UBP'de heyecan dorukta

banner37

UBP’nin 21. Olağan Kurultayı dün Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda konuşmalarla başladı. Kurultay bugün başkan ve yetkili kurulların seçimi ile devam edecek

banner87
UBP'de heyecan dorukta
banner90
banner99

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 21. Olağan Kurultayı, Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda dün başladı. Konuşmaların ve mali rapor ile faaliyet raporlarının aklanmasıyla dün başlayan kurultay bugün de yetkili ortamların seçimi ile devam edecek.
   Bir süre önce tüzük değişikliği yaparak delege sisteminden üye sistemine geçen ana muhalefet partisi UBP’de başkan, parti meclisi, yüksek disiplin kurulu ve merkez denetleme kurulu üyelerin oylarıyla belirlenecek.
   UBP’nin kayıtlı 12 bin civarında üyesi bulunuyor.
   Adaylık başvurularının eylül ayında tamamlandığı UBP’de başkanlık için halen genel başkan olan Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu ve Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun yarışıyor.


Denktaş’ın kurduğu parti…
   11 Ekim 1975’te merhum kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş tarafından kurulan UBP’de, Denktaş’ın ardından sırasıyla Nejat Konuk, Osman Nuri Örek, Mustafa Çağatay, Derviş Eroğlu, Hüseyin Özgürgün, Tahsin Ertuğruloğlu, Derviş Eroğlu, İrsen Küçük ve 31 Ağustos 2013’ten beri de Hüseyin Özgürgün genel başkanlık görevinde bulundu.
 

Kurucu üyeler
   51 kurucu üyesi bulunan UBP’nin kuruluş bildirgesine imza atan isimler şunlar:
   “Rauf Raif Denktaş, Osman Örek, O. Nejat Konuk, M. Tuna Veysi, Erol Kazım Andaç, İsmet Kotak, Nidai M. Cabacaba, Tuncer Arifoğlu, Mehmet Şükrü, Orhan Z. Bilgehan, Vedat A. Çelik, Dr. Özgün M. Soyer, Agâh M. Necat, Hüseyin H. Songur, Av. Kıvanç M. Rıza, Kenan Atakol, Av. Özkul Özyiğit, Raif. R. Denktaş, Mustafa Hacıahmetoğlu, Hüseyin M. Sarı, Talat Yurdakul, Behiç Kalkan, Ahmet Aziz Kazım, Dr. Hasan Güvener, Av. Mustafa Güryel, Dr. Şemsi Kazım, Macit Cevdet, Dt. Rauf O. Ünsal, Rüstem Z. Tatar, H. M. Gültekin, Dt. Ayhan Halit, Özel Tahsin, Osman Mustafa Civisilli, Mehmet Eşref, Erdal Andız, Ahmet Yusuf, Turgut Ali, Halil Fikret, Ömer Kale, Dr. Erdinç İnan, Memduh Erdal, Sevim Erdal, Mehmet Ömer Kale, Ecz. Mehmet Bayram, Kemal Salih, Kadir Yusuf, Mulla Emin Mustafa, Dt. Halil Ahmet, Av. Hakkı Önen, Oğuz Ramadan Korhan, Çağlar Yasal.”
   Kuruluş bildirgesinde yer alan açıklama ise şöyle:
“Ulusal karakter ve bütünlüğü anavatan ile her alanda işbirliğinde bütünleşmeyi her türlü düşüncenin üstünde tutan özgürlükçü demokrasi, insan hakları, sosyal adalet, laik devlet temel görüşüne bağlı, Atatürkçü ve toplumcu siyasal bir örgütün gereğine inanan, Türk toplumunun Kıbrıs'ta tutunma ve yücelme kavgasının vazgeçilmezliğini kabul eden bizler, bir kitle partisi olarak Ulusal Birlik Partisi’ni kurmaya karar verdiğimizi beyan ederiz.”
   KTFD ve KKTC tarihinde en fazla hükümet kuran parti olma sıfatını da taşıyan UBP, 7 Ocak 2018 erken genel seçimi sonucunda halen Cumhuriyet Meclisi’nde 21 milletvekiliyle temsil ediliyor.

