Tüzük yeniden şekillendirilecek

banner37

Sulak alanlarda 100 metrelik “Mutlak Koruma Alanı”nı kaldırdığı belirtilen “Sulak Alanların Korunması ve Yönetim Tüzüğü” Bakanlar Kurulu toplantısında yeniden değerlendirmeye alınmasına karar verildi

banner87
Tüzük yeniden şekillendirilecek
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Çevreye duyarlı örgütlerin tepkisi etkili oldu. Sivil toplum örgütleri tarafından sulak alanlarda 100 metrelik ‘Mutlak Koruma Alanı’nı kaldırdığı belirtilen “Sulak Alanların Korunması ve Yönetim Tüzüğü” dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine geldi.

Elde edilen bilgiye göre, Başbakan Tufan Erhürman’ın direktifi ile tüzüğün yeniden düzenlenmek üzere değerlendirmeye alınmasına karar verildi.

Tüzükte yapılacak düzenleme ile “sulak alanların 100 metrelik çevresinde inşaat yapılması” yeniden engellenecek.

Sivil toplum örgütleri tepki göstermişti

“Sulak Alanların Korunması ve Yönetim Tüzüğü”, 28 Eylül tarihindeki Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanmıştı.

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan sivil toplum örgütleri de bu tüzükle sulak alanların 100 metrelik çevresinde inşaat yapılabilmesine imkan sağlandığını belirterek, geri çekilmesi gerektiğini gazetemiz KIBRIS aracılığıyla duyurmuştu.

“Sulak Alanların Korunması ve Yönetim Tüzüğü”nün eski tüzükte yer alan sulak alanların 100 metrelik kıyılarının korunması kalkanını zayıflattığını öne süren sivil toplum örgütleri, bu tüzükle sulak alanların 100 metrelik kıyılarına inşaat, hayvan barınağı ve benzeri yapıların yapılmasına olanak tanındığını belirtmişti.

Sivil toplum örgütleri, sessizce onaylanan bu yeni tüzüğün dünya miraslarımızın korunması için tekrar gözden geçirilmesini ve derhal yürürlükten kaldırılmasını istemişti.

Çevreye duyarlı sivil toplum örgütleri, söz konusu tüzüğe sert tepki göstermişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75