UBP ve CTP 11 Ekim’den yana

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Koronavirüs salgını nedeniyle 11 Ekim’e ertelenen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 16 Ağustos’a alınmasını gündeme getirdi… Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün siyasi parti temsilcileri ile seçimin erkene alınmasını görüşecek

UBP ve CTP  11 Ekim’den yana
banner8

AKINCI ÖNERİ SUNACAK… Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelerek, 11 Ekim’e ertelenen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin daha yakın bir tarihe alınmasını önerecek. TDP ile YDP bu öneriye sıcak bakarken,  UBP ile CTP’ye göre de seçim daha önce karar alındığı gibi 11 Ekim’de yapılmalı… DP ise bu kararın, sağlık bilimcilerine danışarak alınmasın gerektiğini savunuyor

Ceren ÖZBİL

   Koronavirüs salgını nedeniyle Cumhuriyet Meclisi tarafından 11 Ekim’e ertelenen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin daha yakın bir tarihe alınması gündeme geldi.

   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugün siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelip, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 16 Ağustos’a alınması önerisini sunması bekleniyor.

   Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Yeniden Doğuş Partisi (YDP) bu öneriye sıcak bakarken,  Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), seçimin 11 Ekim’de yapılmasını savunuyor.

   Demokrat Parti (DP) ise bu kararın sağlık bilimcilerine danışarak alınması gerektiği görüşünde…

   Konuyla ilgili görüşü alınmak istenen Halkın Partisi (HP) yetkililerine ise ulaşılamadı.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, CTP Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, TDP Genel Sekreteri Halil Hızal, DP Genel Sekreteri Afet Özcafer ve YDP Genel Sekreteri Erhan Arıklı Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınmasını değerlendirdi.

Saner: 11 Ekim’de ısrarlıyız

  UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, 11 Ekim tarihinin önceden belirlenmiş bir tarih olduğunu söyledi ve bütün plan ve programlarını ona göre yaptıklarını belirtti.

   Bu süreçte de sağlık konusunda ortaya çıkan başarıyı ekonomik süreçle de taçlandırmak arzusunda olduklarını ifade eden Saner, şöyle konuştu:

   “Pandemi süreci nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ertelenmesi gündeme geldiğinde 1 yıl ertelensin görüşleri vardı.

   Sebep de pandeminin nasıl gelişeceği ve bu sürede dünyada neler gelişeceğini tahmin etmenin zor olmasıydı.

   Ancak biz UBP olarak o dönemde “hayır” dedik ve 6 ay sonunda yani 11 Ekim’de bu seçimi yapalım dedik.

   Bunu düşünme nedenimiz de havalar ısınınca pandeminin duraksayacağını düşünmemizdi.

   Zaten pandemi döneminde 3 ay bütün ülke neredeyse durdu. İki ay sokağa çıkma yasağı uygulandı, üçüncü ayda kısmi olarak açıldı. Kısmi açılım da mayıs ve haziran ayında yapıldı.

   Pandemiden sonra da bir ekonomik protokol imzalandı. Sağlıkta ortaya koyduğumuz bu başarıyı halkımızla birlikte ekonomik refahın sağlanması adına bir süreye ihtiyacımız vardır.

   Bu ekonomik olarak halkın refaha kavuşturulması sürecinde herhangi bir sekteye uğrama durumu tüm KKTC’yi sıkıntıya sokacaktır.

   Bu nedenle bizim 11 Ekim’de ısrarımız, ekonomik olarak da yapılacak olan çalışmaların tamamlanması ve ona göre bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne gidilmesi yönündedir.

   Bu nedenle biz, 11 Ekim tarihinde ısrarlıyız.

   Ekonomik olarak bu gelişmeleri sağlayıp, ülkeyi refaha kavuşturalım ve ardından da seçimi yapalım. Meclisin bu iradesini bizim bozma niyetimiz yoktur”.

