banner6

Uçak bileti fiyatları daha da uçtu!

banner37

Dövizdeki yükseliş, vergiler ve talep azlığı uçak bileti fiyatlarını artırdıkça artırdı. KITSAB Başkanı Orhan Tolun, yüksek bilet fiyatları nedeniyle turistin ülkemizi tercih etmediğini ifade ederek ülkemizde hizmet veren havayolu şirketleriyle görüşülerek sorunun çözümünün sağlanması gerektiğini vurguladı

Uçak bileti fiyatları daha da uçtu!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Uçak bileti fiyatları aldı başını gidiyor…

Dövizdeki yükseliş, vergiler ve talep azlığı uçak bileti fiyatlarını artırdıkça artırdı… Yüksek bilet fiyatları nedeniyle ülkeye turist gelmesini beklemek de hayal oldu.

Uçak bileti fiyatlarından herkes şikayetçi ancak bu konuda henüz bir adım atılmadı.

KIBRIS olarak önümüzdeki 4-5 günlük süreç için Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerine KKTC’den gidiş ve dönüş bilet fiyatlarını inceledik.

Türkiye’nin başlıca illeri dışında birde Londra uçak bilet fiyatlarına göz gezdirdik.

Yaptığımız araştırma sonucunda uçak bileti fiyatlarının pandemi öncesine kıyasla çok fazla arttığını gördük. Türkiye’nin İstanbul dışındaki diğer illerine neredeyse günde sadece bir direkt uçuş var ve uçuşların tamamı da İstanbul aktarmalı.

Hafta sonu uçuşlarında ki bilet fiyatları hafta içine göre daha da pahalı.

2 bin 600 TL’ye Türkiye’ye gidiş dönüş bilet var

KKTC’den İstanbul havalimanlarına gitmek için ekonomik uçuş adı altında, standart bagaj hakkıyla gidiş-dönüş bilet fiyatı minimum 747 TL, maksimum bin 916 TL.

Bilet fiyatları seçilen gün ve saate göre de farklılık gösteriyor.

KKTC-İstanbul uçak bilet fiyatları arasında 370 TL’ye de bin 522 TL’ye de bilet bulmak mümkün. İstanbul-KKTC uçak bileti fiyatları da 251 TL ile 906 TL arasında değişiyor.

Ercan Havalimanı’ndan Ankara Esenboğa Havalimanı’na seyahat edecekler ve Esenboğa’dan Ercan’a gelecek yolcular ise yine ciddi miktarlar ödemek zorunda. En düşük uçak bileti fiyatı bin 055 TL; fiyat 2 bin 270 TL’ye kadar çıkabiliyor.

İzmir’e gitmek ve KKTC’ye dönmek da artık pandemi öncesindeki gibi ucuz değil. 

Ercan Havalimanı ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasındaki mesafeye ödenen en az miktar bin 070 TL yine gün ve saate göre gidiş dönüş bilet fiyatı 2 bin 600TL’ye kadar çıkabiliyor.

Londra, 8 bin 686 TL’yi bulabiliyor

Ülkemize en çok yolcu gelen ve ülkemizden birçok vatandaşın aile ve arkadaş ziyareti için gitmeyi tercih ettiği yer olan Londra uçak biletlerinin yanından bile geçilmiyor.

KKTC’den Londra’ya gitmek isteyenler en ucuz bin 600 TL’ye bilet bulabiliyor, fiyat 4 bin 034 TL’ye kadar çıkabiliyor. Londra’dan KKTC’ye gelen veya giden için dönüş bileti fiyatları ise bin 116 TL ile 4 bin 578 TL arasında değişiyor.

KKTC’den Londra’ya, Londra’dan da KKTC’ye çift yön uçak bileti alanlar, minimum 2 bin 796 TL, maksimum 8 bin 686 TL ödüyor.

Tolun: Türkiye bizi iç hat olarak kabul etmeli

banner134

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, KIBRIS’a konuşarak uçak bileti fiyatlarına isyan etti ve bu fiyatlarla ülkeye kimsenin gelmeyeceğini söyledi.

Tolun, ülkemizden Türkiye’ye ya da Türkiye’den ülkemize girerken sadece toprak bastı parası için 37 Euro yani 400 TL civarı bir para ödendiğinden bahsederek, bilet fiyatlarının düşürülebilmesi için Türkiye’nin ülkemizi iç uçuş kabul ederek vergiden düşmesi gerektiğine işaret etti.

İstanbul’dan Diyarbakır’a veya İstanbul’dan Adana’ya gidiş-dönüş uçak bileti fiyatının 400-500 TL olduğunu ancak ülkemizde sadece 400 TL’nin toprak bastı parası olarak ödendiğinivurgulayan Tolun, bu konuda çalışma yapılmasını istedi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarının sürekli değişmesi sebebi ile ülkeye yolcu gelmediğini, turistin ülkemizi tercih etmediğini kaydeden Tolun, talep olmayınca bilet fiyatlarının da yükseldiğini belirtti.

Tolun, hükümetin bu konuda biran önce politika üretmesi gerektiğine işaret ederek, “ülkemizde hizmet veren havayolu şirketleri ile de görüşülerek sorunun çözümü sağlanmalı” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104