Üçüncü ülke vatandaşlarına sahte ön izin düzenlediler

banner37

Gazimağusa’da sahte ön izin için evrak düzenleyen ve bunun karşılığında para temin eden iki kişi tutuklandı, bir kişi ise aranıyor

Üçüncü ülke vatandaşlarına  sahte ön izin düzenlediler
banner90
banner8

Ayşe BULUT

   Gazimağusa’da üçüncü ülke vatandaşları için sahte ön izin düzenleyen ve bunun karşılığında para temin eden iki kişi tutuklandı, bir kişi ise aranıyor.
   Olayla ilgili tutuklanan Cemal Coşkun ve Enver Büyüköztürk, dün İskele Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı.
   Mahkeme, zanlıların, soruşturma maksatlı iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

   Bu arada olayla bağlantısı olduğu tespit edilen Mehmet Büyüköztürk ise aranıyor.
   Yargıç Tutku Candaş huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fırat Kızıltunçlar, tanık olarak İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis memuru Mustafa Hacıhasanoğlu’nu dinletti.
   Mahkemede yeminli şahadet veren Hacıhasanoğlu, Kasım 2019’da, Gazimağusa’da, Celal Coşkun,  Enver Büyüköztürk ve Mehmet Büyüköztürk’ün, üçüncü ülke vatandaşları için sahte ön izin başvuru formu hazırladıklarını tespit ettiklerini belirtti.

   Mustafa Hacıhasanoğlu, zanlıların, Shabbir Hüssein’e ait bilgileri yazıp Çalışma Dairesi kaşesi ile mühürledikten sonra Enver Büyüköztürk’ün telefonuna kaydedilen söz konusu evrakı, Amjad Shadzad’ye cep telefonu üzerinden gösterip, karşılığında 2 bin 200 Euro ve 4 bin TL aldıklarını tespit ettiklerini aktardı.

   Hacıhasanoğlu ayrıca Mehmet Büyüköztürk’ün de 6 bin 500 TL aldığını tespit ettiklerini belirtti.

Soruşturma sürüyor

banner134
   Hacıhasanoğlu, olayın, 1 Temmuz 2020 tarihinde polise rapor edildiğini söyledi ve 7 Temmuz’da da Celal Coşkun ve Enver Büyüköztürk’ün tespit edilerek tutuklandığını ifade etti.
   Celal Coşkun’un işyeri içerisinde bulunan bir adet bilgisayar kasası ve taşınabilir hard diskin emare olarak alındığından söz eden Hacıhasanoğlu, Enver Büyüköztürk’ün ikametgahında yapılan aramada ise sahtelenmiş ön izin başvuru forumlarının tespit edilip yine emare olarak aldıklarını anlattı.
   Ayrıca yine zanlının tasarrufunda bulunan Samsung marka cep telefonunun da emare alındığını kaydeden Hacıhasanoğlu, zanlıların İskele Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emriyle tutuklandığını belirtti.
   Mesele ile ilgili soruşturmanın devam ettiğine dikkat çeken Hacıhasanoğlu, mahkemeden, zanlılar aleyhine soruşturma maksatlı 2’şer gün tutukluluk talep etti.
   Huzurundaki beyanları değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlıların serbest kalması halinde aranmakta olan emarelere ve kişiye müdahale edebileceğini göz önünde bulundurarak, iki gün tutuklu kalmalarına emir verdi
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75