Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü destekleniyor

banner37

KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR’ın Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik yaptığı ankette, katılımcılara “Türkiye’nin Kıbrıs’ta asker bulundurması ve tek yanlı müdahale hakkının devam etmesi konusundaki görüşünün” ne olduğu soruldu

Türkiye’nin etkin ve fiili  garantörlüğü destekleniyor
banner90
banner99

CUMHURBAŞKANININ DÜRÜST VE ADİL OLMASI İSTENİYOR… COMAR’ın KKTC genelinde 2 bin 249 kişiyle gerçekleştirildiği anket çalışmasında Cumhurbaşkanı Akıncı’nın görev süresindeki çalışmalarıyla ilgili, desteklenen çözüm modeli, seçmenin Cumhurbaşkanı’nda en fazla önemsediği faktörler gibi konularda da sorular yöneltildi. Cumhurbaşkanı’ndan en önemli beklentiler sıralamasında yüzde 27.8’le “dürüst ve adil olması” birinci, “Kıbrıslı Türklerin haklarını savunması” ise yüzde 22.4’le ikinci en önemli faktör oldu.

YÜZDE 87.8’LİK DESTEK… “Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili mevcut etkin ve fiili garantörlüğü, yani Kıbrıs’ta asker bulundurması ve tek yanlı müdahale hakkının devam etmesi gerektiği konusundaki görüşü destekler misin?” sorusu yöneltilen katılımcıların yüzde 87.8’i desteklediğini, yüzde 7.4’ü desteklemediğini, yüzde 3.3’ü “ne desteklerim, ne desteklemem”; yüzde 1.2’si “fikrim yok” yanıtını verdi. Yüzde 0.3’lük kesim soruyu yanıtsız bıraktı.

AKINCI, HANGİ KONULARDA BAŞARISIZ BULUNDU?… Ankete katılanlar Cumhurbaşkanı Akıncı’yı görev süresince “yabancı ülkelerde yaşayan Kıbrıslı Türklerle ilişkilerin geliştirilmesi”, “Kıbrıslı Türklere uygulanan ticari ambargoların kaldırılması”, “Kıbrıslı Türklerin uluslararası platformlarda temsil edilmesi” ve “Kıbrıs sorunu konusunda Rum tarafı ile yürütülen müzakereler” konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili “başarısız” bulduğunu belirtti. Başarısızlık oranlarının hepsi yüzde 50’nin üzerinde. Akıncı’nın KKTC’nin Türkiye’ye ilhak edilmesi konusunda yaptığı açıklama ise, destek görmedi.

   KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR, 26 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik anket çalışmasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın görev süresindeki çalışmalarıyla ilgili de katılımcılara soru yöneltti.

   Aynı ankette katılımcılara seçilecek Cumhurbaşkanı’ndan en önemli beklentilerinin neler olduğu, Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili mevcut etkin ve fiili garantörlüğü hakkındaki düşünceleri,  ayrıca Kıbrıs sorununda hangi çözüm modelini destekledikleri yönünde de sorular yöneltildi.

   29 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında yapılan araştırma, KKTC genelinde 2 bin 249 kişiyle rastgele seçim yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi.

   Ankete katılanlar Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı görev süresince “yabancı ülkelerde yaşayan Kıbrıslı Türklerle ilişkilerin geliştirilmesi”, “Kıbrıslı Türklere uygulanan ticari ambargoların kaldırılması”, “Kıbrıslı Türklerin uluslararası platformlarda temsil edilmesi” ve “Kıbrıs sorunu konusunda Rum tarafı ile yürütülen müzakereler” konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili “başarısız” bulduğunu belirtti.

   “Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili mevcut etkin ve fiili garantörlüğü, yani Kıbrıs’ta asker bulundurması ve tek yanlı müdahale hakkının devam etmesi” konusuna katılımcıların yüzde 87.8’i destek verdi.

   Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ise katılımcıların yüzde 29.3’ü “iki toplumlu iki bölgeli federasyona” destek verdiğini belirtti.

Akıncı’nın “ilhak” açıklaması destek görmedi

   Anket katılımcılarına “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bir gazeteye verdiği röportajda KKTC’nin Türkiye’ye ilhak edilmesi konusunda yaptığı açıklamayı destekliyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

   Anket katılımcıların yüzde 58’i açıklamayı desteklemediğini belirtirken, yüzde 24.2’si desteklediğini ifade etti. Yüzde 17.8’lik kesim fikri olmadığını belirtti.

