UBP’de “tüzük” kavgası

banner37

UBP’nin 24 Ekim’de yapılacak olağan kurultayından önce parti tüzüğünün değiştirilmek istenmesi, parti içinde gerginliğe neden oldu. Kurultayda aday olacağını açıklayan Taçoy, Sucuoğlu ve Töre, buna büyük tepki gösterdi

UBP’de “tüzük” kavgası
banner99

Ceren ÖZBİL

HASİPOĞLU ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİ… UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, yapılacak tüzük değişikliği ile hedeflenenin üç ana başlık altında toplanabileceğini belirtti. Hasipoğlu, bunlardan birinin genel sekreterliğin kaldırılıp, yerine başkan yardımcılığının getirilmesi, diğerinin üyelerin kurultayda oy kullanılabilmesi için partiye üyeliğin üzerinden 6 ay geçmesi kuralının 4 aya indirilmesi ve bir diğerinin de kurultayın tek merkez yerine eş zamanlı 6 ilçede yapılması olduğunu kaydetti

ADAYLARDAN TEPKİ… UBP’nin 24 Ekim’de gerçekleştirilecek kurultayında resmen aday olduğunu açıklayan Hasan Taçoy, Faiz Sucuoğlu ve Zorlu Töre, kurultaydan önce böyle bir değişikliğe gidilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Taçoy, “Kurultay süreci başladı, bu süreç içerisinde değişiklik olmaz”, Sucuoğlu, “Yasaya da, anayasaya da aykırı” ve Töre de “Yangından mal kaçırır gibi değişiklik olmaz” diyerek, tüzük değişikliğine karşı çıktı

Ulusal Birlik Partisi’nde(UBP) genel sekreterliğin kaldırılıp, yerine başkan yardımcılığının getirilmesi, kurultayın eş zamanlı 6 ilçede yapılması ve kurultayda oy kullanabilmek için partiye üyeliğin üzerinden 6 ay geçmesi kuralının 4 aya indirilmesini öngören tüzük değişikliği için çalışmalara başlandı.

Ancak bu değişikliklerin UBP’nin 24 Ekim’de yapılacak olağan kurultayından önce gerçekleştirilmek istenmesi, parti içinde ciddi tartışmalara yol açtı.

UBP’nin 24 Ekim’de gerçekleştirilecek kurultayında resmen aday olduğunu açıklayan Hasan Taçoy, Faiz Sucuoğlu ve Zorlu Töre, olağan kurultaydan önce böyle bir değişikliğe gidilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi ve durumu, başlayan bir futbol maçı sırasında kuralların değiştirilmesine benzetti.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan UBP Genel sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu ise tüzük değişikliği konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hasipoğlu: Üç konuda değişiklik yapılacak

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, yapılacak tüzük değişikliği ile hedeflenenin üç ana başlık altında toplanabileceğini belirtti.

Hasipoğlu, bunlardan birinin genel sekreterliğin kaldırılıp, yerine başkan yardımcılığının getirilmesi, diğerinin, üyelerin kurultayda oy kullanılabilmesi için partiye üyeliğin üzerinden 6 ay geçmesi kuralının 4 aya indirilmesi ve bir diğerinin de kurultayın tek merkez yerine eş zamanlı 6 ilçede yapılması olduğunu kaydetti.

“Kurultaydan sonra erken seçim çalışmalarına başlanacak”

Hasipoğlu, mahalle, köy, ilçe, kadın, genç örgütlerinin seçimlerinin yapılmasının ardından olağan kurultayın yapılacağını ifade etti ve “Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın da bir gereği olarak ekim ayı içerisinde yapmamız gereken bir seçimdir. Daha sonra da zaten UBP hemen erken seçim çalışmalarına başlayacaktır” şeklinde konuştu.

Taçoy: Doğru bulmuyorum

UBP’nin 24 Ekim’de yapılacak kurultayında aday olacağını açıklayan isimlerden biri olan Hasan Taçoy, kurultay için çalışmaların başladığı bir dönemde kuralların değişmesini doğru bulmadığı söyledi ve durumu, bir futbol maçının başlayıp, maç devam ederken kuralların değişmesine benzetti.

Taçoy, ayrıca tüzükte değişmesi gereken birçok madde olduğuna dikkat çekerek, bunun alelacele yapılmasının da yanlış olduğunu ifade etti.

Sucuoğlu: Kurultay tarihi belirlendikten sonra tüzük değişikliğine gitmek doğru değil

UBP’nin 24 Ekim’de yapılacak kurultayında aday olacağını açıklayan bir diğer isim de Faiz Sucuoğlu.

