“Uçak kazasında 'pilotaj hatası' ağırlık kazandı”

banner37

Geçitkale Havalimanı içerisinde meydana gelen uçak kazasının nasıl olduğuna dair bazı iddialar ortaya atıldı

banner87
“Uçak kazasında 'pilotaj hatası' ağırlık kazandı”
banner90
banner8

“İNİP-KALKAN UÇAK, GÜÇ KAZANAMADI DÜŞTÜ”… Geçitkale Havalimanı içerisinde pilotlar Serkan Özcezarlı ile Akın Çetinkaya’nın hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili ön rapor henüz çıkmadı. Ancak Habertürk’ün yayımladığı haber, kazanın “pilotaj hatası"ndan kaynaklandığı iddiasını ortaya koydu. Teknik çalışmaların, kazaya giden süreci adım adım ortaya koyduğu ifade edilen haberde, “Kazaya konu olan uçak, birçok kez indi-kalktı. Uçağın, bu iniş-kalkışlar sonrasında kazayla sonuçlanacak aşamaya geçtiği tespit edildi. Kaza öncesinde bir kez daha inen uçak, kalkışa geçti ancak yeterince güç kazanamadı. Uçak, düşmeye başladı. Uçak, yere çakıldı ve parçalandı” denildi.
 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı’na bağlı 2 kişilik kaza/kırım inceleme ekibi, Geçitkale Havaalanı içerisinde 29 Ekim 2019’da meydana gelen ultralight uçak kazasıyla ilgili topladığı incelemesini tamamladı.

Kazayla ilgili ön rapor 1 ay içerisinde hazırlanacak ancak Habertürk’ten Olcay Aydilek’in hazırladığı bir haber kazanın,"pilotaj hatası"ndan kaynaklandığının hemen hemen kesinlik kazandığını ortaya koydu.

Haberde, Pilot eğitmen Serkan Özcezarlı ile Akın Çetinkaya’nın yaşamını yitirdiği kazada bir bölümü yanmış kokpit video kayıtlarının Ankara’ya götürüldüğü belirtildi.
   Ankara’da, uzman ekiplerin tüm bu belge, bilgi ve kazaya ilişkin değer bulgular ışığında çalışma yürüttüğü kaydedildi.

Haberde, kayıtların kaza sonrasında yanması nedeniyle zarar gördüğü, bu nedenle kazanın aydınlatılması için hiçbir katkı sunmadığı yazıldı.
   Buna karşılık teknik çalışmaların, kazaya giden süreci adım adım ortaya koyduğu ifade edilen haberde şöyle denildi:

“Buna göre, kazaya konu olan uçak, birçok kez indi-kalktı. Uçağın, bu iniş –kalkışlar sonrasında kazayla sonuçlanacak aşamaya geçtiği tespit edildi. Kaza öncesinde bir kez daha inen uçak, kalkışa geçti ancak yeterince güç kazanamadı. Uçak, düşmeye başladı. Uçak, yere çakıldı ve parçalandı”.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75