UBP'de değişim şart

banner37

UBP’de dört adayın genel başkanlık için yarışacağı kurultay bugün konuşmalarla başlıyor. Yarın sandık başına gidip yeni başkanını seçecek üyelerin anketlerdeki “değişim” mesajını, üç başkan adayı destekliyor:

UBP'de değişim şart

Ceren ÖZBİL

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) genel başkanını seçeceği kurultay süreci bugün başlıyor. Kurultayda, Hüseyin Özgürgün, Ersin Tatar, Faiz Sucuoğlu ve Sunat Atun başkanlık için yarışacak.

Kurultay bugün başkan adaylarının konuşmasıyla başlayacak, yarın da seçime gidilecek. 11 bin 908 üyenin oy kullanmasının beklendiği kurultayda seçimin çetin geçeceği KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR’ın yaptığı iki anketle ortaya konmuştu.

COMAR’ın anketinde dikkat çeken önemli bir detay daha vardı… UBP üyeleri, “Ulusal Birlik Partisi’nde yeni parti başkanının seçilmesi, ‘partinin’ ve ‘ülkenin’ durumunu hangi yönde etkileyecek?” sorusuna yanıt olarak yüzde 75 ile 76 oranda “olumlu yönde etkileyecek” diyerek, “değişim” mesajı verdi.

UBP üyelerinin “değişim” mesajına, yarın başkanlık için yarışacak Tatar, Sucuoğlu ve Atun da destek verdi.

KIBRIS’a konuşan üç başkan adayı da, üyeler gibi “UBP’de değişim şart” dedi.

Ersin Tatar, “Siyasetin önünü değişim açar. UBP’de de ülkede de değişime ihtiyaç var” derken, Faiz Sucuoğlu “UBP’de değişim şart. Zaten bu değişim için yola çıktık” açıklamasını yaptı.

Suna Atun da, “Artık değişim vaktidir. Bu kararlılığı ortaya koyun” diyerek üyelere seslendi.

 

UBP üyelerinden “değişim” mesajı

COMAR’ın UBP kurultayına yönelik yaptığı ikinci anket sonuçları dün KIBRIS Gazetesi’nde yayımlandı. Ankette, UBP üyelerine “Ulusal Birlik Partisi’nde yeni parti başkanının seçilmesi, ‘partinin’ ve ‘ülkenin’ durumunu hangi yönde etkileyecek?” sorusu yöneltildi.

UBP üyeleri, iki ayrı soruya da yüzde 75 dolaylarında “olumlu yönde etkileyecek” diyerek, “değişim” mesajını da verdi. “Ulusal Birlik Partisi’nde yeni parti başkanının seçilmesi, ‘partinin’ durumunu hangi yönde etkileyecek?” sorusuna yüzde 75.6’lık kesim “olumlu yönde etkileyecek”, yüzde 8.2’lik kesim “hiçbir etkisi olmayacak”, yüzde 3.9’luk kesim de “olumsuz yönde etkileyecek” yanıtını verdi. Fikir beyan etmeyenlerin oranı yüzde 12.3 oldu.

“Ulusal Birlik Partisi’nde yeni parti başkanının seçilmesi, ‘ülkenin’ durumunu hangi yönde etkileyecek?” sorusuna ise; yüzde 76.3’lük kesim “olumlu yönde etkileyecek”, yüzde 10.3’lük kesim “hiçbir etkisi olmayacak”, yüzde 2.4’lük kesim de “olumsuz yönde etkileyecek” yanıtını verdi.

Fikir beyan etmeyenlerin oranı yüzde 11 oldu.

 

Parti meclis üyeliği için 143 aday yarışıyor

Kurultayda parti başkanlığı için 4 aday, parti meclis üyeliği içinse toplam 143 aday yarışacak. Bunların 19’u kadın ve 21’i de genç kotasından yarışa katılanlardan oluşuyor.

UBP’nin toplam 70 kişiden oluşacak parti meclisinin 10’u kadın ve 10’u da gençlerden oluşacak. İki kadın ve iki de genç adayın bölgelerinde tek aday olup, direkt olarak parti meclisine girmeye hak kazanmaları nedeniyle yarışa kadın ve genç kotasından katılanlar parti meclisinde geriye kalan 8’er kişilik yer için yarışacak.

