Türkü de Rumu da çok seviyoruz

banner37

Karpaşa muhtarı Yanulla Orfanou, Kıbrıslı Türklerle, dininin ve konuştuğu dilin farklı olmasına aldırmadan savaşın ardından kuzeyde kalmayı tercih etti… Anıları ve evini terk etmek istemedi…

Türkü de Rumu da çok seviyoruz
banner90
banner99

KIBRIS'A ORTA ÇAĞ’DA YERLEŞTİLER... Kıbrıs Maronitleri, Orta Çağ'da Levant'tan dinsel ve siyasi çatışmalar sebebiyle kaçarak, Kıbrıs'a yerleşti.  Maruni Kilisesi üyesi olan, günümüzde de varlıklarını devam ettiren Maronitlerin ana dilleri Arapça'dır.

Ceren ÖZBİL

   Karpaşa Muhtarı Yanalla Orfanou, savaşın ardından doğduğu ve annesiyle babasının mezarının bulunduğu toprakları terk etmek istemedi.

   Her ne kadar Karpaşa'da yaşayan Maronitlerin ana dili Rumca olsa da Kıbrıslı Türklere uyum sağlamakta zorluk çekmedi... Türkçe konuşmayı öğrendi ve eşiyle birlikte çiftçilik ve hayvancılık yaparak yaşamına kuzeyde devam etti.

   KIBRIS PAZAR'a konuşan Orfanou, birçok Maronitin savaşın ardından güneye göç ettiğini ancak şu anda güneyde hiç bir Maronit köyü olmadığını anlattı.

   Geçmişte adada Maronitlerin yaşadığı 96 köy bulunduğuna da işaret eden Orfanou, şimdi ise 4 köy kaldığını belirtti.

 

 

KIBRIS PAZAR: Kendinizi tanıtır mısınız?

Orfanou: Ben Asomatos'ta doğdum. Şimdiki adıyla Özhan diye biliniyor. Annem babamda Özhanlı. Kıbrıs'ta iki tane Asomatos var. Ben Çamlıbel'e yakın olan yani şimdiki adı Özhan olan Asomatos'da doğdum. Karpaşa'ya ise gelin geldim. Burada 4 tane çocuğum oldu. İkisi kız ikisi erkek.

 

KIBRIS PAZAR: Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?

Orfanou: 1974'den sonrada ben buradan hiç ayrılmadım. Benim eşim rahmetli oldu. Onun öncesinde çiftçiydi. Bende ona yardım ediyordum. Birlikte çalışıyorduk. Kendimiz üretip, geçinip gidiyorduk. Geçitköy'de tarlalarımız var.

 

KIBRIS PAZAR: Çocuklarınız yanınızda mı?

Orfanou:4 tane çocuğum var. İki kızım, iki oğlum var. Burada doğdular.  Belli bir yaşa kadar burada yaşadılar. Ancak eğitimleri nedeniyle adanın güneyine geçtiler ve orada yaşamaya başladılar. Güneyde kız kardeşim var. Çocukların hepsi birlikte şu anda güneyde yaşıyor.

Oğullarımdan biri ziraat mühendisi, diğeri ise müzik öğretmenidir. Kızlarım ise rahibe okuluna gidiyor.

 

KIBRIS PAZAR: Eskiden Kıbrıs'ta kaç Maronit köyü vardı?

Orfanou:Eskiden Kıbrıs'ta 96 köyde Maronitler yaşıyordu. Daha sonra savaş çıktı. Tabi savaştan korkanlar oldu. Savaş korkusu nedeniyle adayı terk ettiler. Şimdi ise bize kuzeyde 4 tane köy kaldı. Güneyde Maronit köyü yok. Kalan köylerimizde Kormacit, Karpaşa, Gürpınar ve Özhan'dır.

 

KIBRIS PAZAR: Dil farkından dolayı sorun yaşadınız mı?