 

Özgürgün: Kazanmam durumunda ilk

seçimde UBP tek başına iktidar olacak

Kurultayda ilk konuşmayı Ulusal Birlik Partisi(UBP) Genel Başkanı ve başkan adayı Hüseyin Özgürgün yaptı.

Özgürgün genel başkanlık görevini sürdürmesi halinde, gelecek seçimlerde UBP’yi tek başına iktidar yapamadığı takdirde görevi bırakacağını söyledi.
   UBP’nin 21’inci Olağan Kurultayı, divanın oluşturulmasıyla başladı. Üyelerin onayı ile divan başkanlığına Zorlu Töre, başkan yardımcılığına Oğuzhan Hasipoğlu, katiplik görevlerine Özdemir Berova, Menteş Gündüz ve Hasan Sadıkoğlu getirildi.
   UBP Genel Başkan ve başkan adayı Hüseyin Özgürgün açılış konuşmasında, UBP’nin, özgürlük ve egemenlik için mücadele verenlerin, Kıbrıs Türünün geleceğine güvenle bakmak isteyenlerin eseri olduğunu söyledi.
   UBP’nin birlik ve beraberlik içinde hedeflerine ulaştığını kaydeden Özgürgün, “Güçlü bir UBP olmadan KKTC huzur bulamaz, yaşatılamaz” dedi.
   UBP’nin özgürlük, egemenlik ve güvenli bir geleceğin simgesi olduğunu, bunun yıpratılmasına asla izin vermeyeceklerini ifade eden Özgürgün, “KKTC’deki eserlerin hemen hemen hepsinin altında UBP’nin imzasının bulunduğunu” söyledi.
   Kıbrıs müzakerelerine de atıfta bulunarak, iki kesimliliği sulandıracak, iki halkın siyasi eşitlik ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin olmadığı bir anlaşmaya UBP’nin evet demesinin asla mümkün olmadığını kaydeden    Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının bir bütün olduğunu, gidecek olan kalacak olan ayrışımı yapılmasına da asla müsaade etmeyeceklerini kaydetti.

Özgürgün, “UBP’nin onayı almayan bir çözüm asla hayat bulamaz, müzakerelerin hiçbir sürecinin UBP yok sayılarak sonuca ulaştırılması mümkün değildir” dedi.
   UBP’nin 31 Ağustos 2013’te düzenlenen genel kurultayda Genel Başkanlık görevini devraldıktan sonra UBP’nin her bir seçimden oylarını yükselterek çıktığını kaydeden Özgürgün, Ocak 2018 erken seçim sonrasında, seçimi kaybedenlerin hükümet kurmasıyla, ülkenin “yangın yerine” dönüştürüldüğünü, ekonominin perişan bir hale getirildiğini, halkın sokaklara dökülmesine neden olunduğunu ve 4’lü koalisyon hükümetinin de zam yapma, UBP ve Genel Başkanı ile uğraşma yolunu seçtiğini savundu.
   Yerine getirmediği hiçbir taahhüt vermediğini, göreve gelirken birlik beraberlik kuracağını, tüzük yenileyeceğini ve UBP’yi birinci parti yapma sözünü verdiğini kaydeden Özgürgün, “Göreve devam edersem ilk genel seçimlerde UBP’yi tek başına iktidara taşıyacağım, taşıyamazsam da görevi bırakacağım” dedi.

“İçim rahat”
   Kendisine yöneltilen suçlamalara da atıfta bulunan Özgürgün, dürüstlüğün en önemli şey olduğunu kaydetti ve “içim rahat” dedi.
   Özgürgün, Genel kurul gününün, sevgi saygı ile kucaklaşma günü olduğunu belirtti.

 

Töre: UBP, KKTC’nin en büyük savunucularından
   Özgürgün’ün ardından Divan Başkanı Zorlu Töre konuşma yaptı. Töre de yaptığı konuşmada, UBP’nin KKTC devletinin en büyük savunucusu, halkın refah ve mutluluğu için en büyük mücadeleyi veren, KKTC ile Türkiye arasında en büyük köprü ve en iyi ilişkileri kuran parti olduğunu söyledi.

