banner6

Türkiye'nin güvenlik talebi Ada'daki varlığının sürmesi

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in  mart ayında Cenevre’de yapılması öngörülen konferans öncesinde güvenlik başlığını diğer başlıklardan ayrı bir şekilde ele alacakları haber verildi.

Türkiye'nin güvenlik talebi Ada'daki varlığının sürmesi
banner8

Fileleftheros gazetesi, “‘Delik’ Güvenlik İstiyorlar – Cenevre ve Mont Pelerin’de Sunulan Türk Talepleri” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, Akıncı ve Anastasiadis’in güvenlik başlığını diğerlerinden ayrı ve “beyin fırtınası” şeklinde ele alacaklarını belirtirken, Türkiye’nin güvenlik başlığına ilişkin talepleri olduğunu iddia ettiği unsurlara yer verdi.

Gazete, Türkiye’nin tutum değiştiği yönündeki bilgilerin aksine Türkiye’nin önerilerinin “adadaki varlığını sürdürmesi” temelinde olduğunu iddia ederek, Türkiye’nin Cenevre ve Mont Pelerin’de güvenlik konusuna ilişkin sunduğu tezler olduğunu öne sürdüğü bir dizi unsura yer verdi.

Türkiye’nin ilk tezinin, “garantilerin, Türkiye AB’ye üye olana kadar devam etmesi” olduğunu iddia eden gazete, ikinci tezinin ise “siyasi eşitliğin sağlanması ve Kıbrıslı Türklerin karar alma mekanizmalarında bulunmalarının korunması için garantilerin devamının gerektiği” şeklinde olduğunu iddia etti.

Kıbrıs Türk tarafının devletten kovulma endişesi var

Habere göre Kıbrıs Türk tarafı, “1960’ta olduğu gibi devletten kovulma endişesinin bulunduğunu” vurguluyor.

Gazete, Türkiye’nin üçüncü tezinin, “bilindiği üzere bir bitiş şartı veya şartın yeniden değerlendirmesi tezi olduğunu” belirterek, Türk tarafının “konuyu, Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin normal işleyişiyle, yani durumun normalleşmesiyle ilişkilendirdiğini” yazdı.

Türkiye’nin dördüncü tezinin ise “hiçbir uluslararası örgütün, özellikle de AB’nin garantörlüğünü kabul etmemesi olduğunu” iddia eden gazete, Türkiye’nin son tezinin ise “adada kalıcı bir üs sahibi olma” talebi olduğunu savundu.

Askeri üs Erenköy'de

Haberde, Türkiye’nin bu askeri üssün İngiltere’nin üsleri gibi, yani egemen olması ve “Kokkina” (Erenköy) bölgesinde bulunmasını öngördüğü iddia edildi.

Gazete ayrıca, garantiler konusunda Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın hazırladıkları önerilerin bulunduğunu, yabancı diplomatların ise tüm tarafları memnun edebilecek bir formül bulunabileceğine inandıklarını öne sürdü.

banner134

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104