banner6

'UBP ve DP'yle koalisyon ortağı olmak istemiyorum'

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan CTP Genel Başkanı Erhürman, tüzüklerine göre en yetkili organın parti meclisi olduğunu anımsatarak Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti’yle koalisyon gündeme gelirse oyunun “hayır” olacağını açıkladı

'UBP ve DP'yle koalisyon ortağı olmak istemiyorum'
banner151 banner143

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, erken genel seçimden sonra Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti’yle (DP) koalisyon ortağı olmayı istemediğini söyledi.

Erhürman, CTP’nin 47 yıllık bir geçmişi bulunduğunu, tüzüğe göre de en yetkili karar organının parti meclisi olduğuna işaret ederek “Seçim biter, parti meclisi toplanır ne karar verir onu bilemem ama o zaman oyum ‘hayır’ olacak” dedi.

İki yıllık bir tecrübe yaşadığını, UBP ve DP’yle koalisyon kurmaları halinde hedefledikleri hiçbir işi yapamayacaklarını düşünen Erhürman, “Kırsal kesim arsası ve vatandaşlık dağıtarak uygulanan patronaj sistemi bu iki siyasi parti için tek modeldir” şeklinde konuştu.

Erhürman, UBP ile DP hükümetinin, 20 ayda 12 bin vatandaşlık verdiğini iddia ederek, “500 vatandaşlığı sen (hükümet), bir günlük turist vizesi alarak gelene verdin. CTP döneminde toplam verilen vatandaşlık 500’ü geçmez” dedi.

Tufan Erhürman, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ve KIBRIS Gazetesi Köşe Yazarı, Akademisyen Mehmet Hasgüler’in birlikte hazırlayıp sunduğu KIBRIS TV’de yayınlanan ‘Empati’ programına konuk oldu.

Erhürman, UBP-DP hükümetinin icraatlarını, seçim sürecini, hükümete gelmeleri halinde yapacaklarını KIBRIS TV’ye anlattı.

Erhürman: Adaylarla ilgili sıkıntılar geride kaldı

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, örgütleriyle altı ilçede yaptıkları kitle hareketini tamamladıklarını belirtti. Erhürman, tabanın şu anda nerede durduğunu bildiğini ve partiye sahip çıktığını gördüklerini söyledi.

Milletvekili aday listesi açıklandığı günlerde sıkıntılar yaşandığını ancak bu sıkıntıları şu anda görmediğini ifade eden Erhürman, listelerin dışarıdan da çok ciddi kabul aldığını belirtti.

“İnsanlar, ekonomik sorunlarla boğuşuyor”

Erhürman, Annan Planı döneminde çözüm ihtimali yakınken, toplumun sadece CTP’li olan kesiminin değil, tüm kesimlerin o gününün tüm ekonomik sıkıntılarını geri plana iterek, Annan Planı üzerinden Kıbrıs sorununun çözümüne odaklandıklarını söyledi.

O yıllarda, ekonomi problemlerin de Kıbrıs sorununun içinde çözüleceği beklentisinin olduğunu belirten Erhürman, bugün ise Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili beklentinin, kendileri için sevindirici olmasa da ötelendiğini vurguladı.

İnsanların şu an ekonomik problemlerle boğuştuğunu belirten Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın anlatmaya çalıştığı gibi bu durumun yumurta veya gaza zam gelmesinin çok ötesinde bir durum olduğunu kaydetti.

İnsanların ekonomik var oluşlarını sürdürebilecekleri konusunda sıkıntıları olduğunu ve önlerini göremediklerini de ifade eden Erhürman, Kıbrıs Türk halkının toplumsal var oluşunu yeniden sorgular duruma geldiğini belirtti.

Erhürman, CTP’nin çözümün olduğu ve olmadığı koşullarda, Kıbrıs Türk halkının ciddi ekonomik potansiyeli olduğuna inandığını ifade ederek bunun gerçekleşmesi halinde Kıbrıs Türkü’nün var oluşunun gerçekleşeceğini, gerçekleşmemesi halinde de yok oluşa doğru gidileceğini söyledi.

“Biz bu topraklarda nasıl var olacağız? Kaç tane otel bizim olacak? Kaç tane sanayici ve turizmci Kıbrıslı Türk olacak?” diye sorgular duruma gelindiğini soran Erhürman, doğum yeri Kıbrıs olan değil, KKTC vatandaşı bağlamında insanların bunları sormaya başlayarak cevap aradıklarını kaydetti.

Erhürman, turizmde turiste sunulan hizmeti kaliteli hale getiren ve cazibe yaratıp turisti ülkeye çekmeyi kolaylaştıran insanların teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

“Manifestomuz; haysiyet, adalet, üretim ve hizmet”

“Sol tepkisel bir söyleme mi hapis olacak, yoksa sol etkili bir politik hareket mi olacak?” sorusunu yönelten Tufan Erhürman, sorunun buralarda gizli olduğunu belirtti.

Solun bu ülkede tarihsel olarak çok önemli bir misyon üstlendiğini anlatan Erhürman, şöyle devam etti:

“Sol, maalesef tepkiselliğe hapis oldu ve hükümet olduğu zamanlarda bile icraat yapmakta güçlük çekti. CTP’ye hükümetteyken, en büyük muhalefeti yine CTP’liler yapar. Bir de duruş partisi olmak önemli.

Seçim manifestomuzda, dört kavramı kullandık; haysiyet, adalet, üretim ve hizmet.

Üretmezsek ve halka hizmeti götürmezsek, bu dört şey halkın var oluşunu sürdürebilecek bir şey değildir. CTP bir şeylere tepki gösterecek. Ama esas derdi, kalıcı etki yaratmak olacak.