Töre, kurultayın en adil bir şekilde yapılması için çalışacaklarını kaydetti.

Sucuoğlu: Karşılık beklemeden halka hizmet etmek için siyasete girdim

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Adayı Dr. Faiz Sucuoğlu, 21’inci Olağan Kurultay’da yaptığı konuşmada, hedefinin partiyi tek başına iktidara taşımak olduğunu vurguladı.
   Sucuoğlı, UBP’yi layık olduğu yere taşıyacağını söyleyerek, ülkenin UBP’nin hükümet olmasına her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu öne sürdü.
   Partiye değişim ve dinamizm getirmek istediğini dile getiren Sucuoğlu, geleceği inşa etme zamanının geldiğini, bunu yaparken de kimseyi üzmeden ama hiç de tereddüt etmeden gerekeni yapacağını kaydetti.
 

“Türkiye ile ilişkileri düzeltmek gerekiyor”
   Ülkenin içinde bulunduğu koşulları değerlendiren Sucuoğlu, atılması gereken adımlar olduğunu, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek gerektiğini, Anavatan Türkiye ile birlikte ele ele çalışacaklarını ve KKTC’yi sonsuza kadar yaşatacaklarını, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden ödün vermeyeceklerini ifade etti.
   Sucuoğlu, UBP’nin; halkı 20 Temmuz 1974 öncesine götürecek bir anlaşmaya onay vermeyeceğini kaydetti.
Hesap verebilir, şeffaf, dürüst bir insan olarak parti yönetimine aday olduğunu, taban ile tavan arasındaki uçurumu kaldırmayı hedeflediğini dile getiren Sucuoğlu, gençlerin, kadınların partide daha etkin olmasını sağlayacağını, ihtisas komiteleri kuracaklarını, hedef koyan ve kararlı olanların başarıya ulaşabileceğini söyledi.
 

“Karşılık beklemeden halka hizmet etmek için siyasete girdim”
   Sucuoğlu, 20 yıl doktorluk yaptığını, emeklerinin karşılığını aldığını söyleyerek, siyaseti bir meslek olarak görmediğini, karşılık beklemeden halka hizmet etmek için siyasete girdiğini belirtti.
   Sağlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, ilçe başkanlığı yaptığı dönemlerdeki icraatlarını anlatan Sucuoğlu, “Hesap veremeyeceğim veya yapamayacağım bir iş yok. Buraya tarih yazmak için geldim” dedi. 
   Sucuoğlu, adaylığını açıkladığında bazı kesimlerin hakkında çeşitli iddialar ortaya attığını dile getirerek, “Bazıları gibi anket yaptırmadım, köşe yazısı yazdırmadım” diye konuştu.
   Sucuoğlu, oy vereceklere seslenerek, “Oyunuz sizin en büyük gücünüzdür. Kimsenin buna hükmetmesine izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

 

Tatar: UBP Başkanının ilk esaslı görevi partimizi hükümete getirmek
  
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili ve Parti genel başkan adayı Ersin Tatar, UBP’nin 21 vekille hükümette yer alamadığını, bu nedenle partide değişim yapılması gerektiğini söyledi.
   Ersin Tatar, UBP Kurultayı’nda yaptığı konuşmasında, “Bugün UBP Genel Başkan adayı olarak karşınızdaysam, gerek partimizin, gerekse ülkemizin içinden geçtiği bu önemli süreçte bana bir görev düştüğüne inandığım, bu görevden kaçamayacağım için adayım” dedi.
   UBP’nin Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesinin içinden doğan, Kıbrıs Türk halkını indirilmek istendiği azınlık noktasından, devlet sahibi bir halk noktasına taşıyan parti olduğunu ifade eden Tatar, “UBP, KKTC’nin varlığının devamı, kalkınma, Anavatan Türkiye ile sıcak ve kardeşçe ilişkiler demektir” dedi.
   “UBP başkanının ilk esaslı görevinin partiyi hükümete getirmek” olduğu ancak 21 milletvekili ile Hükümette yer alamadıklarına işaret eden Tatar, bu nedenle “değişim” gerektiğini kaydetti.
   Parti yetkili organlarının gerektiği sıklıkta toplanmadığını kaydeden Tatar, göreve gelmesi halinde parti yetkili organlarının daha sık toplanmasını sağlayacağını, bununla birlikte Partiyi çok daha iyi günlere taşıyabileceğine inandığını söyledi.
   UBP’nin hükümete geldiği dönem Maliye Bakanlığına, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın getirilmesine atıfta bulunan Tatar, Maliye Bakanlığı görevini daha önce yapmış biri olarak bu görevin kendisine “Tatarın partide güçlenebileceği” gerekçesiyle tevdi edilmediğini söyledi.
   Ekonominin ülkenin gelişmesinde en önemli unsur olduğunu kaydeden Tatar, ekonomist altyapısıyla ekonominin gelişmesini en iyi kendisinin yapabileceğine inandığını söyledi. 
   Ekonominin ihtiyaçlarını görebilmek için üreticilerle iç içe olunması gerektiğini, bu nedenle her zaman halkla iç içe olduğunu kaydeden Tatar, “maliyedeki önemli reformların hemen hepsinin Maliye Bakanlığı görevi sırasında yapıldığını” söyledi.

