'UBP-HP Hükümeti' tamam gibi

banner37

'UBP-HP Hükümeti' tamam gibi
banner90
banner8

Ali ÇATAL

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, çarşamba (yarın) hükümeti kurma aşamasına gelineceğini tahmin ettiğini açıkladı. Tatar, kendilerinin her şeyi hazırladıklarını, bakanlıklar konusunda ise “Zaten ellerinde olan 3 bakanlık yine onların, 7 bakanlık da UBP’nin. UBP-HP Hükümeti’nde ‘son aşamaya’ gelindi” diye konuştu.

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay ise, “Süreç devam ediyor, toplumsal sorumluluğumuz gereği eğer imkân varsa, bu çalışmaları sonuca ulaştırmak için çaba ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Elde edilen bilgiye göre, Kalkınma Bankası ile Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ), HP’ye bırakılacak.

İki parti de grup toplantısı yaptı

Hükümetin istifasının ardından koalisyon hükümeti kuracağı konuşulan Ulusal Birlik Partisi ve Halkın Partisi arasındaki görüşmeler dün de devam etti.

Her iki parti de koalisyon hükümeti konusunu ayrı ayrı gerçekleştirdikleri grup toplantılarında ele aldı.

Bu toplantıların tamamlanmasının ardından da UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ile HP Genel Başkanı Kudret Özersay telefon görüşmesi yaptı.

UBP ile HP bugün parti meclislerini toplayarak “UBP-HP” koalisyonu konusunu görüşecek.

Bakanlıklardan 7’si UBP’nin, 3’ü HP’nin

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, koalisyon görüşmeleri yaptıkları Halkın Partisi’nden bir heyetin bugün, Ulusal Birlik Partisi’ni ziyaret edeceğini söyledi.

Görüşmenin saatinin henüz kesinleşmediğini belirten Tatar, heyetlerin bir araya gelmesinin ardından saat 17.00’de de her iki partinin parti meclislerinin toplanacağını ifade etti.

banner134
Çarşamba hükümeti kurma aşamasına gelineceğini tahmin ettiğini söyleyen Tatar, kendilerinin her şeyi hazırladıklarını, bakanlıklar konusunda ise “Zaten ellerinde olan 3 bakanlık yine onların, 7 bakanlık da UBP’nin” dedi.

Tatar, çalışmalar öngörüldüğü gibi giderse hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin 8’inci gününde hükümetin kurulacağını vurguladı.

“Pek de alternatif yoktu”

Tatar, “İçinde bulunulan koşullarda pek de alternatifin olmadığı belli. Ya 21 vekilli UBP, 12 vekile sahip CTP ile bir hükümet kurulacaktı ya da ya 9 milletvekilli HP ile toplamda 30 vekilden oluşan bir hükümet oluşturulacaktı. Bir diğer seçenek de bu süreci erken seçime taşımaktı lakin ülkenin durumu ve sektörlerin pozisyonu, bu ihtimali uzaklaştırdı” ifadesiyle, hükümet kurma çalışmalarındaki seçeneklerin zaten sınırlı olduğuna dikkat çekti.

“Ülkede erken seçim havası yok”

“Halk, sıkıntıların aşılmasını ve bunları yeni hükümetin yapmasını bekliyor. Bu ülkede erken seçim havası da şu an yok. Eğer HP ile anlattığım çerçevede bir anlaşma olursa, bu işi sonlandırırız. Detaylarda bir şeyler halen var ama büyük çerçevede anlaşıldı denebilir” diyen Tatar, halkın, erken seçim değil; ‘sorunların çözümünü’ talep ettiğini savundu.

Tatar, “Kimse haddini aşmayacak ve işi fırsatçılığa çevirmeden hakkını alacak ki sağlıklı bir hükümet kurulsun. Kıbrıs sorununda da iki partinin duruşu arasında bir fark zaten yok. Yani anlaşma gayet mümkündür ve UBP, bu süreçte kendine düşeni en iyi şekilde yapmıştır. HP’nin de gayretleri görülüyor” diyerek, ‘hakkaniyet çerçevesinde’ bir noktaya ulaşılması taleplerini de yineledi.

Özersay: Süreç devam ediyor

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ise, “Süreç devam ediyor, toplumsal sorumluluğumuz gereği eğer imkan varsa, bu çalışmaları sonuca ulaştırmak için çaba ortaya koyuyoruz. Olur mu, olmaz mı şimdi bir şey diyemem” dedi.
   Özersay, görüşmeleri çokta uzatma niyetinde olmadıklarını söyledi.
   Özersay, “Hükümet kurulması durumunda temel prensipler ne olacak? Çalışma kuralları ne olacak? Bunlar konusunda anlaşmamız gerekli. Bunlar bizim için önemli meseleler, diğer yandan da bakanlıklar, daireler, kurum, kuruluşlar konusunu netleştirmemiz gerek” dedi.

Hükümetin istifasının üzerinden 12 gün geçti

7 Ocak 2018 erken genel seçimi sonrasında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın başbakanlığında 2 Şubat 2018’de kurulan CTP-HP-TDP-DP dörtlü koalisyon hükümeti Rauf R. Denktaş Üniversitesi’ne arazi kiralanması tartışmalarının ardından 8 Mayıs’ta Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın istifası ve HP Parti Meclisi’nin hükümetten çekilme kararı üzerine 9 Mayıs’ta istifa etmişti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni hükümeti kurma görevini 14 Mayıs’ta UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’a vermişti.

Anayasa gereği, Tatar’ın 15 gün içinde yeni kabineyi Cumhurbaşkanı’na sunması ya da görevi iade etmesi gerekiyor.

50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP ve DP 3’er, YDP de 2 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75