Uçak, burun üstü dönerek yere vurdu

banner37

Deneyimli iki pilotun ölümüyle sonuçlanan uçak kazasını incelemek üzere Türkiye’den gelen uzman kaza kırım ekibi incelemelerine başladı. Detaylı teknik raporun 1 ay içerisinde hazırlanacağı inceleme sonrasında uzmanlardan biri ilk bulgusunu olay yerinde ekiptekilerle paylaştı:

Uçak, burun üstü dönerek yere vurdu
banner90
banner8

İNCELEME VE TETKİKLERİN 3 GÜN SÜRMESİ BEKLENİYOR… TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı’na bağlı 2 kişilik kaza kırım ekibi dün sabah KKTC’ye gelerek, Geçitkale Havaalanı’ndaki enkazda incelemelerine başladı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, inceleme ve tetkiklerin 3 gün sürmesinin planlandığını bildirerek, inceleme sonrası bir ön rapor hazırlanacağını, detaylı teknik raporunsa 1 ay içinde hazır olmasının hedeflendiğini açıkladı.

“SOL KANADI STALL ETMİŞ OLABİLİR” Serkan Özcezarlı ve Hakan Çetinkaya’nın hayatını kaybettiği uçak kazasının enkaz alanında inceleme yapan Türkiyeli iki uzmandan biri, kazayla ilgili ilk izlenimini olay yerindeki ekip arkadaşlarıyla paylaşarak, “Isı çok yüksek. Erimiş. Çok zor. Alüminyum parçalar gitmiş. Kanat erimiş. Uçak burun üstü dönerek vurmuş. Muhtemelen soldan dönmüş, çizik izleri var” ifadelerini kullandı. Uzmanlar, uçağın dönerken sol kanadının stall ettiği ve düşmeye neden olduğu üzerinde duruyor.

ÖZCEZARLI BUGÜN DEFNEDİLİYOR, ÇETİNKAYA TÜRKİYE’YE GÖNDERİLİYOR… Uçaklarının düşmesi sonucu önceki gün hayatını kaybeden pilotlardan Hakan Çetinkaya’nın naaşının toprağa verilmek üzere Türkiye’ye gönderileceği belirtilirken, Serkan Özcezarlı ise bugün Cihangir’de son yolculuğuna uğurlanacak. İki pilot için bugün saat 10.00’da Geçitkale Havaalanı’nda tören gerçekleştirilecek, ardından ise Özcezarlı’nın naaşı köyü Cihangir’e götürülerek, Cihangir Camii’nde kılınacak öğle namazı sonrası köyüne defnedilecek.

Sedef BOŞNAK

İki deneyimli pilotun ölümüyle sonuçlanan ve tüm ülkeyi yasa boğan Geçitkale Havaalanı’nda önceki gün meydana gelen uçak kazasını incelemek üzere dün sabah KKTC’ye gelen TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı 2 kişilik uzman kaza kırım uzman ekibinin ilk bulgularına göre, uçak burun üstü dönerek yere vurdu.

Serkan Özcezarlı ve Hakan Çetinkaya’nın hayatını kaybettiği uçak kazasının enkaz alanında inceleme yapan Türkiyeli iki uzmandan biri, kazayla ilgili ilk izlenimini enkaz alanındaki ekiptekilerle paylaşarak, “Isı çok yüksek. Erimiş. Çok zor. Alüminyum parçalar gitmiş. Kanat erimiş. Motoru dönüyle vurmuş, burun üstü dönerek vurmuş. Muhtemelen soldan dönmüş, çizik izleri var” ifadelerini kullandı. Uzmanlar, uçağın dönerken sol kanadının stall ettiği ve düşmeye neden olduğu üzerinde duruyor.

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı’na bağlı 2 kişilik kaza kırım ekibi dün sabah KKTC’ye geldi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, dün sabahın erken saatlerinde Türkiye’den gelen uzman kaza kırım ekibinin, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı başkanlığında, KKTC Sivil Havacılık Dairesi teknik ekibi ile çalışmalarına başladığı belirtildi.

İnceleme ve tetkiklerin 3 gün sürmesinin planlandığı kaydedilen açıklamada, inceleme sonrası bir ön rapor hazırlanacağı, detaylı teknik raporunsa 1 ay içinde hazır olmasının hedeflendiği vurgulandı.

“Çizik izleri var”

Enkazı inceleyen ekip, pilotlardan birine ait bir de telefon buldu.

Yanmış telefonun, incelenme ihtimali olmadığı belirtilmesine karşın, emare alındı. Yüksek ısıdan etkilenen telefonun incelenemez durumda olduğunu belirten bir uzmanın, uçak enkazını incelerken, “Isı çok yüksek. Erimiş. Çok zor. Alüminyum parçalar gitmiş. Kanat erimiş. Uçak burun üstü dönerek vurmuş. Muhtemelen soldan dönmüş, çizik izleri var” ifadelerini kullandığı duyuldu.

Uçakta STALL ne demektir?

Her uçağın dizaynına göre havada tutunma sürati vardır. Eğer uçak hızı bu süratin altına düşerse, uçağın kanadında oluşan kaldırma kuvveti uçağın ağırlığını kaldıramaz ve STALL meydana gelir. Yüksek irtifada düz uçuş sırasında olan STALL'da uçak burun aşağı verilerek ve motor gücü artırılarak STALL'dan kurtulabilir. Ancak STALL sadece uçağın tutunma sürati altına inmesiyle gerçekleşmez. Uçaklarda AOA (Angle of Attack: Hücum açısı) denilen bir terim vardır. AOA, uçak airfoil yapısının yeryüzü ile yaptığı açı diyebiliriz. Yüksek Hücum Açısı STALL'a neden olur. Uçaklar hücum açısını arttırdıkça hava akımı airfoil yapıyı takip edemez duruma gelir ve hava girdapları oluşmaya başlar. Bu durumda da uçak STALL'a girer...

“Sivil havacılık dendiği zaman akla Serkan Özcezarlı gelirdi”

İnceleme öncesi, Bakanlık Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, basına açıklama yaptı.

Müsteşar Kemal Bağzıbağlı, sivil havacılık dendiği zaman ilk akla gelenin Serkan Özcezarlı olduğunu ifade ederek, iki eğitmen pilotun yaslı ailesine sabır ve başsağlığı diledi.

Kemal Bağzıbağlı, yaşanan acı olayın tüm ülkeyi yasa boğduğunu ifade ettikten sonra, “Çok değerli 2 insanımızı kaybettik. Çok kötü acı bir olay, yaşanmasını hiç istemezdik. Uzmanlar, enkaz yerinde inceleme yapacak. Neden kaynaklandığı araştırılacak. Pilotaj mı yoksa başka bir hata mı, bir kez daha tekrarlanmaması noktasında araştırılıp, bilgi verilecek” dedi.

Özcezarlı’ya tören düzenlenecek

Hakan Çetinkaya ve Serkan Özcezarlı’nın yakınları incelemeyi gözyaşları içinde kısa süreliğine izledi.

Hakan Çetinkaya’nın naaşının defnedilmek üzere Türkiye’ye gönderileceği belirtilirken, Serkan Özcezarlı’nın cenazesi, bugün Geçitkale Havaalanı’nda saat 10.00’da gerçekleştirilecek tören sonrası, Cihangir Camisi’nde kılınacak öğle namazına müteakip Cihangir Mezarlığı’na defnedilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75