banner6

“UBP’nin yıpranmasına asla izin veremezdim”

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Başbakan Saner, hükümetin YDP’nin tehditleri ve Meclis’te yaşanan nisap sorunu yüzünden istifa ettiğini söyledi

“UBP’nin yıpranmasına asla izin veremezdim”
banner99

ELİF ŞEN ÇATAL

“ALDIĞIM KARARDAN VİCDANIM RAHAT”… Hükümetin istifasını sunmasının ardından KIBRIS TV’ye konuşan Başbakan Ersan Saner, UBP’nin ülke için çok önemli olduğunu, UBP’nin yıpranmasına asla izin vermeyeceğini belirterek, “Tabanımızın, halkımızın sesine kulak vererek istifamı sundum” dedi. Saner, istifa kararını Meclis’te yaşanan ‘nisap sorunu’ ve YDP’nin tehditleri nedeniyle aldığını ifade ederek “Aldığım karardan vicdanım rahat” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, Meclis’te yaşanan ‘nisap sorunu’ ve Yeni Doğuş Partisi’nin (YDP) tehditleri nedeniyle hükümetin istifasını sunduğunu söyledi.

Saner, UBP’nin ülke için çok önemli olduğunu, UBP’nin yıpranmasına asla izin vermeyeceğini belirterek, “Tabanımızın, halkımızın sesine kulak vererek istifamı sundum” dedi.

İstifa kararını geçtiğimiz hafta Meclis’in açılışı sırasında yaşanan nisap sorunu ile YDP’nin tehditleri nedeniyle aldığını belirten Saner, “Aldığım karardan vicdanım rahat” dedi.

Nisap sorunuyla ilgili süreçte muhalefetin bir takım sorumlulukları almaktan çekince duyduğunu kaydeden Saner, Cumhuriyet Meclisi’nde nisabın sağlanamamasının üzücü olduğunu ifade etti.

Saner, Halkın Partisi’nin hükümette olduğu dönemde nisabın sağlanmasına engel olan vekillerin maaşlarından kesinti yapılması yönünde öneri yaptığını, ancak muhalefette olduğu dönemde nisap sorunu yaratmasının ‘çelişkili’ ve ‘yanlış’ olduğunu söyledi.

UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, KIBRIS TV’de Hasan Hastürer’in programına konuk oldu. Saner, hükümetin istifasıyla ilgili yaşanan sürecin perde gerisini anlattı.

Hükümet istifası ile ilgili soru üzerine Saner, “Parlamentoda yaşadığımız nisap sorunu ve kişisel sorunlar ayrıca Tarım Sigorta Fonu bütçesini onaylayıp çiftçilere verilmesi adına ortaya konulan çabaya nisap desteği verilmeyerek insanımızı sıkıntıya soktuktan sonra fazla bir şey kalmadı. Mevcut parlamento yapısı ömrünü tamamlamıştır” dedi.

“Kimse UBP’yi tehdit edemez”

Başbakan Saner, “Kıbrıs Türk siyasi tarihini yazan, mazisi zaferlerle, iktidarlarla dolu, ülkenin en önemli siyasi liderlerini yetiştiren, bir devlet kuran, ülkenin en büyük, en köklü siyasi partisini ‘tek başına iktidara’ yürüdüğü açıkça belli olan bir dönemde 2 vekile boyun eğdireceğime, hükümetten çekilmeyi tercih ederim. UBP’yi kimse, ama hiç kimse tehditle, baskıyla, nisap zoruyla sınayamaz. Bizi sınamak isteyenler buyursunlar bizi sandıkta sınasınlar da görelim. Hodri meydan! Partisine güvenen hemen seçime gelir” ifadelerini kullandı.

“Kişisel beklentiler nisaba engel oldu”

Başbakan Saner, hükümet ortakları bir araya geldiğinde 26 yeter sayısına ulaşmanın mümkün olduğunu, ancak kişisel beklentiler ya da kişisel nedenlerle ortaya sorunlardan dolayı nisabın sağlanamadığını belirtti.

Parlamentonun ‘miadını doldurduğunu’ herkesin kabul ettiğini kaydeden Saner, “Ara seçimin ertelenmesi için anayasal kurallar var. Eğer erken seçim varsa ya da herhangi bir seçime bir yıl kalmışsa ara seçim gerçekleşmez. Biz bu iradeyi sandığa yansıtmıştık. Muhalefet; Ağustos 2021’in sonunda, biz ise 3 Nisan 2022’de erken seçim çağrısında bulunmuştuk. Bu iki tarih de bahsedilen bir yıllık süreci kapsıyor” ifadelerini kullandı.