   Orfanou: 42 senedir biz Türklerle birlikte yaşıyoruz. Benim komşularım hep Türk. Misafirliğe geliyorlar, Kahve içiyoruz, çay içiyoruz ve sohbet ediyoruz. Bizde bu nedenle biraz Türkçe alıştık. Karpaşa'da yaşayan Maronitler Rumca yani İsa dili konuşuyor. Kormacit'teki Maronitlerin ana dili ise Arapça'dır.

 

banner134
KIBRIS PAZAR: Karpaşa'da Maronitler için okul var mı?

   Orfanou: Karpaşa'da Maronitler için okul var ve tamir de edildi. Ancak burada genç Maronitler yok. Hepsi güneye gitti. Bu nedenle köyümüzde okula giden öğrenci yok. Geçici bir süre kilise olarak kullanıyoruz.  

Kilisemiz de var. Kiliseyi tamir etmek için çalışmalar başlattık. Tadilat çalışmaları bitmek üzere.

 

KIBRIS PAZAR:Kıbrıs'ta kaç tane Maronit kaldı?

Orfanou: Şu anda Kıbrıs'ta 5 bin ile 6 bin arasında Maronit var. Ancak bunların hepsi kuzeyde yaşamıyor. Limasol'da, Larnaka'da yaşayanlar var.

Maronitler genellikle iyi kalpli insanlardır. Biz Türklerle de Rumlarla da bir arada yaşıyoruz.

 

KIBRIS PAZAR: Kıbrıs'ta çözüm olmasını istiyor musunuz?

Orfanou: Biz Kıbrıs'ta barış olmasını istiyoruz.  42 senedir burada yaşıyorum. Ufak tefek sorunlar oluyor ama o da normal. Her yerde problem olur. Önemli olan çözebilmek.

Daha önce Türklerle de Rumlarla da bir arada yaşadık. Hiç bir sıkıntı yaşamadık.  

 

KIBRIS PAZAR: AB'den ya da Güney'den Yardım alıyor musunuz?

Orfanou: Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından her 15 günde bir bize bir kilo domates, bir kilo yağ, bir kilo muz getiriliyor. Zaten daha öncede burada hayvancılık ve çiftlik yapıyordum, gidiyordum.

 

KIBRIS PAZAR: Buradaki insanların size yaklaşımları nasıl?

   Orfanou: Biz burada Türklerle arkadaş gibi yaşıyoruz. Buradan geçiyorlar, davet ediyoruz, geliyorlar. Birlikte kahve içiyoruz. Marronit'in de iyisi kötüsü olabileceği gibi, Türk'ün de Rum'um da var. Hem iyiyiz hem kötüyüz.

 

KIBRIS PAZAR: Karpaşa'da kaç tane Maronit var?

 Orfanou: Karpaşa'da şu anda 15 Maronit yaşıyor. Çocuklarımız hep güneye yerleşti. Geri dönmek isteyenler de var. Ancak ev yok. Biz köyümüzde boşalan evlerin güneyden kuzeye gelmek isteyen Maronitlere verilmesini istiyoruz. Yıkılmış evler var. Bu evleri yıkılmaya terk etmesinler, Maronitlere versinler. Herkes kendi yerini ister. Benim dedemin nenemin mezarı Özhan'da. Eşimin mezarı ise Karpaşa'da.

Bunları bırakıp gitmek istemiyorum. Çocuklarım arıyor, güneye çağırıyor. Ben tüm bu manevi değerlerimi bırakıp gitmek istemiyorum.

 

KIBRIS PAZAR: Seçimlerde oy verme hakkınız var mı?

Orfanou: Biz KKTC oy kullanamıyoruz. Eğer oy vermek istiyorsak gidip güneyde oy verebiliriz. Ancak biz güneyde de oy kullanmadık.

Zaten seçimlerle de çok ilgilenmiyoruz. Bizim tek istediğimiz adada çözüm olması. Bu da bizim ellimizde değil. Yaşanan olaylarda da biz hiç rol almadık.  

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75