banner6

UBP'de her şey üyenin elinde

banner37

UBP Parti Meclisi, YSK'nın “milletvekili adaylarını üyeler veya delegeler belirleyebilir” uyarısını dikkate alarak, aday belirleme sürecini üyeye bıraktı.

UBP'de her şey  üyenin elinde
banner150

banner150

banner99

Ergül ERNUR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilere bir yazı göndererek, “Milletvekili adayı belirleme yöntemi” konusunda “milletvekili adaylarını üyeler veya delegeler belirleyebilir” uyarısı yaptı… Ulusal Birlik Partisi (UBP), bu uyarıyı dikkate alarak dün parti meclisini topladı.

Dün saat 16.00’da başlayan UBP Parti Meclisi toplantısı yaklaşık iki saat sürdü.

Parti meclisi, 22 vekil dışındaki adayları belirleyecek komiteden vazgeçti ve aday belirleme sürecinde tüm yetkiyi üyelerine verdi. 50 milletvekili aday seçimini ve aday sıralamasını üyeler yapacak.

Parti meclisi dünkü toplantısında, süreç için takvim belirledi. Bu kapsamda UBP’den milletvekili aday adaylarının müracaatları bugün başlayacak. 18 Kasım’da ise UBP’nin seçim kadrosu ortaya çıkacak.

Adaylık başvuruları bugün başlıyor

YSK, partilere yasa gereği milletvekili adaylarının üyeler veya delegeler tarafından belirlenebileceğini, parti meclisinin aday belirleyemeyeceğini bildirildi.

Bu doğrultuda parti meclisi kararıyla 22 milletvekilini ön elemeden geçirmeden aday yapacağını açıklayan UBP'de de işler değişti.

Dün toplanan parti meclisi, bugünden itibaren 3 Kasım’a kadar milletvekilliği aday adaylığı için başvuru kabul edecek.

Büyük gün 18 Kasım

Başvuruların tamamlanmasının ardından UBP üyeleri, 9 Kasım’da aday adaylarının sıralamasını belirleyecek.

18 Kasım’da ise 50 milletvekili adayını seçecek olan üyeler, vekillerin seçimdeki sırasını da netleştirecek.

UBP’nin seçim kadrosunun netleşeceği 18 Kasım’da üyeler sabah 08.00’den akşam 20.00’ye kadar oyunu kullanacak. Üyeler, her bölgedeki milletvekili sayısı kadar oy kullanacak ve vekil adaylarını belirleyecek.

Özgürgün’ün kontenjan hakkı 8’e düştü

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün kontenjan sayısı ise 10’dan sekize düşürüldü.

Özgürgün’ün Lefkoşa’dan 3, Gazimağusa ve Girne’den 2’şer ve İskele’den 1 olmak üzere toplam 8 kontenjan hakkı var ancak bu hakkının hepsini kullanmak zorunda değil.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104