banner6

Tütün hasadı başladı

banner37

Tütün hasadı başladı
banner151 banner143

Ayşe BULUT
  

   Karpaz’da bir zamanlar önemli bir gelir kaynağı olan tütün hasadı başladı.

   Şubat ayında lasan olarak alınan tohumlar, mayıs ayında tarlalara ekildi, şimdi ise toplanıyor.

   Tarladan tek tek tütün yapraklarını toplayan üreticiler, yine tek tek bu yaprakları iğneye dizerek kurutmaya çalışıyor.

   Tütünün az bir miktar masrafı bulunduğunu ancak çok uğraş isteyen bir iş olduğunu belirten üreticiler, geçmiş dönemlerde tütünün bölgenin en önemli gelir kaynağı olduğunu söyledi.

Tütün üretimini ek gelir sağlamak için yaptıklarını ifade eden üreticiler, “Masrafı pek yok, sadece emek istiyor. Eskiden çok kişi tütün ekiyordu şimdi çok az kişi tütün ekiyor” dedi.

   Üreticiler, Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Ltd.’nin bu yıl tütünü kilosu 5 dolara alacağını belirtti.

   Tütün üreticileri, bölgede en son tütün ekiminin 2004 yılında yapıldıktan sonra ara verildiğini, 2016’da ise yeniden bazı üreticilerce ekilmeye başlandığını anlatarak, “eskiden her hanede tütün ekilirdi ama artık eskisi kadar tütün eken yok” dedi.

   Üreticiler, ocak ve şubat ayında tütün tohumunun fide elde etmek amaçlı ekildiğini belirterek, nisan ve mayıs aylarında ise fidelerin tarlaya ekildiğini kaydetti.

   Tütünün kesim tarihinin haziran ayı sonu gibi başladığını anlatan üreticiler, eylül ve ekim aylarına kadar tütünün kesilip kurutulduğunu, son olarak da fabrikaya teslim edildiğini söyledi.

   Üreticiler, kurutulan tütünleri Karpaz Tütün Kooperatif Kredi Şirketi’ne verdiklerini, orada işlenen tütünün ise pipo ham maddesi haline getirildiğini belirterek, Avrupa’ya ihraç edildiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104