Alt sınıflara yönelik sosyal politikalar konusunda biz muhalefette olsak bile yoksullara bir şeyler yapabilmeyi beceren bir parti olmamız gerekir. Bir yıl geçmiş olmasına rağmen Karpaz’daki engellilerle ilgili projeyi muhalefet partisi olarak biz yürüttük. Derdimiz hükümete geldiğimiz takdirde bunları yayıp, parti olarak da bunları kurumsallaşmış hale getirelim.

Lefkoşa Surlariçi’nde kalıcı ve düzenli bir okul programını uygulamak istiyor. Hükümete gelirsek bunları projelendireceğiz”.

Bu ülkeye vatandaşlık politikasından önce nüfus politikası gerekiyor”

Tufan Erhürman, altyapı sorununun tamamen defakto nüfusla bağlantılı olduğuna işaret ederek ülkemize vatandaşlık politikasından önce nüfus politikası gerektiğinin altını çizdi.

Ülkemizde 10 yıldır kalan, burada hayatını kurmuş olanların vatandaşlık hakkı olduğuna işaret eden Erhürman,

ilçelerin ne kadar nüfusu kaldırdığının sorgulanması gerektiğini belirtti.

Erhürman, “Karpaz’da biraz daha boş yer var. Girne’de trafik açısından yaşam cehenneme döndü. Tüm bunları görmek lâzım. Göreve gelirsek ilk 100 günde, engellilere ve çocuklara dönük icraatlarımız olacak” dedi.

Türkiye’den gelecek suyu çok istiyoruz”

Türkiye’den gelen suyu çok istediklerini anlatan Erhürman, söz konusu suyun kaç para olacağını bilmeyen bir üreticinin, ürününün para kazandırıp, kazandırmadığını bilmesi gerekir” dedi.

CTP’nin tarım politikalarında çok ciddi ürün değişimi programları olduğunu belirten Erhürman, Güzelyurt’ta bir kısım üreticinin Alnar diye bir şirket kurup Hollanda’ya nar ihracatı yaptığını kaydetti. Erhürman, şöyle devam etti:

“Tüm mesele bunu toplumsallaştırmaktır. Bireysel işlerde Kıbrıslı Türkler çok başarılı, çalışkan ve girişimcidir. Halkı, buna dönüştürmek konusunda vizyon ortaya konulması gerekir. Biz bu vizyona sahibiz. Bu yüzden kadromuza sivil toplum örgütü başkanlarını da koyduk”.

“Bafra’dan Dipkarpaz’a, Kozanköy’den Yeşilırmak’a alternatif turizm”

Kritik bir dönemeçte olduklarını, bu işlerin şimdi başlaması durumunda çok geç olacağını kaydeden Erhürman, önümüzdeki beş yılda kendilerinin Bafra’dan Dipkarpaz’a, Kozanköy’den Yeşilırmak’a kadar olan yerleri, alternatif turizm bölgeleri olarak öngördükleri belirtti. Erhürman, buraları beş yıldızlı otel değil alternatif turizm bölgesi olarak gördüklerini belirtti.

‘Ülkeye çok kumar turisti geliyor yatıracak yer bulamıyoruz. O yüzden bir tane daha yapalım’ diyenleri eleştiren Erhürman, böyle bir sorun olmadığını çünkü kumarhaneli otel sayısının yeterli olduğunu kaydetti.

Yeni kumarhaneli otel açılacak olması halinde otelin yanına ülke ekonomisine katkı yapabilecek bir yatırım getirmesini şart koşacaklarını ifade eden Erhürman, tüm bunların bir planlamayla olabileceğini söyledi.

“UBP ile DP, taksim politikalarını savundu”

Tufan Erhürman, Kıbrıs sorununun çözümüne ramak kalmış olsa bile, dış ticaretin nasıl daha fazla artırılacağı, nasıl daha fazla turist getirileceği, ihracatın artırılması konusunda çabalar gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Maraş konusunda güven yaratıcı önlemler diye konuşulan konularda dünyada nasıl lobi yapılacağı, onların anladığı dilden konuşulması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini anlatan Erhürman, UBP-DP hükümetini işaret ederek “Bizim yaptığımız öz eleştirinin binde birini yapsınlar. Siz taksimi politikaların merkezine alıp hiçbir şey yapmadınız” dedi.

Dışişleri Bakanı’nın sürekli ‘Saray önünden din ve ibadet özgürlüğünü engelliyorum. Maronitler’in yardımından vergi alıyorum’ dediğini hatırlatan Erhürman, Kıbrıslı Türklere ve KKTC’ye bu kadar inanıyorsa daha fazla ihracat yapılsın diye ne yaptığını, temsilciliklerin, sporcularımızın, ressamlarımızın daha fazla uluslararası etkinliklere katılması için neler yaptığını anlatmasını istedi.

Erhürman, Kıbrıs Türk halkının çözümün olmadığı konularda da daha fazla ihracat yapmasını istediğini söyleyerek ithalat ile ihracat arasında büyük fark olduğuna dikkat çekti.

Kudüs konusu

Kudüs konusunda sadece sosyal medya üzerinden açıklama yaptıklarını kaydederek, bunun dünyadaki durum açısından son derece endişe verici olduğu belirtti.

Erhürman, ABD Başkanı Donald Trump’ın ilginç çıkışları olduğunu belirtti.

Son yapılan açıklamanın bütün Dünya dengelerini sarsabilecek olumsuz bir etkiye sahip olduğunu anlatan Erhürman, bir tabu noktasına dokunulduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 09:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104