Sucuoğlu,UBP Parti Meclisi’nin kurultay tarihini yaklaşık bir ay önce 24 Ekim olarak oybirliği ile belirlediğini hatırlattı ve kurultay tarihinin netleşmesinin ardından tüzük değişikliği için çalışma başlatılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Sucuoğlu, şöyle konuştu:

“Bu bir futbol maçına benziyor.

Düşünün, bir futbol maçı başladığı zaman maçı durdurup 90 dakikayı, 80 dakikaya düşürebilir misin? Ya da 11 kişi oynarken bunu 9 kişiye düşürebilir misin?

Dünya siyasetinde kurultayın 6 ilçede yapılacağı yönünde bir uygulama yoktur.

Siyasi Partiler Yasası’na da bu durum uygun değildir.

Yani tüzük bu şekilde değişirse yasaya uygun olmayacaktır.

Ayrıca şu anda iki buçuk aydan az bir süre kaldı.

Bu kadar kısa bir süre kala tüzükte değişiklik yapmanın anlamı nedir?

Bir değişiklik yapılacaksa 8-9 ay önce yapılacaktı.

Bunun dışında şu anda kurultaydan en az 6 ay önce üye olanlar oy kullanabiliyor ancak bu 4 aya çekilmek isteniyor. Tabii bunlar daha tartışılıyor.”

“Hiç uygulanmamış bir yöntem”

Söz konusu kurultayda parti meclisi üyelerinin de seçileceğini söyleyen Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Parti meclisi üyeleri bu durumda nereye gidip kulis yapacak?

banner134

 Lefke’deki çıkıp Girne’ye mi gidecek?

O güzel görüntü, o birlik beraberlik görüntüsü, o kulis görüntüsü engellenmiş olacak.

Her şeyi bir tarafa bırakın bir de bu yönde sıkıntı olacak. Zaten hiçbir partinin yapmadığı bir yöntem… Yani nerede sıkıntı yaşanabileceği bilinmiyor. Peki beklenmedik bir durumda ne yapılacak?

Kurultay 6 ilçede yapıldı, beklenmedik bir durum oldu. Bir ilçede itiraz edildi. Ne olacak, nereye gidecek?

Tek merkez olduğu zaman itiraz oluyor, itiraz kabul görüyor ya da reddediliyor. Şimdi 6 ilçede bu nasıl idare edilecek?

Tam bir kaotik duruma götürür. Pratikte de uygulanma olasılığı yoktur.

Sandıklar alınıp Lefkoşa’ya mı getirilecek? Yolda sandıkların güvencesini kim sağlayacak? Ayrıca nisap nasıl sağlanacak?

Yasada kongre deniyor, kongreler denmiyor. Yani çok bilinmeyenli bir denklem ve gereği de yok.

Sorun pandemi ise hemen bitişiğimizde futbol sahası var. Ortaya güzel bir çadır yapılır. Açık havada yapılır.

“Alındığı tarihten önceyi kapsamaz”

Sucuoğlu ayrıca alınacak kararların geçmişe dönük olamayacağını ifade etti ve bu kararların geleceği kapsayabileceğini belirtti.

Faiz Sucuoğlu “Herhangi bir değişiklik yapıldığı zaman alındığı tarihten önceyi kapsamaz, sonrayı kapsar” dedi.

Töre: Yangından mal kaçırır gibi tüzük değişikliği olmaz

UBP’nin 24 Ekim’de yapılacak kurultayında aday olacağını açıklayan bir diğer isim Zorlu Töre, tüzük değişikliğini yeni seçilecek parti meclisinin, yeni dönemde yapması gerektiğini düşündüğünü söyledi ve şu anda parti meclisinin 7 aydır toplantıya davet edilmediğini ifade etti.

Baskın şekilde bir takım değişikliğe gidilmesinin başbakanın şahsi değerlendirmesi olduğunu belirten Töre, şunları kaydetti:

“Yapılacak değişiklik içerisinde partinin faydasına olacak düşüceler vardır. Ancak bu şimdi yapılmamalıdır.

Bu değişikliğin şimdi düşünülmesi, Hamza Ersan Saner’in kendisi için siyasi rant olarak düşünmesi şüphesi uyandırıyor.

Yangından mal kaçırır gibi tüzük değişikliği olmaz. Bunlar hep soru işaretlerine yol açıyor.

Parti yönetim, devlet yönetim, parlamento ciddiyet isteyen konulardır.

Sayın Başbakan şu anda hem parti başkanı, hem de başbakan olarak çalışmalarını yürütmektedir. Diğer üç adayın öyle bir şansı yoktur.”  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88