banner6

UBP’de kontenjan sancısı

banner37

UBP’nin aday belirleme ve sıralama seçimine bazı adaylardan itiraz geldi. Özellikle de kontenjan adayları konusu UBP içinde ciddi tartışmalar neden oldu

UBP’de kontenjan sancısı
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Yüksek Seçim Kurulu’nun, 23 Ocak 2022’de yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi Takvimi’ne göre, siyasi partilerin adaylarını saptaması için verilen süre dün doldu.

Ulusal Birlik Partisi dışındaki seçime katılacak tüm siyasi partiler adaylarını dün gün içinde açıkladı. Ancak UBP’nin kesin aday listesi bir türlü açıklanmadı. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre; UBP’nin aday belirleme ve sıralama seçimine bazı adaylar itiraz geldi. Özellikle de kontenjan adayları konusu UBP içinde ciddi tartışmalar neden oldu.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Milletvekili Aday Sıralaması Seçiminin Divan Başkanı İlker Edip, gelen itirazlar üzerinde gerekli incelemelerin yapıldığını ve seçimin tekrarlanmasına gerek duyulmadığını açıkladı.

Liste dışı kalabilirler…

Ulusal Birlik Partisi’nin Lefkoşa adaylarına bir kontenjan adayı eklemesi durumunda Özlem Sefer, Mağusa adaylarına bir kontenjan adayı eklemesi durumunda Kemal Deniz Dana, Girne adaylarına bir kontenjan adayı eklemesi durumunda Mukaddes Turan, İskele adaylarına bir kontenjan adayı eklemesi durumunda Halil Talaykurt, Güzelyurt adaylarına bir kontenjan adayı eklemesi durumunda Menteş Gündüz ve Lefke adaylarına bir kontenjan adayı eklemesi durumunda da Aytaç Çaluda liste dışı kalacak.

Hatta yayınlanan listeye Başbakan ve UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun da ekleneceği düşüldüğünde Lefkoşa’dan olacak bir kontenjan adayıyla birlikte yapılan Milletvekili Aday Sıralaması Seçimi’nde Lefkoşa’dan 15’inci sırada çıkan Nurcan Yardımcı da liste dışı kalacak.

Bu arada UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra’nın da Girne İlçesi’nden kadın kontenjanı olarak aday olması bekleniyor.

Bu durumda da Milletvekili Aday Sıralaması Seçimi’nde Girne’de 11’inci sırada yer alan Ahmet Aslan liste dışı kalacak.

Zaroğlu, Büyükoğlu ve Genç’in

kontenjan adayı olacağı konuşuluyor

Bu arada bir önceki seçim YDP’den milletvekili seçilen Bertan Zaroğlu’nun Lefkoşa, bir önceki seçim HP’den milletvekili seçilen Hasan Büyükoğlu’nun Güzelyurt ve yine bir önceki seçim HP’den milletvekili seçilen Mesut Genç’in de İskele UBP kontenjan adayı olması bekleniyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104