“Kısa zamanda önemli işler yaptık”

9 aylık zor bir süreçten geçtiklerini hatırlatan Saner, Covid ve mali açıdan çok zorluk çekseler de Anavatan Türkiye’nin desteğini her zaman hissettiklerini söyledi.
Kısa zamanda birtakım önemli çalışmaları hayata geçirmeyi başardıklarını belirten Saner, Ercan Havaalanı’nın 15 Kasım’da açılması için hummalı çalışmanın sürdüğünü vurguladı.
Maliye ile ilgili sorular üzerine Saner, “Bir katkı olmazsa 12 ve 13. maaşlarda sorun olabilir” dedi.

İstifası sunulan Azınlık Hükümeti’nin kolay şartlarda kurulmadığına işaret eden Saner, “Bu hükümet, adı üstünde Azınlık Hükümeti… Benim için her pazartesi ayrı bir sıkıntıydı. Her ay sonu ve aybaşı uykusuz bir geceydi” ifadelerini kullandı.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğinin de önemine vurgu yapan Saner, “Eğer o destek olmasaydı zaten bu günlere de gelemezdik” şeklinde konuştu.


“Hiç gözümü kırpmadan bu kararı verdim”
Saner, parlamentonun açıldığı ilk gün Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın gündeme getirileceğine dikkat çekerek, “Belki muhalefetle bir uzlaşı sağlarız; anlaştığımız yasaları geçirerek halkımıza hizmet verebiliriz. Yeter ki bu kaos ortadan kalksın. Ancak ‘erken seçime gidelim’ dedik, maalesef bunu da yaşayamadık. Çünkü birbirimize karşı samimi değildik” şeklinde konuştu.

Hükümet ortaklarından Demokrat Parti’ye de eleştirilerde bulunan Saner, nisabın sağlanabilmesi için 26 sayısının yeterli olduğunu, ancak Serdar Denktaş’ın gelmemesi nedeniyle de nisabın sağlanamadığını söyledi.

Ulusal Birlik Partisi’nin tüm bu yaşananlar ışığında siyasi etik gereği istifa hamlesini yapması gerektiğini vurgulayan Saner, “Hiç gözümü kırpmadan bu kararı verdim” dedi.

“YDP’nin tavrına kayıtsız kalamazdık”
Parti ortakları ile hükümeti görüşüp kararı bildirdiğini belirten Saner, YDP’nin ayrılma sinyaline kayıtsız kalamayacaklarını, irade kullanarak karar verdiğini söyledi.
Saner, Meclis grup toplantısında kimsenin hiçbir itirazı olmadığını da açıkladı.
Erken seçim çanlarının çalmaya başladığına işaret eden Saner, erken seçime kadar bir hükümetin görevde olacağını söyledi.
Saner, değerlendirmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tatar’ın kısa zamanda bir karar vereceğini ifade etti. 

“Takdir Cumhurbaşkanı’nın”
Saner, UBP’ye görev verilecekse, teamülün genel başkana verilmesi olduğunu hatırlattı.
Takdirin Cumhurbaşkanı’nda olduğuna işaret eden Saner, Tatar’ın partilerle gerekli istişareyi yapabileceğini kaydetti.
Tatar’ın hükümet ya da erken seçim sürecini başlatması halinde, erken seçime hazır olduklarını söyledi.
HP’nin seçim hükümeti talebinin hatırlatılması üzerine Saner, “Halkın tepkisini alacak girişimleri neden yapalım?” diye sordu.
Saner, “Cumhurbaşkanı süreci belirlesin, en erken zamanda seçime gidelim” çağrısını yineledi.

“Aralık sonu seçim olabilir”
Saner bir soru üzerine, “6 Şubat artık net bir tarih değil ama bütçe görüşmelerinden önce seçime gideceğiz gibi görünüyor. Bana göre aralık ayı sonu, ocak başı seçime gidilebilir” dedi.
Cumhurbaşkanı’nın 45 gün içinde görevlendirme süresi olduğuna işaret eden Saner, Tatar’ın hükümet kurulmaması halinde erken seçim kararı verebileceğini hatırlattı.
Kurultayda başkasının seçilme olasılığının sorulması üzerine Saner, Başbakan’ın görevde olduğunu, gerektiği takdirde görevi iade edeceğini söyledi.
Seçim Hükümeti ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine Saner, bunu popülist yaklaşım olarak niteledi.

“Erken seçim kaçınılmaz”
Saner, yeni bir hükümet kurulsa da erken seçimin kaçınılmaz olacağını söyledi.
Soru üzerine Saner, “Cumhurbaşkanı’nın partiler üstü davranması doğal. Yasal hakları içerisinde gerekeni yapacaktır” dedi.
Saner, görev alması halinde Parti Meclisi’ne gideceğini, kendisinin bir an önce erken seçim istediğini söyledi.
Başbakan Saner, “Erken seçimden korksam istifa etmezdim” dedi.
Saner, “Hayatım boyunca statü endişesi yaşamadım. Siyaseti, halka hizmeti seviyorum” diye konuştu.

 

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104