“Yeni öneriler üzerinde siyaset geliştirilmeli”
   Rum tarafında gevşek federal çözümden bahsedilmeye başlandığına işaret eden Tatar, Kıbrıs konusunda Türkiye ile yeni çözüm önerileri üzerinde siyaset geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Tatar, UBP iradesinin ortaya çıkması için 12 bin üyenin hepsinin de yarın oyunu kullanmasını görmeyi arzu ettiğini kaydetti.

Atun: Hedef güçlü bir ana muhalefet oluşturmak

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı adayı Sunat Atun, 21’inci Olağan Kurultay’da yaptığı konuşmada, hedefinin; güçlü bir ana muhalefet oluşturarak hükümeti yıkmak ve partisini tek başına iktidara taşımak olduğunu belirtti.
   Atun, genç yaşta siyasete girdiğini, verilen görevleri hak, dürüstlük, adalet içinde yerine getirmeye çalıştığını, devletçiliği ve örgütçülüğü büyüklerinden öğrendiğini söyledi.
   “Alnım açık, başım dik olarak aranızdayım” diyen Atun, bakanlık yaptığı dönemlerde önemli projelere imza attığını, 2-3 milyar yatırım yapıldığını belirtti.
   Atun, hükümet icraatlarını eleştirerek, “Bıraktığımız mirası tüketmeye başladılar” dedi.
Kablo ile elektrik, su gibi projelere değinen Atun, kendi bakanlık döneminde hazırlanan, imzalanan bazı projelerin yarım kaldığını, ancak iktidara geldiklerinde o projeleri de tamamlayacaklarını ve halkın hizmetine sunacaklarını kaydetti.
Türkiye’den gelen suyun fiyatının artmadığını, ancak şu anda elektrik ve gazın fiyatında ciddi artış yaşandığını söyleyen Atun, başlattıkları projelerle ülkenin ilerlediğini belirtti.
 

“Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır”
   Atun, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı döneminde esnaf, girişimci gibi yaklaşık 10 bin kişinin 1.2 milyar TL kaynak kullanmasını sağladıklarını söyleyerek, “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi. 
   Parti örgütlerini güçlendireceğini, birliği tesis edeceğini kaydeden Atun, UBP’de gençlerin hak ettiği yeri bulamadığını, partinin gençlerle kucaklaşmasını, kadınların daha etkin olmasını sağlayacağını söyledi.
   Atun; çevre, aile, sağlık, eğitim gibi çeşitli alanlarda komisyonlar kuracağını dile getirerek, kararlı, güçlü, dürüst bir şekilde partiyi geleceğe ve yeni ufuklara taşıyacağını belirtti.
Hükümete de eleştirilerde bulunan Atun, “1983’ten bu yana tarihin en kötü, plansız ve beceriksiz hükümeti ile karşı karşıyayız” dedi.
   Atun, bundan sonraki hedefinin; güçlü bir ana muhalefet oluşturarak hükümeti yıkmak ve UBP’yi tek başına

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75