Uçak biletleri cep yakıyor

banner37

Türkiye ile KKTC arasında uçak seyahati oldukça lüks oldu. KKTC -Türkiye gidiş dönüş uçak bileti fiyatları 5-6 bin TL’yi bulabiliyor. Değişen kararlardan ve oluşan fiyatlardan yakınan acenteler ise “Turist, bu şartlarda gelmez” diyor

Uçak biletleri cep yakıyor
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

GİDİŞ-DÖNÜŞ BİLET FİYATI 6 BİN TL… İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana gibi belli başlı illerine gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları 5- 6 bin TL’yi bulabiliyor. KITSAB Başkanı Orhan Tolun, bu durumu, tarifeli seferlerin az, charter seferlerin fazla oluşuna, sürekli değişen Bakanlar Kurulu kararları nedeniyle yolcuların yaşadığı belirsizlikler nedeniyle alanda kalmasına bağladı.

“TARİFELİ SEFERLER ARTIRILMALI, TABAN FİYAT BELİRLENMELİ”… “2 bin TL’lik uçak bileti ile 4 kişilik bir aile, 8 bin TL vererek ülkemize gelmeyi tercih etmez” diyen Tolun, yolcu sayısı azaldıkça bilet fiyatlarının arttığına işaret etti. Tolun, taban uçak bileti fiyatı belirlemenin yanında, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Adana gibi yerlerden de direkt uçuş sağlanması ve tarifeli sefer sayılarının da artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Ülkemizde uzun süre pandemi kaynaklı gerek turizmde, gerekse turizme bağlı alt sektörlerde büyük ekonomik sorunlar yaşandı. Son haftalarda Bakanlar Kurulu açılım kararlarıyla, gerek 5 günlük kapalı devre turizm, gerek uçak seferlerinin artırılması, gerekse de çift aşılı kişilerin ülkeye girebilmesine olanak sağladı.

Ancak turizmdeki bu açılımın gerçek yaşama yansıması pek de mümkün görülmüyor. Özellikle uçak bilet fiyatlarının el ve cep yakması, KKTC’ye gelme niyeti taşıyan kişileri canevinden vuruyor.

Ülkemize gelip dönecek turistler veya ülkemizden çift aşılı olarak Türkiye’ye gidip gelecek vatandaşlar, uçak biletlerine inanılmaz yüksek meblağlar ödemek zorunda.

Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana gibi belirli illerine gidip dönebilmek için yeri gelip en ucuz 400 TL’ye alınabilen gidiş veya dönüş tek yön uçak biletleri, bazı günler bin TL’yi veya 2 bin TL’yi aşıyor.

Uçak bileti fiyatlarında en çok dikkat çeken ise Antalya ve İzmir uçak bileti fiyatları. İstanbul aktarmalı bu uçuşların gidiş – dönüş fiyatı 5 bin TL ile 6 bin TL’yi buluyor.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, uçak bileti fiyatlarının yüksek olmasındaki bir nedenin, tarifeli seferlerin az, charter seferlerin çok olmasından kaynaklandığını vurguladı.

Tolun, Bakanlar Kurulu kararlarının sık sık değişmesinden dolayı yolcuların alanda kaldığını ve bu durum karşısında rezil olmamak adına turist getiremediklerini anlattı.

“2 bin TL bir uçak bileti ile 4 kişilik bir aile 8 bin TL vererek ülkemize gelmeyi tercih etmez” diyen Tolun, devletin taban fiyat belirlemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Tolun, taban uçak bileti fiyatı belirlemenin yanında, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Adana gibi yerlerden de direkt uçuş sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

“İstanbul’a gitmek 2 bin 441 TL”

Uçak bileti fiyatlarına baktığımızda, bugün veya ilerleyen günlerde İstanbul’a gitmenin bedeli 600 TL ile 2 bin 500 TL arası değişiyor.

Örneğin 16 Haziran’da İstanbul’a sadece gidiş, bir uçak biletinim bedeli 2 bin 441 TL.

İstanbul’dan KKTC’ye gelmenin bedeli ise gitmekten daha ucuz olsa da fiyatlar yine vatandaşın umduğu şekilde değil.

 Vatandaş, İstanbul’dan KKTC’ye gelmek için cebinden 450 TL ile 600 TL arası bir ücreti çıkarmak zorunda. Gidiş – dönüş ise ciddi meblağları buluyor.

“En pahalı İzmir’e ve Antalya’ya gidip-dönmek”

Ankara’ya gidiş-dönüş yapmak isteyenler aktarmalı uçuşlar için 2 bin veya 3 bin civarı bir ücreti gözden çıkarmak zorunda.