Sorakın:11 Ekim daha uygun bir tarih

   CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 11 Ekim’de yapılmasının daha uygun olduğunu düşündüklerini söyledi ve şunları kaydetti:

banner134
   “1 Temmuz’da karantinasız geçişler başlayacak.

   1 Temmuz’dan sonraki 1.5 aylık sürecin çok riskli olduğunu düşünüyoruz.

   Önerilen bu tarihin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Daha önce de mecliste büyük bir çoğunlukla karar verilen 11 Ekim tarihinin de daha makul ve gerçekçi bir tarih olduğunu düşünüyoruz”.

 

Özcafer: Sağlık bilimcilere danışarak bir karar alınmalı

   DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, siyasi partilerin Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin öne alınmasını değerlendireceğini söyledi ve şu bilgileri verdi:

   “Siyasi partiler konuyu görüşecek.

   Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı gibi sürecin uzamasından rahatsız olduğunu görüyoruz. Yetkilerini kullanamıyor.

   Bilindiği üzere pademi dönemi nedeniyle seçim ertelenmişti ki en doğrusu da buydu. Çünkü sağlık her şeyden önce gelir. Bütün siyasi partiler kendi arasında görüşüp bu kararı almıştı.

   Şimdi de bu seçim ne kadar erkene alınabilir yönünde Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir açıklaması var. Dolayısı ile ne kadar erken olursa o kadar iyi olur diye düşünüyor.

   Bunun sağlık bilimcilerin kontrolünde onların bilgisi dahilinde yapmak istediğini söyledi.

   Tabi ki siyasi partilerle görüşüp, en doğru tarih için karar alınacak. Bizce de en doğrusu sağlıkçılarla görüşüp tarih belirlenmesi en doğrusudur”.

Hızal: Seçim daha yakın bir tarihe alınabilir

   TDP Genel Sekreteri Halil Hızal, Cumhurbaşkanı’nın seçimin erkene alınmasını istemesinin nedeninin ikinci bir dalga gelmeden seçimin yapılması, yani sağlık için olduğunu söyledi.

   Ayrıca seçimin ertelenmesi nedeniyle şu anda Kamu Hizmeti Komisyonu’na bile üye atanmasında sorun yaşandığını hatırlatan Hızal, farklı yerlerde de benzer sıkıntıların yaşandığını belirtti.

   Hızal, tüm bunların yaşanmaması ve demokratik bir çözüm üretilmesi adına Cumhurbaşkanı’nın seçimin erkene alınmasını istediğini kaydetti ve kendilerinin de buna yakın durduklarını ifade etti.

   Bu konuda henüz bir parti değerlendirmesi olmadığını söyleyen Hızal, “Benim görüşüm seçimin daha yakın bir tarihe alınabileceği yönündedir” dedi.

   Halil Hızal, seçimle ilgili erteleme kararı alınırken kimsenin salgınla ilgili sürecin nasıl ilerleyeceğini bilmediğini, bu nedenle Cumhuriyet Meclisi kararı ile 6 ay ertelendiğini belirtti.

   Hızal, “Şu anda başbakan, başbakan yardımcısı ve ana muhalefet partisi başkanı, adaylar arasındadır. Ülkenin önünü görebilmesi açısından da bu seçimin bir an önce yapılması büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Arıklı: Seçimin erkene alınmasına “evet” diyeceğiz

   YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınmasını zaten ilk kez YDP’nin gündeme getirdiğini söyledi ve bunun nedenin de Eylül’de ikinci bir dalga beklenmesi olduğunu belirtti.

   Eylül’de ikinci bir dalga gelmesi durumunda 11 Ekim’de yine Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılamayacağını ifade eden Arıklı, şunları söyledi:

   “Yaz aylarında seçim yapılması YDP’nin aleyhinedir. Çünkü YDP seçmeninin büyük bir bölümü yaz aylarında Türkiye’ye gidiyor.

   Ancak bize yine de halk sağlığı için seçimin öne alınmasını istiyoruz. Biz bugün Cumhurbaşkanı’nın seçimin öne alınması yönünde vereceği teklife de “evet” diyeceğiz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75