banner6

UBP, erken seçimi 2018'e bıraktı

banner37

UBP MYK’nın Başbakan ve Genel Başkan Hüseyin Özgürgün’e, 2017 yılı olmamak kaydıyla erken seçim tarihi belirleme yetkisi verdiği öğrenildi.

UBP, erken seçimi 2018'e bıraktı
banner151 banner143

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK), “erken seçim” gündemiyle gerçekleştirdiği toplantısında “erken seçime şartlı ret” kararı çıktı.

UBP MYK, Başbakan ve Genel Başkan Hüseyin Özgürgün’e 2017 yılı olmamak kaydıyla seçim tarihi belirleme yetkisi verdiği öğrenildi. MYK, erken seçimin 2017’de değil 2018 Nisan’da olması önerisini getirdi.

UBP’li kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, Başbakan Özgürgün erken seçim kararını hükümet ortağı Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş’la görüştükten sonra verecek.

Muhalefet partileri adım atmıştı

Cumhuriyet Meclisi’nin geçtiğimiz hafta nisap sorunu nedeniyle toplanamaması, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de “erken seçim önergesini getirsinler imzalayalım” sözü üzerine harekete geçen muhalefet partileri, uzun zamandır dile getirilen erken seçim tartışmalarını resmi olarak gündeme taşıdı.

Geçtiğimiz hafta Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) hükümet için “güvensizlik önergesi”ni, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) de “erken seçim önergesi”ni Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı’ya vermişti.

CTP de ‘erken seçim önergesi’ sunacak

CTP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği toplantıda ise, yarın “erken seçim önergesini” meclise sunma kararı almıştı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yarın toplanacak.  Gündemde “erken seçim” olacak gibi görünüyor.

UBP, tam kadro mecliste olacak

UBP’li kaynağımız partisinin, yarın gerçekleştirilecek Meclis Genel Kurulu’na “tam kadro” gideceğini belirtti.

Partinin her türlü mücadeleye hazır olduğunu ifade eden UBP’li kaynağımız, erken seçimle ilgili detaylı bilginin yarın Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından verileceğini de söyledi.

Güvensizlik Önergesi yarın bilgiye getirilecek

Meclis Başkanlığı’na sunulan önergelerin süreci şöyle işleyecek.

CTP’nin verdiği Güvensizlik Önergesi yarın Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin bilgisine sunulacak. Salı günü de dikkate alınıp alınmaması Genel Kurul’da oylanacak.

Dikkate alınması reddedilirse süreç bitecek.

Kabul edilirse, Danışma Kurulu önerge için görüşme günü belirleyecek. Genel Kurul’da görüşüldükten bir tam gün sonra da oylanacak. Oylamada Güvensizlik Önergesi’nin kabulü için 26 oy gerekiyor.

Erken Seçim Önergesi’nin yarın ivedi görüşülme isteği okunacak

TDP’nin sunduğu ‘erken seçim önergesi’ ise Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’ne gönderilecek. Yarın yapılacak Genel Kurul’da komitede ivedi görüşülme isteği okunacak. İvediliği kabul edilirse ivedi, kabul edilmezse de komitede görüşülme sırasına girerek görüşülecek.

Önerge, komitede görüşülmesi tamamlandıktan sonra Genel Kurul’a gelerek görüşülüp oylanacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 11:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104