Ankara’ya gitmek isteyenler için 956 TL’ye de bilet var, bin 85 TL’ye de. Nerdeyse en düşük gidiş biletinin bin TL’yi bulduğu bugün, dönüşü de hesaba kattığımızda, bu seyahat yüksek meblağlara denk geliyor.

banner134
Gidiş-dönüş İzmir uçak biletlerine baktığımızda ise fiyatların İstanbul ve Ankara fiyatlarına göre son derece yüksek olduğunu görüyoruz.

İzmir’e gitmenin bedeli 2 bin 300 TL’yi bulurken, İzmir’den dönmek bir o kadar daha pahalı. Kısacası İzmir’e gidip dönmek için sadece bilet fiyatına 5 bin TL civarı bir meblağ ayırmak gerekiyor.

Antalya için uçak bileti fiyatları da 2 bin TL’nin üzerinde. Antalya gidiş- dönüş 5 bin, 6 bin TL’yi bulabiliyor.

Tolun: Uçak seferleri az

KITSAB Başkanı Orhan Tolun, uçak bileti fiyatlarının yüksek olmasındaki bir nedenin, tarifeli seferlerin az, charter seferlerin çok olmasından kaynaklandığını vurguladı.

Tolun, tarifeli 6 sefer bulunduğunu ve bunların 6’sının da İstanbul’dan olduğunu belirterek, Adana’dan KKTC’ye gelecek birinin önce İstanbul’a, sonra da Ercan’a gelmesi gerektiğini kaydetti.

Charter seferlere de değinen Tolun, 4 olan charter seferlerinin 11’e çıkarıldığını, kapalı devre turizm için olan charter seferlerin sadece turistin ülkeye gelmesi için değil, herkes tarafından da kullanıldığını belirtti.

Tolun, charterlerin her yerden uçtuğuna dikkat çekerek, ülkemize gelecek herkesin hal böyleyken charter seferleri tercih ettiğini ve tarifeli seferlerin tercih edilmediğini vurguladı.

“Rezil olmamak için turist getiremiyoruz”

Tolun, Bakanlar Kurulu kararları sık sık değiştiği için ülkeye turist gelmediğinin altını çizerek, PCR veya antijen testi için Maliye Bakanlığı’na yatırılmak zorunda olunan 200 TL’den ve bu konuda kaos yaşandığından bahsetti.

Her yolcunun uçağa binmeden Maliye Bakanlığı’nın hesabına 200 TL yatırmak zorunda kaldığını ifade eden Tolun, elinde dekontu olmayanların uçağa alınmadığını, yolcuların bazılarının akıllı telefonu olmadığını, bazısının ise hesaplar arası transfer yapamadığı için sıkıntılar yaşadığını anlattı.

  Tolun, elinde 72 saatlik PCR testi olan acente sahibinin günü birlik İstanbul’a gidip gelişi esnasında yine de 200 TL talep edilmesi olayı yaşadıklarını, birçok yolcunun, bu ve buna benzer sebeplerle havaalanında kaldığını kaydederek, bu durum karşısında rezil olmamak adına turist getiremediklerini anlattı.

Bakanlar Kurulu kararı ile çift aşı ile ülkeye girilebileceği halde gelenlere ikinci aşının üzerinden 14 gün geçmesi gerektiğinin söylendiğini kaydeden Tolun, böyle bir Bakanlar Kurulu kararı olmadığı halde, bu uygulama kararının kim tarafından, ne zaman alındığının bilinmediğini belirtti.

“Biletlerde taban fiyat belirlenmeli”

“2 bin TL bir uçak bileti ile 4 kişilik bir aile 8 bin TL vererek ülkemize gelmeyi tercih etmez” diyen Tolun, devletin taban fiyat belirlemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Tolun, taban uçak bileti fiyatı belirlemenin yanında, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Adana gibi yerlerden de direkt uçuş sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan uçak seferlerinin sayısının artırılması ama bunu yaparken charter sefer sayılarının artırılmaması gerektiğine işaret eden Tolun, “Eğer bunları yapamıyorsak, taban bilet fiyatı belirleyip, sübvansiye etmek gerekir” dedi.

Tolun, her gün değişen kararlarla turist getirip götüremediklerinden yakınarak, gelen yolcu rakamının bu şartlarla her gün düştüğünü ve bilet fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan haktan
Hasan haktan - 2 hafta Önce

Rezillik diz boyu çift aşılı kişilerden pcr istemeler, bilet fiyatlarındaki fahiş fiyatlar…
Herhalde kimse gelmesin diye yapıyorlar. Biz de gelmeyiz ha ha ha

Altay ÖNEL
Altay ÖNEL - 2 hafta Önce

Kimse bize: Yolcu sayısı az diye yakınmasın.Bir hafta önce Larnaka-Londra uçağı 20 kişi ile be 50 pound bilet fiyatı ile gitti. Bu dönemde de firmalar karlarından ödün vermek zorunda.Hep onlar kazanmasınlar.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75