banner6

Tüzel kişiliklerini kaybedecekler!

banner37

Dernek, birlik ve spor kulüplerine tüzüklerini düzenleyip, kaymakamlıklara iletmesi için tanınan süre dolmak üzere... Ancak şu ana kadar mevcut dernek, birlik ve kulüplerin sadece dörtte biri başvurdu

Tüzel kişiliklerini kaybedecekler!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Dernek, birlik ve spor kulüplerine tüzüklerini yeniden düzenleyip, ilgili kaymakamlıklara iletmesi için tanınan bir yıllık süre 17 Mayıs’ta doluyor.

Bu tarihe kadar tüzük değişikliğini kaymakamlıklara bildirmeyen dernek, birlik ve spor kulüpleri tüzel kişiliklerini kaybedecek.

Ayrıca isimlerini, logolarını kullanamamanın yanı sıra, mal varlıklarına da el konularak tüzükte belirtilen yere bağış yapılacak.

Merkez Kaymakamlığı’ndan alınan bilgiye göre ülkede bin 980 civarında dernek ile birlik ve 450 civarında da spor kulübü bulunuyor.

Ancak buna rağmen şu ana kadar tüzük değişikliğine giderek, bunu ilgili kaymakamlıklara bildiren dernek, birlik ve spor kulübü sayısı 500 civarında.

Birçok spor kulübü yok olma tehlikesi altında

Yine Merkez Kaymakamlığı’ndan alınan bilgiye göre birçok spor kulübü de tüzük değişikliğine giderek, yaptığı değişikliği kaymakamlıklara bildirmedi.

Özellikle KKTC Süper Ligi’nde oynayan takımlardan neredeyse hiç başvuru olmadığı bilgisine ulaşıldı. 17 Mayıs’a kadar, genel kurula gidip gerekli tüzük değişikliğini yaparak kaymakamlığa başvurmayan spor kulüpleri kapanacak, liglerde kaos yaşanacak.

Süre uzatılabilir...

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, tüzük değişikliğine giderek bunu kaymakamlıklara ileten çok az sayıda kulüp, dernek ve birlik olması nedeniyle sürenin 6 ay uzatılması talep edildi.

Ancak bu talebin kabul edilmemesi durumunda 17 Mayıs’a kadar tüzük değişikliği yapmayan dernek, spor kulübü ve birlikler tüzel kişiliklerini kaybedecek.

Bir yıl doluyor...

23/2016 sayılı Dernekler Yasası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından onaylandı ve 17 Mayıs 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

O dönemde İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren tüm derneklerin bir yıl içerisinde tüzüklerini yeni yasaya göre düzenleyip ilgili kaymakamlıklara sunması gerektiği söylendi.

Çocuk dernekleri de kurulabilir...

Yeni yasa ile derneklerin genel kurul sonuçlarını on beş gün içerisinde kaymakamlıklara bildirme zorunluluğu getirildi.

Yabancı derneklerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temsilcilik açmasının önünü de açan yeni yasa, çocuk derneklerinin açılmasının da önünü açtı.

Yasanın 5. Maddesine göre 7-18 yaşarası çocuklar, veli ve/veya vasilerinin yazılı izniyle bilim, spor, sanat, çevre ve hayvan hakları gibi konularda çocuk dernekleri kurulabilir.

Arslan: 17 Mayıs’ta süre doluyor

Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan; dernek, spor kulübü ve birliklere tüzüklerini revize ederek kaymakamlıklara başvurması için verilen bir yıllık sürenin 17 Mayıs’ta dolacağını söyledi.

Bu rağmen başvurunun mevcut dernek, birlik ve spor kulübü sayısının dörtte biri oranında olduğuna değinen Aslan, ciddi bir sosyal tehlikenin kapıda olduğunu belirtti.

“Mal varlıkları logoları ve isimleri tehlikede ”

Arslan, 17 Mayıs’a kadar başvuru yapmayan birlik, dernek ve spor kulüplerinin isimlerini, logolarını ve mal varlıklarını kaybedeceğini söyledi.

Tüzel kişiliklerini kaybetmeleri nedeniyle mal varlıklarına el konularak, tüzükte yazan yerlere bağış yapılacağını belirten Arslan, ilgili dernek, kulüp ve birlik yetkililerini süre dolmadan tüzük değişikliğine giderek 15 gün içinde bu değişikliği kaymakamlıklara bildirmesi konusunda uyardı.

“2 bin 500’e yakın birlik, dernek ve kulüp var”

Şu anda bin 830 civarında birlik ile dernek, 450 civarında da spor kulübü bulunduğunu ifade eden Arslan, ancak başvuru sayısının 500 civarında olduğunu kaybetti.

Arslan bu durumun kendisini de üzdüğünü söyleyerek, başvurmayanlar arasında KKTC Süper Ligi’nden de takımlar bulunduğunu belirtti.

Ahmet Arslan, “Süper Lig takımlarından elime gelen pek de bir başvuru yok. Süper Lig’de yer alan takımlar arasında tarihe mal olan takımlar var. Bu takımların başvurmaması beni üzüyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 08:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110