banner6

Üç duayen gazeteciyi anıyoruz

banner37

Ülkemiz basın yayın çalışanlarından Said Arif Terzioğlu’nu 1988’de, Bilbay Eminoğlu ve Özer Hatay’ı ise 2013 yılında kaybettik… Üç unutulmaz ismin hayatını kaybettiği ay ise kasım.

Üç duayen gazeteciyi anıyoruz
banner90
banner99

Gülten ÖZYAKUP SEZGİN

Ülkemiz gazetecilerinden, unutulmaz üç isim Said Arif Terzioğlu, Bilbay Eminoğlu ve Özer Hatay’ın ölüm yıldönümü…

Said Arif Terzioğlu 1988’de, Bilbay Eminoğlu ve Özer Hatay ise 2013 yılının kasım ayında hayatını kaybetti.

Ülkemiz için değerli bu üç ismi, saygıyla anıyoruz.

Said Arif Terzioğlu

Said Arif Terzioğlu, Mart 1922’de yedi kardeşin en büyüğü olarak Emirgan, İstanbul’da dünyaya geldi.

Gazetecilik hayatına küçük yaşlarda başlayan Said Arif Terzioğlu, “Yeni Gün” gazetesinin de kurucusudur.

Cumhuriyet Gazetesi’nde parlamento muhabirliği, savaş muhabirliği, yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği yapan Terzioğlu, Kıbrıs’a 1958 ve 1963 yılında savaş muhabiri olarak geldi.

1973 yılında merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın özel görevlendirmesiyle Türk Ajansı Kıbrıs’ı (TAK) kuran Terzioğlu, cumhurbaşkanlığında da görev aldı.

Terzioğlu, iyi bir gazeteci ve baba olmasının yanında sosyal yönü kuvvetli bir kişilikti. Gazetecilik hayatına çocukluk yıllarında başlayan Terzioğlu, daha ilkokul yıllarında “Çocuk Sesi” ve “Afacan Dergisi”ne yazılar yazdı.

Gençlik yıllarında ise, Türkiye Ticaret Postası ve Tanin Gazeteleri’nde çalışan Terzioğlu, İstanbul’da “Yeni Gün Gazetesi”ni kurdu ve yayınladı. Ancak özel bir görevle Ankara Cumhurbaşkanlığı’na atanınca “Yeni Gün” Gazetesi’ni ailesine bırakıp Ankara’ya taşınan Terzioğlu, Cumhuriyet Gazetesi’nden gelen teklifi kabul ederek uzun yıllar burada çalıştı.

Özer Hatay

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin ve Dış Basın Birliği’nin başkanlığını yapmış, Kıbrıs Türk basınına büyük emekler vermiş olan Özer Hatay, 1937 yılında Lefkoşa’da doğdu.

Yenicami İlkokulu’nu bitirdikten sonra orta eğitimini Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamlayan Hatay, Amerika menşei The Manufacturers Insurance adlı sigorta şirketinde iş hayatına başladı.

Hatay, bu şirkette çalışan tek Türk olarak EOKA tedhiş örgütünün hedefi haline geldi ve bombalı saldırıya uğradı. Yaralı olarak atlattığı bu saldırıdan sonra işinden ayrılmak zorunda kalan Hatay, gönüllü olarak Mücahit Komutanlığı görevi yaptı. Hatay, 1957 yılında Bozkurt Gazetesi’nde spor yazarlığıyla gazeteciliğe başladı.

Bir yıl sonra Halkın Sesi Gazetesi’ne profesyonel gazeteci olarak transfer olan Hatay, zamanla kendini Türkiye basınının en yüksek tirajlı gazetesi Hürriyet’te buldu ve 30 yılı aşkın süre bu gazetenin Kıbrıs muhabirliğini yaptı.

Hatay, Hürriyet’in yanı sıra Türkiye’de yayınlanan Haber Ajansı, Yeni Gazete ve Dünya gazetelerinde Kıbrıs hakkında yazılar yazdı.

Bilbay Eminoğlu

Kıbrıs Türk basınına 50 yılı aşkın süre hizmet veren, gazetecilik mesleğinin duayenlerinden ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği kurucularından usta bir isim…

Makarios’un başlarına ödül koyduğu gazetecilerden… Mücadele yıllarında bulunup tutuklanmaları için Makarios’un başlarına ödül koyduğu gazetecilerden biri olan Bilbay Eminoğlu, ölümün soğukluğunu hissettiği onlarca olay yaşadı. 1960’lı yıllarda Bozkurt Gazetesi’nde “Foto Bilbay” olarak ün yapan Eminoğlu, iyi gazeteci olmanın formülünün “bayram tatili yapmamak, saate bakmamak, ekmek parasına razı olmak, gece uyurken kalkabileceğini göze almak” gibi şartlarla açıklıyordu.

Lefke’de 1938 yılında dünyaya gelen, yaşamının neredeyse tamamına yakınını Lefkoşa’da geçiren ve sekiz çocuklu bir ailenin en büyüğü olan Bilbay Eminoğlu, 50 yılını Kıbrıs Türk basınına adayan usta bir isim.

Rüyalarını gazetecilik süslediği için Kemal Aşık ve Arif Terzioğlu’nun TAK’ta çalışması için yaptığı teklifleri, Enformasyon Dairesi’nden gelen talepleri reddeden Eminoğlu, 1960’tan itibaren Bozkurt gazetesinde çalışmaya başladı.

Gençlik yıllarında, motosikletiyle adanın neresinde olay varsa oraya giden Eminoğlu, ilk çektiği fotoğrafı da hep hatırlıyordu. Yenicami İlkokulu’ndaki resim sergisinin fotoğrafı için “Hiçbir şey ifade etmiyordu ama ertesi gün Bozkurt gazetesindeki fotoğrafın altında ‘Foto Bilbay’ kelimelerini görmek bana dünyayı unutturdu” demişti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin ve Gazeteciler Birliği’nin kurucuları arasında yer alan, asbaşkanlık, genel sekreterlik gibi görevlerde bulunan Bilbay Eminoğlu, 1984’te çalışmaya başladığı BRTK’dan 1999’da emekli oldu ve bir süre de sözleşmeli çalıştı. Eminoğlu’nun yüzden fazla ödülü, 50’den fazla da basın kartı bulunmaktaydı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104