banner6

‘Üç haneli enflasyona’ doğru gidiyoruz!

banner37

DPÖ eski Müsteşarı Muhtaroğlu, 1 yıllık zamların, akaryakıt, gaz, ekmek ve yemeklik yağda yüzde 100’ün üzerinde, diğer tüm mal ve hizmetlerde de yüzde 50’yi aştığına dikkat çekerek, bu gidişin, bu yıl ‘rekor enflasyonla’ yüzleşeceğimizi gösterdiğini açıkladı:

‘Üç haneli enflasyona’ doğru gidiyoruz!
banner150 banner151 banner143

“YILLIK ENFLASYON ŞİMDİDEN YÜZDE 65’E DAYANDI”… DPÖ eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, yıllık enflasyonun şimdiden yüzde 64,30’a ulaştığına dikkat çekti. Benzinde bir yılda yaklaşık yüzde 126, Euro Dizel’de de yüzde 144 zam yapıldığını belirten Muhtaroğlu, aynı dönemde tüp gazda yüzde 133, ekmekte yüzde 104, hellimde yüzde 63, sütte yüzde 65, yoğurtta yüzde 72, tavukta yüzde 86, yemek yağında yüzde 105, akıllı cep telefonunda yüzde 131 ve araba servisinde de yüzde 59 düzeyinde zam yapıldığını kaydetti.

“ELEKTRİK ZAMMI, EKONOMİYİ KRİZE SOKACAK”… Ödül Muhtaroğlu, satılamayan mal ve hizmetlerin yanında ödenemeyen elektrik faturalarının, üretimi ve ticareti durduracağını söyledi. Muhtaroğlu, “İşyerleri kapanacak, işsizlik de artacak. Neticede, daralan piyasa, Maliye Bakanlığı’nın, artan işsizlik de sosyal güvenlik kurumlarının gelirlerine darbe vuracak ve genel ekonomiyi daha da krize sokacak” dedi. Muhtaroğlu, elektrik zammının da ödenebilir düzeylere dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Ali ÇATAL


Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, ülkeyi kasıp kavuran zamları değerlendirdi ve bu yıl rekor bir enflasyonla yüzleşeceğimiz yönündeki endişesini belirtti.


‘Gıda ve alkolsüz içecekler’ ana grubunu oluşturan ürünlerin ortalama yıllık enflasyonunun, Şubat 2022 sonu itibarıyla yüzde 77’ye ulaştığı bilgisini veren Muhtaroğlu, neredeyse bütün mal ve hizmetlerde gerçekleşen zamların, hayatı günden güne pahalılaştırdığını ve bunun da enflasyon rakamlarına ‘rekor düzeyde’ yansıdığını kaydetti.


Muhtaroğlu, yıllık enflasyonun da ‘şimdiden’ yüzde 64,30’ a ulaştığına dikkat çekti.


Benzinde bir yılda yaklaşık yüzde 126, Euro Dizel’de de yüzde 144 zam yapıldığını belirten Muhtaroğlu, aynı dönemde ayrıca tüp gazda yüzde 133, ekmekte yüzde 104, hellimde yüzde 63, sütte yüzde 65, yoğurtta yüzde 72, tavukta yüzde 86, yemek yağında yüzde 105, akıllı cep telefonunda yüzde 131 ve araba servisinde yüzde 59 düzeyinde fiyat artışı yaşandığını vurguladı.


Yapılan son elektrik zammının ise ülkede pahalılığı ve enflasyonu daha da artıracağına dikkat çeken Muhtaroğlu, elektriğin ‘ekonominin en büyük girdi maddelerinden’ olmasından dolayı, bu zamlar nedeniyle ülkedeki tüm mal ve hizmetlerin fiyatının daha da pahalılaşacağı uyarısını yaptı.


Tüm mal ve hizmetlerin fiyatının zamlanmasının ise hayat pahalılığını ve enflasyon rakamlarını artıracağını ve durumun ‘doğal’ sonucu olarak da hayat pahalılığı ödeneğinin ‘aşırı’ büyüyeceğini kaydeden Muhtaroğlu, bu bağlamda, yapılan zamların bir yansımasının da ‘bütçe yükünün oldukça ağırlaşması’ olacağına dikkat çekti.


Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş atmosferinin etkisiyle rekor düzeyde artan petrol fiyatları ve yükselen döviz kurları da hesaba katıldığında, önümüzdeki günlerde akaryakıt zamlarının devam etmesinin beklendiğini de söyleyen Muhtaroğlu, Fiyat İstikrar Fonu’nda (FİF) biriken para ‘başka işlerde’ kullanıldığından, akaryakıta yapılan her zammın pompa fiyatlarına yansıtılmak zorunda kalındığına işaret etti.


Elektrik zammının, hem halkı, hem de ülke ekonomisini ‘perişan edeceğini’ de vurgulayan Muhtaroğlu, elektrik, akaryakıt, gaz ve diğer tüm mal ve hizmetlerdeki zamların, bu sene ‘uzun yıllardan sonra’ rekor bir enflasyon veya bir diğer ifadeyle ‘hayat pahalılığı’ oranıyla karşılaşacağımızı gösterdiğini açıkladı.


Özellikle Mart 2022 periyoduyla birlikte, bu durumun daha da belirginleşeceğini söyleyen Muhtaroğlu, “Korkum, üç haneli enflasyonla karşılaşmamız” ifadelerini kullandı.

“Maliye Bakanlığı maliyetleri üstlenmeli”


Ödül Muhtaroğlu, yapılan elektrik zammının hükümet tarafından yeniden değerlendirilmesinin şart olduğunu kaydetti; elektrik zammının önemli bir kısmının vatandaşa yansımaması için Maliye Bakanlığı’nın devreye girerek, bu zammın maliyetinin önemli kısmını üstlenmesi gerektiğini belirtti.


Ayrıca, elektrik üzerindeki yüzde 10 KDV’nin de indirilmesi ve halk yararına kullanılması gerektiğini ifade eden Muhtaroğlu, üreticinin en büyük girdi maliyetlerinden elektrik ve akaryakıt fiyatlarının arttırılmasının bir diğer olumsuz etkisinin de azalan talep ve tüketimden olumsuz etkilenen piyasanın daralacağı gerçeği olduğunu belirtti.


Bu çerçevede, satılamayan mal ve hizmetlerin yanında ödenemeyen elektrik faturalarının, üretimi ve ticareti durduracağını söyleyen Muhtaroğlu, “İş yerleri kapanacak, işsizlik de artacak. Neticede, daralan piyasa Maliye Bakanlığı’nın, artan işsizlik de sosyal güvenlik kurumlarının gelirlerine darbe vuracak ve genel ekonomiyi daha da krize sokacak” şeklinde görüş belirtti.


Ülkedeki zam ve pahalılığın ‘bir nebze de olsa’ önlenmesi ve enflasyonun rekor düzeylere ulaşmaması için devletin ithalatta kur sabitlemesi yapması ve ‘yerli üretimi desteklemek şartı’ ile temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinde ithalatta uygulanan katma değer vergisi, fon ve stopajın düşürülmesinin elzem olduğuna dikkat çeken Muhtaroğlu, şöyle konuştu:


“Akaryakıt zamlarının bir kısmının Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanarak halka yansımaması ile elektrik zammının makul ve ödenebilir düzeylere dönüştürülmesi gerekiyor.


Aksi takdirde, ülkede zam ve pahalılık rekorları kırılacak; alım gücü günden güne eriyen vatandaşlar da iyice fakirleşecek.”

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2022, 15:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110