banner6

Türkseven deredeki yangınlarla ilgili çiftçileri işaret etti

banner37

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, son zamanlarda dere yataklarında yaşanan yangınlarla ilgili KIBRIS'a açıklama yaparak, yangınların sorumlusu olarak çiftçileri işaret etti.

Türkseven deredeki yangınlarla ilgili çiftçileri işaret etti
banner150

banner150 banner150

Müge GÜNAY

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, dere yataklarında yaşanan yangınlarla ilgili KIBRIS'ın sorularını yanıtladı.

Türkseven'in açıklamasının tamamı şöyle: 

"Her yıl bu dönemde, çiftçilerin tarlalarını kolay sürebilmesi için anız yakılır. Derelerde çıkan yangınları kimin yaptığının bilinmesine rağmen köylüler, yapanı açıklamaya çekiniyor.

Derede çıkan yangınlar tarlada yaşayan böcek, sürüngen hatta kuşların bile yanarak ölmesine sebep oluyor. Bu yangınlar sadece tarlanın verimliliğini düşürmüyor aynı zamanda mikroorganizmaların zarar görmesine sebep oluyor. Yangının ardından ortaya çıkan çorak toprak, kimyasal gübre ile verimli hale getirilmeye çalışılıyor, bu da çiftçiye hem maliyet oluyor hem de doğa zarar görüyor. Kontrol altına alınamayan yangın kimi zaman ormanlara sıçrıyor kimi zaman da elektrik direklerinin alev almasına sebep oluyor.

Çiftçi, anızların yanmasının bunca zararını bilmesine rağmen, olaya günübirlik bakıyor ve gübre atarak toprağa yeniden verimlilik katarım diye düşünüyor. Oysa anızın sorun olmaması için, hayvancılık desteklenmelidir. Hayvanın tarladaki anızları yemesi, soruna doğal bir çözüm olur aynı zamanda hayvanın dışkısı tarla için doğal gübredir. Ancak hayvancılık desteklenmediği için çiftçiler kendi çözümlerini üretiyor. Ülkemizde önceden anızlar için hayvancılıktan yararlanılıyordu ancak günümüzde Türkiye’de de büyük sorunlardan biri olan anız yakma, çiftçilerimiz tarafından da kolay bir çözü'm yöntemi olarak benimsenmiş ve bilinçli bir şekilde anız yakımı devam etmektedir."

Niyazi Türkseven, anızları ateşe veren kişileri ihbar etme konusunda vatandaşları uyararak, bu konuda duyarlı olmaları yönünde çağrıda da bulundu.

Ne olmuştu?

Balıkesir Deresi çevresinde bulunan sazlık alanda, son 3 günde 3 kez, Aslanköy yakınlarındaki derede ise bugün yangın çıkmış, yangına sebebiyet veren kişi veya kişiler ise henüz tespit edilememiştir.  

Haberlerin detaylarına ulaşmak için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz:

3 günde 3 kez yakıldı

Aslanköy'deki yangın kontrol altında

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104