Türkiye’nin hamlesi Rumları kızdırdı!

banner37

Türkiye'nin Libya'yla vardığı 'deniz yetki alanlarının sınırlandırılması' anlaşması, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni harekete geçirdi. Rum Yönetimi, Türkiye'nin sondaj çalışmalarını da öne sürerek 'Doğu Akdeniz’deki yeraltı zenginliklerini koruma altına almak' için Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na başvurdu.

Türkiye’nin hamlesi Rumları kızdırdı!
banner90
banner99

Güney Kıbrıs’ta düzenlenen bir enerji konferansında konuşan Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, ‘bölgelerindeki’ haklarını koruma altına almak için hukuki tüm yollara başvurduklarını belirtti.

Anastasiadis, “Egemen haklarımızı korumak için her yasal silahı, her uluslararası forumu, her uluslararası örgütü kullanacağımızı söyledik” dedi.

ELÇİLİK KABUL ETMEDİ

banner134
Rum lider, Lahey’e başvuru ile ilgili Atina’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne bildirim yapmaya çalıştıklarını ama başarılı olamadıklarını ifade etti. Anastasiadis, ilgili dosyanın Türkiye’ye başka yollarla gönderildiğini söyledi.

Türkiye, Güney Kıbrıs’ın adanın etrafındaki sularda uluslararası şirketlere petrol ve doğal gaz kaynakları keşfi için lisans dağıtmasına karşı çıkarken, başta Yavuz sondaj gemisiyle olmak üzere Akdeniz’deki çalışmalarını sürdürüyor.

LİBYA’YLA ANLAŞMA RAHATSIZ ETTİ

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan'ın, ABD ve Avrupa Birliği'ni de arkasına alarak Doğu Akdeniz'i tek taraflı olarak ‘paylaşma’ çalışmalarına, Türkiye'den karşı atak gelmişti.

Türkiye ile Libya arasında ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşması imzalanmış, Yunanistan ve Rum yönetiminden tepkiler yükselmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75