasının ardından ülkeye döndü ve Ercan Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Saner, Covid-19’a karşı KKTC’de bulunan vatandaşların en az yüzde 75’inin aşılanabilmesi için 500 bin aşı konusunda gerekli tüm konuların karara bağlandığını açıkladı.

Görüşmelerde en başta KKTC’nin ekonomik yönden kalkınması ve altyapı yatırımlarının gerçekleşmesi için yapılacak olan projelerin değerlendirildiğini aktaran Saner, 2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan mali protokol gereği KKTC’ye aktarılması gereken 800 milyon TL kanyağın da aktarılması için gerekli her türlü işlemin tamamlandığını söyledi.

Saner, gelecek olan kaynakla birlikte; Lefke-Güzelyurt, Lefkoşa kuzey çevre yolu, Çayırova-İskele ve Çatalköy-Değirmenlik dağ yolu başta olmak üzere Ankara kaynaklı olan bu projelerin başlatılması, ihtiyaçlı olan köy yollarının ise ihtiyaç sırasına göre bir an önce 2021 yılı içinde planlanmasına karar verildiğini vurguladı.

500 yataklı yeni hastanenin temellerinin atılması için son görüşmelerin tamamlandığını ifade eden Başbakan Saner, “Ercan Devlet Havalimanı’nın bir an önce bitirilip halkımıza hizmete sunulması ve Covid-19’a karşı KKTC’de bulunan vatandaşlarımızın en az yüzde 75’inin aşılanabilmesi için 500 bin aşı konusunda gerekli tüm konular karara bağlandı” dedi.

Ersan Saner, 2021 yılını kapsayacak olan Mali İş Birliği Protokolü’nün imzalanması için görüşmelerin karşılıklı olarak en kısa zamanda tamamlanması konusunda mutabakata varıldığını ifade etti.

KKTC’de dijital dönüşümün gerçekleşmesi adına E-Devlet binasının Ankara kaynaklı olarak en erken zamanda temelinin atılması için adımların atıldığını belirten Saner, “Vatandaşların hemen hemen hiçbir daireye gitmesine gerek kalmayacak bir şekilde bütün bürokratik işleri halledebilecek bir projenin tamamlanması adına da 2021 yılında hedef konuldu” dedi.

2021 yılında da Covid-19 salgınının etkilerinin devam edeceği hakkında görüş birliği sağlandığını da aktaran Saner, başta çalışma yaşamı olmak üzere iş dünyasında da yapılacak desteklerin 2021 yılı Mali Protokol’ü içerisinde yer alması için gerekli fikir alışverişinin yapıldığının altını çizdi.

Saner, Tarım Bakanlığı’nın da destek vereceği 5 bin küçükbaş damızlık hayvan desteğinin 2021 yılı içerisinde KKTC’ye gönderileceği konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75