Ayrıca Ulusal Birlik Partisi’nde 28 Ekim’de gerçekleşecek başkanlık ve parti meclisi seçimi için 11 bin 908 üye oy kullanabilecek.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan UBP Başkan adaylarından Sunat Atun, Faiz Sucuoğlu ve Ersin Tatar, üyelere kurultaya katılıp, oy kullanma çağrısı yaptı.

 

Tatar: Değişime ihtiyaç var

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan adaylarından Ersin Tatar, kurultaya katılım ne kadar çok olursa demokrasinin de o kadar uygulanmış olacağını belirtti.

Ülkede siyasetin tıkandığı bir dönemde siyasetin önünü açmak için değişime ihtiyaç olduğunu ifade eden Tatar, “Siyasetin önünü değişim açar. UBP’de de ülkede de değişime ihtiyaç var. Özellikle ekonomik olarak bu krizin yaşandığı bir dönemde bir ekonomist ve aynı zamanda sivil toplum örgütleri, halkı tanıyan bir aday olarak bunların arasındaki koordineyi sağlayıp, bu sorunları çözebilecek en donanımlı adayım. Üyelerin desteğini bekliyorum” dedi.

Tatar, “UBP Genel Başkanlık seçimi, ülke için parti için çok önemlidir. Bir değişim şarttır. Üyeler oy verirken adaylara iyice bakmalı, onların hangisinin memleket için daha iyi hizmet vereceğini değerlendirmelidir” diye konuştu.

Ersin Tatar, “Sokağın sesi, UBP’lilerin nabzı benim seçimi kazanacağımı gösteriyor. Güçlü bir olasılıkla ilk turda da kazanabilirim” dedi. Tatar, “UBP Genel Başkanı’nın kurultaya giderken, UBP Parti Tüzüğü’nün emretmesine rağmen hâlâ Parti Meclisi’ni toplayarak gündemi saptamamasını, kesin hesap ve mali raporları Parti Meclisi’nin onayına sunmamasını”  eleştirdi.

Tatar, yaşanan ekonomik ve mali sıkıntıların aşılması için bir iktisatçı ve hesap uzmanı olarak görevin kendisine geçmesinin ülke için iyi sonuçlar ortaya çıkaracağını belirti. Ersin Tatar, “Bu seçim, ülke için parti için çok önemlidir. Bir değişim şarttır. Üyeler oy verirken adaylara iyice bakmalı, onların hangisinin memleket için daha iyi hizmet vereceğini değerlendirmelidir. Ülkemizin en köklü teşkilatlı partisinin daha iyi şeffaf, güvenilir bir noktaya gelebilmesi için etkin olarak çalıştım. Halkımız ve partililerimizin çoğu benim kazanacağımı düşünüyor, benim kazanmamı istiyor” dedi.

 

Sucuoğlu: Değişim için yola çıktık

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan adaylarından Faiz Sucuoğlu, gayet seviyeli ve düzgün bir seçim propaganda süreci izlendiğini söyledi.

Sucuoğlu, üyelere kurultaya katılmaları için de çağrıda bulundu. Sucuoğlu, “UBP’de değişim şart. Zaten bu değişim için yola çıktık. Dolayısıyla inşallah yarından sonra bu değişimi hep birlikte göreceğiz” dedi.

 

Atun: Değişim kararlılığınızı ortaya koyun

UBP Genel Başkan adaylarından Sunat Atun, üyelere gerçekleşecek kurultaya katılmaları için çağrı yaptı.
Atun, “Artık değişim vaktidir. Bu kararlılığı ortaya koyun. Şikayet edenlerden değil, cesaretli olanlardan yana olun” dedi.

Parti içi demokrasinin tecelli edebilmesi ve iradenin yansıyabilmesi için üyelerin kurultaya katılımının son derece önemli olduğunu söyleyen Atun, “Tüm üyelerimiz kurultaya katılmalıdır. Üyelerin katılımı parti içi demokrasi için son derece önemlidir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER