banner6

Ücretli test kararı ülkeyi ayağa kaldırdı

banner37

PCR ve antijen testlerinin 1 Eylül’den itibaren ücretli olacağına dair yapılan açıklama büyük tepki çekti. A’dan Z’ye tüm sektör temsilcileri ile vatandaşlar bu kararın kabul edilebilir olmadığını dile getirdi

Ücretli test kararı ülkeyi ayağa kaldırdı
banner99

“KARAR DERHAL GERİ ALINMALI”… PCR ve antijen testlerinin ücretlendirilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Ekonomik sıkıntıların günden güne arttığı bu dönemde testlerin yaratacağı maliyeti kimsenin kaldıramayacağını belirten sektör temsilcileri, birçok kişinin test yapmaktan vazgeçeceği konusunda hemfikir. Sektör temsilcileri, bu kararın bir an önce geri çekilmesini isteyerek, bu konuda görüşmelerinin sürdüğünü ve baskılarının devam edeceğini söyledi.

“BULAŞ VE RİSK ARTACAK”… PCR testinin 100 TL, antijenin ise 40 TL olarak belirlenmesi nedeni ile test yaptıran sayısının düşeceğini, birçok firmanın, işyerinin, esnafın, pazarcının, taşımacının ve marketçinin testlerini yaptıramayacağını vurgulayan sektör temsilcileri, bulaşın artacağını ve vatandaşların sağlığını riske atacağını kaydetti. Kış mevsiminin gelmek üzere olduğunu hatırlatan sektör temsilcileri, riskin çok daha büyük olduğunun altını çizdi.

Eniz ORAKCIOĞLU


Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla, 1 Eylül’den itibaren PCR ve antijen testlerinin herkese ücretlendirmesi toplumda çok büyük bir tepkiye neden oldu. A’dan Z’ye tüm sektörlerin temsilcileri ve vatandaşlar bu kararın kabul edilebilir olmadığını belirterek, kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Sektör temsilcileri, ekonomik örgütler ve iş insanları testlerin ücretlendirilmesinin, toplumun test yapmamasına neden olacağını ve bulaşı artıracağını savundu.


Bunların yanında ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde böyle bir maliyeti kimsenin kaldıramayacağını vurgulayan sektör temsilcileri, kararın biran önce geri alınmasını istedi.


Ülkede aşılanma oranını artırmak için aşısızlara ücretli test yapılmasının doğru karar olacağında hemfikir olan sektör temsilcileri, aşılı olanlara aynı ücretin istenmesinin aşılanma oranını artırmayacağına dikkat çekti.


Birçok firmanın, işyerinin, esnafın, pazarcının, taşımacının ve marketçinin testlerini yaptıramayacağını vurgulayan temsilciler, testlerin ücretli olması kararını ‘hükümetin aldığı en kötü karar’ olarak nitelendirdi.

Sektör temsilcileri ne dedi?... Sektör temsilcileri ne dedi?... Sektör temsilcileri ne dedi?...

banner134

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga:


Dün (önceki gün) Resmi Gazete’de PCR ve antijenin ücretli olacağını gördüğümüzde şok olduk ve bir yanlışlık var diye düşündük. Testlerin ücretli olmasına büyük tepki oluştuğu için geri çekileceğini düşündük. Bu noktada Maliye Bakanlığı ile iletişimimiz oldu ve orada yine her zaman olduğu gibi bütçe açığından bahsedildi. Para yokmuş dendi ve ücretlendirmenin doğru olduğunu anladık. Bugün kararlara göre birçok yerde PCR ve antijenli giriş isteniyor. Birçok sektöre test zorunlu kılınıyor. Kısacası alınan bu karar sağlığı tehlikeye atacak. Ekonomide yaşanan sorunları daha da büyütecek. Dünyada PCR’ın ücretli olduğu örnek gösteriyor, ama dünya çalışana ve işverene katkı vermeye devam ediyor. Dün itibarıyla alınan bu karar hükümete olan bütün güven ve umudu bitirdi. Biz bir şeyler kazanalım derken, daha büyük başarısızlıklara imza atılıyor.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu:


Testlerin ücretlendirilmesi yapılmış olan en büyük hatadır. Sıkıntılı bir sağlık sisteminde bir de PCR ve antijeni ücretlendirmek çok büyük sorunlar doğuracaktır. Bu karar ülkeyi içinden çıkılamayacak bir duruma sürükleyecektir. Sanayi ve diğer sektörler için bu durum ciddi bir maliyet oluşturur. Zaten ekonomik anlamda sıkıntılı bir dönmemden geçiyoruz PCR için ayda 400 TL harcamak kaldırılabilecek bir maliyet değildir. Bu durumda birçok firma çalışanlarına testlerini yaptıramayacak.

Restorancılar Birliği Başkanı Salih Kayım:


Testlerin ücretlendirme kararı ile ilgili kurumlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Biz ve bizim gibi zorunlu PCR ve antijen testi yaptırmak zorunda olan sektörlere testler ücretsiz yapılmalı. Bu karar kabul edilebilir değildir, özellikle de ekonomi bu kadar kötüyken, işsizlik varken ve işler bu kadar durmuşken. Testlerin ücretsiz olması için baskı yapmaya devam edeceğiz.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz:


Hükümet, Başbakan Ersan Saner’in ilk açıkladığı gibi aşısızlara PCR ve antijen testlerini ücretli yapsaydı bunu olumlu karşılardık. Çünkü ekonominin kalkınabilmesi için toplumun belli oranda aşılanması çok önem taşımaktadır. Bugün dünyada en katı kararlar ülkemizde uygulanıyor. Bunun sebebi de aşılı oranlarının düşük olması ve aşıya teşvik için aşısızlara ücretli test kabul edilebilirdi. Ama hem aşısızlara, hem de aşılılara, herkese PCR ve antijenin ücretli olmasını uygun görmüyoruz.

Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Derneği Başkanı Fuat Topaloğlu:


Bir günde 3 farklı açıklama yapıp halkla alay eden hükümet, çıkıp sonra herkese testlerin ücretli olduğunu açıklıyor, bu kabul edilebilir bir durum değildir. Halkla alay ediliyor ve bu kararlarla ülkeyi kapatmaya gidiyorlar. Bu karar doğrultusunda toplum PCR ve antijen testlerini yapmaktan kaçacak, kimse test yaptırmayacak, bulaş daha da artacak. Biz taşımacılar zaten yüzde 50 kapasite çalışıyoruz, akaryakıt girdimiz ciddi oranda arttı birde sürekli para verip test yapmamız isteniyor.

Kuzey Kıbrıs Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli:  


PCR ve antijenin ücretlendirilmesi çok yanlış bir karardır. Özellikle test yapmaya mecbur tutulan insanlar için büyük bir külfettir. Yanında 2 personel ve 2 de kendi çalışan bir pazarcı haftada antijen için 160 TL, PCR için 400 TL veremez, bu oran aya vurulduğunda 640 TL veya bin 600 TL demektir. Bu karar sonrasında birçok pazarcı testini yapmayacak bu sefer de her pazar gününde belediye personeli ile tartışma yaşanmasına sebep olacak. En kötüsü de bulaş artacak.

Lefkoşa Taksiciler Birliği Başkanı Menteş Öztürk:


Hükümet sürekli yanlış kararlar alıyor sonra düzeltmeye çalışıyor ama iş işten geçiyor. PCR veya antijen testleri sadece seyahat edecek olanlara ücretli yapılsa bu anlaşılabilir olurdu. Ama biz risk altında çalışan ve 3-5 günde bir test yapan kişiler için her seferinde alınacak 40 ya da 100 TL kabul edilebilir veya ödenebilir değil. Kaldı ki akaryakıta da kaç kez zam geldi. Eğer testler de paralı olursa bu herkesin fiyatlarını artırmasına neden olacak ve olan yine vatandaşa olacak.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ve Kuaförler Birliği Başkanı Mahmut Kanber:


Test yapılmasına karşı değiliz, ama aşılıların testlerinin ücretlendirilmesine karşıyız. Sektörlerin ekonomik sıkıntıları var ve bu noktada test maliyetlerini devlet kendi karşılamalı. PCR ve antijen testleri yapılmalı çünkü kış geliyor ve bulaş riski artacak ve kapanmak istemiyoruz. Ama esnaf şu aşamada testler için öyle bir para ayıramaz. Aşılanma oranını artırmak için aşısızlara testlerin ücretlendirilmesi kabul edilebilir ama aşılılara ücretlendirilmemeli. Bu noktada itirazlarımızı yaptık ve girişimlerimiz sürüyor.

Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun:


Testlerin ücretlendirilmesi toplum hayatını olumsuz etkileyecek. Bu karar düşünmeden alınan bir karardır. Ve bu noktada esas yanlış olan aşılı kişi ile aşısız kişilere aynı fiyattan test yapılması. Bu durum amaçlanan aşılı oranını artırmaz. Aşılılardan da illaki bir ücret alınacaksa 10-20 TL gibi cüzi bir miktar alınabilirdi. Öte yandan herkes her hafta 100 TL verip PCR yaptırmaz. Güney Kıbrıs’ta testler devlette ücretsiz özelde 40 Euro yapılır. Türkiye’de de aynı şekilde devlette test ücretsizdir, özelde 170 TL’dir. Ama Güney özelde testleri ücretli tutsa da çalışana desteği sürmektedir.

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu:


Testlerin ücretli olduğuna dair karar nedeniyle tüm sektör perşembe gününden beri infial içindedir. Telefonlarım günlerdir susmuyor. Piyasada bu kadar sıkıntı varken testlerin ücretli olması gereksiz oldu. Ekonomik sıkıntılarla boğuşan sektörlere ve vatandaşa bir de test maliyetini yüklemek çok büyük bir yanlıştır ve derhal bu yanlıştan, bu karardan geri dönülmelidir. Hükümet eğer testlerin ücretli olması konusunda ısrarcı olursa, market sektörü olarak sivil itaatsizliğe gitme noktasında kararlıyız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88