Tütün üreticisi fiyattan memnun değil!

banner37

Karpaz Tütün Kooperatifi, tütün alımlarına başladı

Tütün üreticisi fiyattan memnun değil!
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Karpaz bölgesinde bu yıl yetiştirilen tütün, Karpaz Tütün Kooperatifi’ne verilmeye başlandı. Üretici, kooperatifin alış fiyatından memnun değil.


Tütün, fidenin tarlaya ekiminden satışına gelene kadar neredeyse 8 aylık bir süreç istiyor.


Üretici, tütünün çok zahmetli bir iş olduğunu ve açıklanan fiyatın geçen yılki fiyat olduğunu belirtti.


Karpaz Tütün Koop Kredi Şirketi Sekreteri Ali Yakuş da tütün fiyatını dolar olarak açıkladıklarını belirterek, üreticiyi geçerli dolar kurundan ödediklerini söyledi ve doların yükselmesi halinde o günkü kura göre ödeme yapacaklarını kaydetti.

15 kişi, 4 ton tütün üretiyor

Karpaz Tütün Koop Kredi Şirketi Sekreteri Ali Yakuş, “Bu yıl 15 kişi tütün ekti ancak alacağımız tütün yaklaşık 4 ton kadardır. Bizim yıllık işleyeceğimiz tütün, 40 – 50 ton arasındadır. Ancak bu üretimi maalesef yapamıyoruz.  Bu yıl üretilen tütün, bizim istediğimiz tütünün onda biri bile değil” dedi.


İhtiyaç olan kısmı da Lübnan ya da Türkiye’den ithal etmek zorunda kalacaklarını ifade eden Yakuş, şöyle konuştu:


“Türkiye’den de tütün almak için bir çalışmamız var.


İplik üzerinde tütün verilebileceği, yarı işlenmiş tütün. Ancak bu girişimimiz hâlâ gerçekleşmedi. Gerçekleşmediği için de Türkiye’den alacağız diyemeyiz.

banner134

Hedef, önümüzdeki yıl haziran-temmuz gibi Türkiye’den yarı işlenmiş tütün alabilmektir. Ama biz yine önceden de aldığımız gibi yine Lübnan’dan ihtiyacımız olduğu kadar temin edebiliriz.


Bizdeki sistem, tütünleri şinya dalları ile işleyip pipo yapımında kullanılmak üzere ham madde elde etmektir. Tütünü, Avrupa’ya ve Amerika’ya pazarlıyoruz.


Üretici bu yılki tütün fiyatından memnun değil.


Geçen yıl 30 TL idi, bu yıl neden 30 TL diyor. Her yıl zamdan bahsediyor. Biz tütün fiyatını dolar üzerinden 5 dolar olarak açıkladık. Dolar geçen yıl 6 gibiydi. Bu yıl da 5.80’dir. Dolar 5-6’yı geçerse fiyat otomatikman yükselecek.


Bizler dolar dedik, çünkü her zaman yükselişte oydu. Tütün satışlarımız da dolara endekslidir.

Fiyatlarımızı 6 dolara yükseltsek, üretici çoğalacak mı, bence yine çoğalmayacak, yine memnun olmayacak, çünkü üretici, devleti yanında görmüyor.


Üretici, devleti yanında görmek istiyor, küçük teşvikler olsa da devleti yanında görmek istiyor.


Devletin bir sözü belki de halkımızı bir hareketlenmeye sürükleyebilir. İnşallah önümüzdeki yıl, devlet, üreticinin yanında olur ve bir teşvik verir. Kilo başına 1 TL verse bile vatandaş için devlet güvencesidir”.

Üretici ne dedi?

Süleyman Aydın:

“Bu yıl tütün ektik ancak Karpaz Tütün Kooperatifi’nin tütüne verdiği fiyattan memnun değiliz. Geçen yıl tütünün kilosunu 30 TL aldı, bu yıl yine 30 TL. Geçen yılın şartları ile bu yılın şartları bir mi? Tütün işi çok zahmetli bir iş. 8 dönüm ektim, beklediğim verimi de aldım, tütün de güzel oldu. Ancak parası güzel değil, daha da iyi olabilirdi”.


 

Hakan Talay:

“15 dönüm tütün ektim ancak bir ton tütün yapacağım. 2-3 ay fidesini yetiştirdik. 3-4 ayda kesimini yaptık. Bu tütünü bu hale getirene kadar verilen para 30 TL. Bu para bu eziyet için çok az. Bu tütünü bu hale getirebilmek için gece gündüz uğraştık. 24 saatin 20 saatini tütünle uğraşarak geçirdik. Ay ışığında tütün topladık, tütün kapattık, tütün serdik. Verilen paradan hiç memnun değilim. Eğer devlet bu işin burada yapılmasını istiyorsa tütün eken üreticilere teşvik ve sağlam da fiyat vermesi gerekiyor. Belki bir yılda kazanamayacağın parayı kazanıyorsun ama bir yılda yapacağın zahmeti 3 ayda yapıyorsun zaten. Bu işin yapılmasını istiyorlarsa devlet üreticiye teşvik vermesi gerekiyor”.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2019, 11:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75