banner6

Tutuklu yargılamanın hesabını Cumhurbaşkanı'ndan sordular

banner37

Büyükkonuk Belediyesi çalışanları, Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi olaylarının ardından 6 zanlının tutuklu olarak yargılanmasını protesto için Cumhurbaşkanlığının kapısına dayanıp siyah çelenk bıraktı

Tutuklu yargılamanın hesabını Cumhurbaşkanı'ndan sordular
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

Büyükkonuk Belediyesi’nin bir grup çalışanı, Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi olaylarının ardından tutuklanan 6 zanlının tutuklu olarak yargılanmasından Cumhurbaşkanını sorumlu tuttu.

Otobüsle Lefkoşa’ya taşınan yaklaşık 20 kişi cumhurbaşkanını protesto etmek amacıyla dün saat 16.20’de Cumhurbaşkanlığı önüne 3 adet siyah çelenk bıraktı ve hazırlanan basın bildirisini okudu.

Bildiride, belediye çalışanlarının toplanma amacının, cumhurbaşkanlığı makamının halkın her kitlesine eşit mesafede durması gereken bir makam olduğunun hatırlatılmak istenmesi olduğu açıklandı.

Bildiride, her kesimin anayasa ve yasaların kendine verdiği hak ve yetkileri oranında düşünceleri dile getirmeye hakkı ve özgürlüğü olduğunu ve bunun da yasalarca ve anayasa tarafından güvence altına alındığının aşikar olduğu belirtildi.

“Her kim ki yasalara aykırı bir fiil sergilerse elbette ki yasalar çerçevesinde bağımsız mahkemelerce yargılanıp mahkûm olunmalıdır” diyen belediye çalışanları ayrıca, “hukuka aykırı fiilde bulunanların yargılandığı gibi hukuka aykırı fiilin işlenmesine sebebiyet veren yani azmettirenlerinde yargılanması gerekir” iddiasında bulundu.

Bildiride, daha önceki yıllarda KKTC Başbakanlığına saldırıldığı, pervazlarının söküldüğü, polislere saldırıldığı belirtilerek, cumhurbaşkanının bu olaylar karşısında ne gibi bir tutum sergilediği soruldu.

Bildiride ayrıca, Cumhurbaşkanı başka kesimlere yandaşlıkla suçlanarak kınandı.

FOTOĞRAFLAR: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 10:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110