  “Yapılan bu açıklamanın Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik başlatılan propaganda çalışmalarının bir parçası olduğu yönündeki görüşe katılıyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 43.2’si “evet”, yüzde 36.9’u “hayır” yanıtını verdi. Yüzde 19.9’luk kesim fikri olmadığını ifade etti.

“Başarısız” diyenler fazla

   “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın görevi süresince, size sayacağım konularda, yapılan işleri ne oranda başarılı bulursunuz?” sorusuna verilen yanıtların hepsinde “başarısızlık” oranı yüksek.

   Akıncı’yı “yabancı ülkelerde yaşayan Kıbrıslı Türklerle ilişkilerin geliştirilmesi” konusunda başarılı bulanların oranı yüzde 14.9, “ne başarılı ne başarısız” bulanların oranı yüzde 16.7, “başarısız” bulanların oranı yüzde 55; fikri olmayanların oranı ise yüzde 13.5.

banner134
   Akıncı’yı “Kıbrıslı Türklere uygulanan ticari ambargoların kaldırılması” konusunda başarılı bulanların oranı yüzde10, “ne başarılı ne başarısız” bulanların oranı yüzde 15.2, “başarısız” bulanların oranı yüzde 65.8; fikri olmayanların oranı ise yüzde 9.

   Akıncı’yı “Kıbrıslı Türklerin uluslararası platformlarda temsil edilmesi” konusunda başarılı bulanların oranı yüzde 19.8, “ne başarılı ne başarısız” bulanların oranı yüzde 18, “başarısız” bulanların oranı yüzde 55; fikri olmayanların oranı ise yüzde 7.2.

   Akıncı’yı “Kıbrıs sorunu konusunda Rum tarafı ile yürütülen müzakereler” konusunda başarılı bulanların oranı yüzde 18, “ne başarılı ne başarısız” bulanların oranı yüzde 20.7, “başarısız” bulanların oranı yüzde 54.7; fikri olmayanların oranı ise yüzde 6.7.

Halk, cumhurbaşkanının dürüst

ve adil olmasını bekliyor

   Katılımcılara “Seçilecek olan Cumhurbaşkanı’ndan en önemli beklentiniz sayacaklarım arasından hangisine en yakın olandır?” sorusu yöneltildi.

   Anket katılımcıları, cumhurbaşkanından en önemli beklentilerinin “dürüst ve adil olması” olduğunu belirtti.

   Cumhurbaşkanının en önemli beklenti sıralamasında yüzde 27.8’le “dürüst ve adil olması” birinci sırada olurken, ikinci en önemli beklenti yüzde 22.4’le “Kıbrıslı Türklerin haklarını savunması” oldu.

   Yüzde 21.7’lik kesim “Türkiye’yle iyi ilişkiler kurulması” beklentisini dile getirirken, yüzde 15.3’lük kesim “toplumun menfaatine işler yapması”, yüzde 7.2’lik kesim “halkını temsil etmesi”, yüzde 3’lük kesim “hukuka bağlı kalması”, yüzde 2.6’lık kesim de “şeffaf olması” dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili etkin

ve fiili garantörlüğü destekleniyor

   Anket katılımcılarına “Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili mevcut etkin ve fiili garantörlüğü, yani Kıbrıs’ta asker bulundurması ve tek yanlı müdahale hakkının devam etmesi gerektiği konusundaki görüşü destekler misin?” sorusu soruldu.

   Katılımcıların yüzde 87.8’i desteklediğini, yüzde 7.4’ü desteklemediğini, yüzde 3.3’ü “ne desteklerim, ne desteklemem”; yüzde 1.2’si “fikrim yok” derken, yüzde 0.3’ü soruyu yanıtsız bıraktı.

İki toplumlu iki bölgeli

federasyona destek var

   “Sizin için Kıbrıs sorununun çözümü aşağıdakilerden hangisi ile gerçekleşmelidir?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 29.3’ü “iki toplumlu iki bölgeli federasyon” yanıtını verdi.

   “İki ayrı bağımsız devlete dayalı konfederasyonu” destekleyenlerin oranı yüzde 25.7; “KKTC’nin tanınmasını” destekleyenlerin oranı yüzde 16.9; “Türkiye’yle entegrasyonu” destekleyenlerin oranı yüzde 14.7; “Üniter Kıbrıs Cumhuriyeti’ni” destekleyenlerin oranı yüzde 1.2, “Şimdiki mevcut durumun devamını” destekleyenlerin oranı yüzde 4.2, “Kıbrıs sorunu diye bir sorun yok” diyenlerin oranı yüzde 1.4, “fikri yok” diyenlerin oranı yüzde 4.4 ve soruya yanıt vermeyenlerin oranı yüzde 2.1 oldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75