UBP Kurultayı'nda dikkat çeken ayrıntılar

banner37

UBP Kurultayı'nda dikkat çeken ayrıntılar
banner87

ÜYELER, AİLELERİYLE GELDİ… UBP Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda yapılan 21. Olağan Kurultayı’na katılım yoğun. Seçimde 7 bin 2 üye oy kullandı. UBP’liler seçime, aileleriyle birlikte geldi… Çocuklar boş alanlarda oyunlar oynadı, ebeveynleri de partililerle sohbet etti.

PARK SORUNU YAŞANDI… Kurultayın yapıldığı salonun çok büyük park yeri olmasına rağmen partililerin araçları alana sığmadı. Park sorunu yaşayan üyeler, zaman zaman gergin anlar yaşadı. Polis sıkışan noktalarda trafik akışının rahatlaması için çalıştı.

METRELERCE KUYRUK… Oy verme işlemi başladığında üyeler, sıraya girdi ve metrelerce kuyruk oluşturdu. Sıranın kendilerine gelmesini bekleyen üyeler, ayak üstü seçim kulisi yapmayı da ihmal etmedi.

ESNAF BAYRAM ETTİ… Kurultayın en kârlı kesimi esnaf oldu. Atatürk Spor Salonu önünde birçok yiyecek, içecek ayrıca küçük hediyelik eşyalardan oluşan stantlar kuruldu. Bazı esnafın, patates, domates ve meyve satışı da yaptığı gözlemlendi.

HOPARLÖRLE PROPAGANDA… Atatürk Spor Salonu’nun dışına başkanların propagandasının yapıldığı çadırlar kuruldu. Adayların daha önceki açıklamalarından, konuşmalarından derlenenler hoparlörler aracılığıyla dışarıya verildi. Yan yana kurulan çadırlar nedeniyle adayların sesleri zaman zaman birbirine karıştı.

ADAY FOTOĞRAFLI SU ŞİŞESİ… UBP’de genel başkanlık ve parti meclisi için yarışan adaylar, seçim propagandalarını oy günü de sürdürdü. Oy kullanmaya giden üyelere, broşür ve kart dağıtıldı. Ama en ilginci, üzerinde adayların fotoğraflarının bulunduğu ücretsiz dağıtılan su şişeleri oldu.

BASIN ORDUSU İZLEDİ… Aylardır konuşulan ve tartışılan UBP Kurultayı’nda basının ilgisi büyük oldu. Birçok televizyon kanalı ve internet sitesi, kurultayı an ve an halka aktardı.

ELEKTRİK KESİLDİ, BİLGİSAYAR SİSTEMİ ÇÖKTÜ… Salonda oy verme işlemi için, 100 kabin kuruldu. Üyeler kurulan 20 sandığın 6’sında genel başkanlık 14’ünde ise, parti üyeleri için oy kullandı. Oy verme işlemi sırasında masalarda görevli olanlar üyelerle ilgili kontrolü hem network üzerinden hem de imzayla yaptı. Ancak öğleden sonra kısa süreliğine yaşanan elektrik kesintisinden dolayı, bilgisayar sistemi çöktü. Bu nedenle oylar, elle yazıldı. Sandıklar saat 19.00 itibariyle kapandı ve saat 20.05’te ise oyların tasnifi yapıldı. Saat 22.00 sıralarında da kısa bir aranın ardından oy sayımına geçildi.

“DIŞARIDA OY PUSULASI GEZİYOR” İDDİASI… Bir ara divanda yaşanan hareketlilik, gözleri Divan Başkanı Zorlu Töre’ye çevirdi. UBP başkan adayları Ersin Tatar, Faiz Sucuoğlu ve Sunat Atun dışarıda oy pusulası gezdiği iddiasıyla, güvenlik zafiyeti olduğundan rahatsızlıklarını dile getirdi, divan uyarıldı.

KISA SÜRELİ GERGİNLİK… Oy kullanma işlemi sırasında, salonda kısa süreli gerginlik de yaşandı. YSK listelerinde isimleri olmayan ve üye olduklarını iddia eden şahıslar ile görevliler arasında tartışma çıktı. Özel güvenliğin müdahale ettiği olayda taraflar kısa sürede sakinleştirildi ve salondan çıkartıldı.

DERVİŞ EROĞLU’NA SEVGİ GÖSTERİSİ… 3. Cumhurbaşkanı, UBP Onural Başkanı Derviş Eroğlu da dün oy kullanmak için sandığa gitti. Salon girişinde UBP’lilerin sevgi gösterisiyle karşılaşan Eroğlu, herkesle tek tek konuştu, tokalaştı.

SUCUOĞLU OY SAYIMINA KALMADI… Oy verme işleminin ardından oy pusulalarının ayrımı yapılırken Faiz Sucuoğlu salonu terk ederek oy sayımına kalmazken. Sunat Atun da 2 bin oy sayıldıktan sonra ikinci tura kalma şansının kalmadığını görerek salondan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER