banner6

UBP, ülkeyi kilitledi

banner37

UBP, ülkeyi kilitledi
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede 23 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen erken genel seçimimin ardından Faiz Sucuoğlu’nun başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) öncülüğünde iki kez hükümet kuruldu, aynı siyasi partilerden oluşan bu iki hükümetin biri 59, diğeri de güven oylamasına gidemeden 5 gün görevde kalabildi, bir türlü istikrar sağlanamadı.

   Bu istikrarsızlık ise zam furyasıyla boğuşan KKTC halkını, esnafı, işadamlarını, üreticileri, hayvancıları, turizmcileri, sanayicileri, yani kısacası tüm ülkeyi kaosa sürükledi, ülkeyi resmen kilitledi.

   Yeni hükümetin kurulma sürecinde yaşanan gecikme bir yana Cumhurbaşkanı Tatar’ın hükümeti kurma görevini UBP Parti Meclisi’nden (PM) çıkacak karara göre “bir milletvekiline vereceği” yönünde açıklaması olmasına rağmen UBP-PM beklenmeden Ünal Üstel’in görevlendirilmesi özelde UBP, genelde de ülke için çok ciddi bir tartışma konusuna dönüştü.

   KIBRIS’ın dün telefonla ulaştığı UBP’li vekillerin birçoğu, süreci değerlendirmekten kaçındı, sessiz kaldı. Şimdilik değerlendirme yapmak istemeyen UBP kanadında gözler bugün “Üstel’in hükümet kurmak için yetkilendirilmesi” gündemiyle toplanacak UBP Parti Meclisi’nin (PM) vereceği karara çevrildi.

UBP PM, bugün toplanacak
 

   UBP PM, bugün saat 15.00’te toplanacak.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın pazartesi günü hükümeti kurma görevini UBP Milletvekili Ünal Üstel’e vermesinin ardından toplanacak UBP PM’nin gündeminde “hükümetin kurulması” var.
   UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’ndan alınan bilgiye göre toplantı, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Büyük Kütüphane Prof. Dr. Ümit Hassan Cumhuriyet Salonu’nda yapılacak.

 

Üstel, kurultayda en düşük oyu almıştı

   UBP-DP-YDP hükümetinin istifasıyla başlayan bu sürecin ardından da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önceki gün Anayasal yetkisini kullanarak yeni hükümeti kurma görevini “güvenoyu alabileceğine” inandığı UBP milletvekili Ünal Üstel’e verdi.

   Ancak bilindiği üzere Ünal Üstel UBP’nin bir önceki yani 1 Kasım 2020’e gerçekleştirilen kurultayda başkanlık için yarışa katılmış ve en düşük oyu almıştı.

   Bu kurultayda başkanlık için aday olan Faiz Sucuoğlu 2 bin 706, Hasan Taçoy 2 bin 102, Nazım Çavuşoğlu 691, Dursun Oğuz 688 ve İnal Üstel de 575 oy almıştı.

UBP’de parti içi bölünme arttı

   Faiz Sucuoğlu’nun başkanlığında kurulan hükümetlerin siyasi istikrar sağlayamaması bir kenara, hem parti içinde hem de parti tabanında Ünal Üstel’e hükümet kurma görev verilmesi rahatsızlık yarattı.

   KIBRIS’ın UBP’ye yakın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Sucuoğlu’nun UBP-DP-YDP hükümetinin istifasını sunmasından “haberdar olmayan” UBP’li bazı vekillerin rahatsızlığıyla başlayan parti içi bölünme, Cumhurbaşkanı’nın UBP MYK ve UBP PM kararı olmaksızın Üstel’i görevlendirmesiyle bir o kadar daha arttı.

   Üstel’in son yapılan kurultayda en az oy alan aday olması ve “Jet krizi” soruşturmasının “hâlâ şaibeli” bir şekilde kalması parti tabanında UBP’ye duyulan güvenin sarsılmasına neden oldu.

   UBP’li bazı vekiller ile PM üyeleri ise, iki hafta önceki UBP MYK’sında hükümeti kurma görevinin “UBP Genel Başkanı Sucuoğlu dışında bir milletvekiline verilmesini kabul etmeyeceklerini” ancak önceki günkü MYK toplantısında, “Üstel’in hükümeti kurabilmesi için yetkilendirilmesi için PM’ye tavsiye kararı bulunmasına” yönelik çelişkili açıklamalara tepkili…

   UBP’nin kendi içindeki sıkıntıların yanı sıra DP ile YDP’nin bir önceki hükümete sunduğu 100 günlük şartname önerisinin Üstel öncülüğünde başlayacak koalisyon görüşmelerinde yine “şart” koşulacak olması da parti içerisindeki rahatsızlığı bir o kadar daha artırdı.

   Öte yandan CTP de dün Ünal Üstel’in başkanlığındaki “hiçbir koalisyon görüşmesine” katılmayacağını açıkladı.

   Üstel’in PM’den yetki alması durumunda hükümeti nasıl kuracağı merakla bekleniyor.

Uzun, “içine ettiğimiz demokrasi” dedi

   UBP PM üyesi Gürsel Uzun, ülkede yaşanan hükümet krizi sorununa işaret ederek “İçine ettiğimiz demokrasimiz, her birey, her siyasi parti, her kurum ve kuruluş bu çöküşten sorumludur” dedi.

   Sosyal medya hesabından açıklama yapan Uzun, herkesin bir yerlerden şikâyet ettiğini, ancak işin ilginç tarafının yapılan şikâyetler bile ters düşen çıkarların üstüne olduğunu söyledi.

   Uzun, “Herkesin bireysel, kurumsal veya partisel çıkarları için sergileyemedikleri duruşun neticesinde geldiğimiz nokta bu” dedi. 

   Bir tek şikâyet etme hakkı olan tek kişinin UBP Genel Başkanı Sucuoğlu olduğunu belirten Uzun, “Ona bu oyunları oynayanlar da, yardımcısı olmayanlar da, engel olanlar da, koltuğunu isteyenler de, yanında duramayan vekiller de hükümet ortakları da, muhalefet de, yani bu olayda suçu olanların hepsi şikâyetçi” ifadelerini kullandı.

İstikrar yok…

   23 Ocak seçimlerinin ardından kurulan UBP-DP-YDP hükümeti, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden almak istemesi üzerine dağılmıştı.

   Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Maliye Bakanı’nın görevden alınmasının kabul edilmemesi durumunda hükümetin istifasını da sunmuştu; Cumhurbaşkanı da 59 gün süren hükümetin istifasını kabul etmişti.

   Tüm gelişmelerin ardından 22 Nisan’da yeninden hükümeti kurmakla görevlendirilen Sucuoğlu, UBP-DP-YDP hükümetini bir kez daha kurmuş, ancak hükümetin kurulmasının kısa bir süre sonra, Meclis’te yeni kabinenin sunulması ve hükümet programının okunmasına rağmen DP ile YDP’nin “100 günlük” şartname talebini ortaya koyması nedeniyle ortaklar arasında yine anlaşmazlık olmuştu.

   DP ile YDP’nin şartlarını kabul etmeyen Sucuoğlu, 30 Nisan’da güven oylaması için olağanüstü toplanması beklenen Cumhuriyet Meclisi’nde DP ve YDP’nin hükümete güvenoyu vermeyeceğini açıklaması üzerine güvenoyu alamadan hükümetin istifasını bir kez daha Cumhurbaşkanı’na sunmuştu.

   Böylece 5 gün görevde kalan UBP-DP-YDP hükümeti güven oylamasına bile gidemeden dağılmıştı.

CTP, hükümeti kurmaya

talip olduğunu açıklamıştı

   Son kurulan UBP-DP-YDP hükümetinin de dağılmasının ardından 23 Ocak seçimlerinde en yüksek ikinci oyu alan ana muhalefet partisi CTP, hükümeti kurmaya talip olduğunu açıklamıştı.

   Ayrıca DP ile YDP de bu görevin CTP’ye verilmesi gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise görevi, hükümeti kurabilecek bir vekile vereceğini ve UBP PM’nin alacağı kararı bekleyeceğini söylemişti.       

   Ancak görev ne CTP’ye verildi ne de UBP’nin alacağı karar beklendi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110