banner6

Üçlü görüşme yarın 17.45'de

banner37

1950’lerden beri Kıbrıs sorunuyla ilgilenen, 1964’ten beri adada barış gücü bulunduran BM’nin, uzun yıllardır gündeminde yer alan Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmek için gözetiminde devam eden toplumlararası müzakerelerde gelinen aşamayı liderlerin vereceği bilgi ışığında da değerlendirerek bundan sonra yapılacaklar konusunda yeni bir adım atması bekleniyor.

Üçlü görüşme yarın 17.45'de
banner151 banner143

BM Genel Sekreteri Ban, yarın saat 17.45’de (New York saatiyle 11.00’de) ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’le üçlü görüşmede bir araya gelecek.

Kıbrıslı Türk ve Rum liderler, Genel Sekreter Ban Ki-moon’dan, Kıbrıs sorununda bu yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılabilmesi için kişisel çabalarını artırmasını talep edecek.

Ban, Rum lider Anastasiadis’le 18 Eylül’de görüşmüştü.

New York’ta Kıbrıs gündemi

71. BM Genel Kurulu toplantıları nedeniyle birçok ülkenin üst düzey yetkililerini konuk eden ABD’nin New York şehri, Kıbrıs sorunu konusunda da diplomatik girişimlere sahne oluyor.

New York’ta bulunan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, hem taraflarla, hem de garantör ülkelerin yetkilileriyle görüşmeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın New York’taki görüşmeleri

Geçtiğimiz salı gününden beri New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşmeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’yla birlikte, Müzakereci Özdil Nami, Sözcü Barış Burcu, Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ile Müzakere Heyeti üyesi 3. Sekreter Sertaç Güven de New York’ta bulunuyor.

Kıbrıs Türk tarafı görüşmelerde, Kıbrıs sorununun yıl sonuna kadar çözümlenmesi için sürece katkıda bulunulmasını ve dünyanın da ilgisinin artırılmasını, önümüzdeki aylarda garantör ülkelerin temsilcilerinin de katılımıyla 5’li bir zirvenin yapılmasını ve Kıbrıs Rum tarafının çözüm için cesaretlendirilmesini talep ediyor.

14 Eylül’deki ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis’in 16 aydır sürdürdükleri yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turunun tamamlandığı 14 Eylül’de yaptıkları ortak açıklamada, 11 Şubat 2014’teki ortak açıklama metnine bağlılıklarını ve çözüme ulaşma kararlılıklarını teyit etmişlerdi.

Müzakerelerin 6 başlığı olan “Yönetim ve Güç Paylaşımı”, “Mülkiyet”, “AB konuları”, “Ekonomi”, “Garantiler ve Güvenlik” ve “Toprak” konularından 4’ü olan “Ekonomi, AB, Yönetim ve Güç Paylaşımı ve Mülkiyet” başlıklarında kayda değer ilerlemeler sağladıklarını duyuran liderler, buna karşın belli özlü konularda ayrılık noktalarının bulunduğunu kaydetmişlerdi.

14 Eylül’deki ortak açıklamada, “Güvenlik ve Garantiler ile Toprak” başlıklarında beyin fırtınası yapan liderlerin, yıl sonuna kadar bütünlüklü bir anlaşmaya ulaşılması kararlılıkları da belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 15:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104